Gümüşhane Havaalanı için Bayburt kıyağı

Haberler
Bayburt’un Yöneticileri, İleri gelenleri, Sözü dinlenen kişileri, hep birlikteliklerini ortaya koyup, Bayburt için çook önemli bir konuda, Gümüşhane koliklerle aynı görüşte birleşmiş görülmekteler. İşte: Gümüşhane Havaalanı için Bayburt kıyağı!..

Yıllarca Bayburt’un geleceğini ilgilendiren konularda bir ortak görüş sağlanamazken, işin içerisinde komşu illerin Bayburt’a bağışı gibi görülen konularda hep iyimser düşünüp, hep “reklamcı” olduk.

Erzurum İli sınırları içerisinde yapılması düşünülüp, Bayburt İli’nin 7 köyünün haritadan silinmesine neden olacak olan Laleli Barajı’yla Bayburtlu’yu kandırdık… Sadece küçümen Laleli Köyü’nün Bayburt’a bağlanmasını söz konusu ettiğimizde, hem Sayın Bakan, hem orada bulunan Bayburtlular’dan ses bile çıkmadı.. Şöyle ki: Eğer bu Laleli Barajı kurulacak olursa, Bayburt’un sözkonusu köylüleri yıllarca Erzurum’a gidip gelecekleri bir gerçek…

Atatürk döneminde, O’nun da imzasıyla, Bayburt’tan geçen Erzurum – Trabzon Demiryolu’nun Trabzon Limanı’nın yapımının da eklendiği bir yasanın çıkarıldığını bilmeyen yoktur; Ne oldu bu yasa? Yakın geçmiş yıllarda (Birilerince) kasıtlı olarak, “Uygulaması yapılmamış Yıllı Yasaları Yürürlükten Kaldıran” Yasayla yok sayılmasının ardından, şimdiye kadar, demiryolu yatağının Erzincan – Gümüşhane – Tirebolu – Trabzon olarak değiştirilip, üç kere fizibilite çalışmalarının yapılmış olduğunu, bu üç çalışmanın da olumlu olmadığı gerçeği ortada iken, yine buradaki diretmenin ne tez unutulduğunu düşünmek bile suç sayılıyor gibi..

Askeri amaçlar doğrultusunda işletilsin diye yapımına başlanılan Gümüşhane Salyazı Havaalanı’nın sivil amaçlarla yapımının tamamlanması için hep Gümüşhaneli olduk.. Bu arada Iğdır Hava Alanı, Bitlis Havaalanı, Yüksekova Havaalanı gibi her il’e bir havaalanı yapımı yavaş yavaş sağlanırken, neden Gümüşhane’nin olan havaalanına ortak – mış! - gibi davranışlar içerisinde bulunulur; bunun pek anlaşılır yönü yoktur..

Gümüşhane’nin olan havaalanına mı göz diktik, onlar kendilerine yetsinler; herkes kendi başını kaşımasını bilsin artık.. Bayburt her (çok) konuda komşularıyla ortak (mış!..) gibi olacaktıysa, daha niye <İL> oldu ki?..

İl olan Bayburt’ta, daha dün denecek bir süre önce, Çiçekli Köyü’ndeki “Teyyare Meydanı”nın, oradaki “hangar”ının satımında hiç mi düşünen bir Bayburtlu – Yöneticisi yoktu?.. Kaldı ki, uyarılarımızın var olduğu bir gerçekken…

<<Bayburt Güç Birliği>>’nin sağlanıp, Hızlı Tren Yolu’nun Bayburt’tan geçmesi için bir arada toplanmayı beceremeyen, BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYAMAYAN, YA DA GEREKLİ GÖRMEYEN BAYBURTLU büyüklerimiz, Komşu – Kardeş İl Gümüşhane’nin Havaalanı’nın açılması için tam bir “Gümüşhaneli” olup, imzalarını atmak gereğini duydular..

“Bayburt’un İkinci Milletvekiliyim” diyen, Başbakanımızdan aşağıdaki imzalara diğerlerini de ekleyip, sadece “Bayburt Hava Alanı” kurulması istenilemez miydi?..

Çok iyimser olunduğu yönünde bir değerlendirme yapalım: Gümüşhane’den ayrıldığımızda, eşit bir ayrılma mı gerçekleştirildi.. Salyazı, hatta Köse Gümüşhane’den ayrılıp Bayburt’a bağlanmak için aralıklarla gündem oluşturdukları ortada iken, buyurun o iyimserliğinizle Köse’yi, ya da Salyazı’yı Bayburt’a bağlayın da birlikteliğinizin ne kadar iyimser bir görüntüde (!) olduğunu görünüz..

Bayburt’a ne yapılırsa hep komşu illerin görüşleri, ya da istekleri doğrultusunda mı yapılmasını bekleyeceğiz!..

Gümüşhane Havaalanı’nın sadece Gümüşhane’yi ilgilendirdiğini savunan kişiler: BAYBURTLU Veysel GİDER… Diğerleri (Varsa.).. Niçin?.. Bu Bayburt’un gelecekteki “Bayburt Hava Limanı”nın şimdiden öldürülmesi anlamına geldiği için..

Evet, açıkça söylemek durumundayız: Salyazı’yı İlçe olarak Bayburt’a bağlasınlar, söyleyecek sözümüz kalmaz.. İşte o an Gümüşhane Havaalanı’nın nasıl diğer yerlerde, gerekirse dağların üstü düzlenerek yapıldığını görebileceğiz… Sanki Bayburt İli’nde havaalanı yapılacak yeri yokmuş ta, komşu ille ortaklaşmak gereği duyuluyor.. “Orada yarıda kalmış, eskiden yapılmış bir havaalanı kalıntısı var..” E canım Bayburt’un da bir Havaalanı vardı, Çiçekli Köyü’ndeki piste - hangarı niye sattınız ki?.. Varsın onlarda burayı satsınlar!..

AMAÇ: BAYBURT’UN GELECEKTEKİ “Bayburt Hava Limanı”nın şimdiden HAKKI YOK OLMASIN!.. Yoksa ALLAH Gümüşhane’nin de, Bayburt’un da taşını toprağını altın etsin..

Yapılan (:Nasılsa) Ortak Görüşte İmza Attıkları Bildirilen Bayburt “adlı” Kişiler:

Bayburt Valisi Hasan İPEK, AK Parti Bayburt Milletvekili Bünyamin ÖZBEK, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali POLAT, Milli Savunma ve Adalet Eski Bakanı Mahmut Oltan SUNGURLU, 23. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili Ülkü Gökalp GÜNEY, 23. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili Fettani BATTAL, Aydıntepe Belediye Başkanı Orhan ERASLAN, Demirözü Belediye Başkanı Selami ERSEN, Gökçedere Belediye Başkanı Necmettin BAKIR, Arpalı Belediye Başkanı Aydın IRMAK, Konursu Belediye Başkanı Osman KARABULUTOĞLU, Akşar Belediye Başkanı Salih AYDOĞDU, Beşpınar Belediye Başkanı Hasan TİMUR, Çayıryolu Belediye Başkanı Necdet OKUR, AK Parti Bayburt İl Başkanı Yusuf ELÇİ, Bayburt İl Genel Meclis Başkanı Raci BAYRAK, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim YUMAK, Gümüşhane Bayburt Bölge Baro Başkanı İsmail TAŞTAN...

Kaynak : Bayburt Rehberi Köşe Yazarı Veysel Giderin yazısı

  Etiketler

  Gümüşhane, Havaalanı, için, Bayburt, kıyağı, Bayburt, Yöneticileri, İleri, gelenleri, Sözü, dinlenen, kişileri, hep, birlikteliklerini, ortaya, koyup, Bayburt, için, çook, önemli, bir, konuda, Gümüşhane, koliklerle, aynı, görüşte, birleşmiş, görülmekteler, İşte, Gümüşhane, Havaalanı, için, Bayburt, kıyağı

  FACEBOOK HESABINIZLA YORUM YAPABİLİRSİNİZ
  (Yorumlar Yazarlarına aittir. İçeriklerinden Sitemiz Sorumlu Degildir.)
  KÜFÜR VE HAKARET İÇEREN YORUMLAR DİKKATE ALINMAYACAKTIR.

   
   
   
   
   
  lütfi ozulu (Misafir)
  Eklendi 26.03.2013 10:54:15 Yorum: 6
  lütfi ozulu (Misafir)

  veysel abi çok çok haklsısın diyorum sana diyecek söz yok çok doğru düşünüp yazmışsın
  Şahsen cevapAşağı Yukarı
  Misafir (Misafir)
  Eklendi 26.03.2013 10:23:03 Yorum: 5
  Misafir (Misafir)

  DEMİR KARDEŞİM BELGELERİN VAR OLUP OLMADIĞINI SORUYOR DEMİRYOLU KONUSUNDA... EVET DEĞERLİ KARDEŞİM, BU BELGELER DOĞRUDUR VAR.. HATTA OSMANLICA YASANIN TAM METNİDE ELİMİZDE ERZURUM'UN SAPTIRAN'DAN BAĞLANAN YOL GÜMÜŞHANE'DEN TRABZON'A ULAŞIYOR.. AYNI YASAYLA TRABZON'DA DA BİR LİMANIN YAPILMASI ÖNGÖRÜLÜYOR... HİÇBİR İŞLEM YAPILMADIĞI GEREKÇESİYLE, YAKIN BİR GEÇMİŞ YILDA BİR YASAYLA BU YASA BİRİLERİNCE ORTADAN KALDIRILMIŞ BULUNMAKTADIR.. BUNU ESKİ YÖNETİCİLERİMİZ HEP BİLİRLER.. HAVAALANI KONUSUNDA İSE ŞU ANDA CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA YAPILMIŞ, AYNEN SALYAZIDAKİ PİST KADAR PİSTİ BULUNAN, YANINDA HANGARI OLAN BİR HAVAALANI ŞU ANDA BAYBURT'TA BULUNMAKTADIR. NE VARKİ BU DEDİĞİM YERİDE SORUMSUZ YÖNETİCİLERİMİZ YAKIN BİR GEÇMİŞTE VATANDAŞA SATMIŞ BULUNMAKTADIR.. AYRICA GÖVDESİNDE "BAYBURT" YAZILI BİRDE BAYBURT UÇAĞI BULUNMAKTAYDI.. BUNLARIN HEPSİNİN BELGELERİ - GÖRÜNTÜLERİ ELİMİZDE VAR.. SANA BUNLARI NASIL GÖSTEREBİLEYİM BİLEMİYORUM.. AKSİNİ İSBAT ET; YALANCISIN DE BANA.. BAŞKACASI BOŞ SÖZ OLUR. SAYGILARIMLA.
  Şahsen cevapAşağı Yukarı
  Misafir (Misafir)
  Eklendi 26.03.2013 10:07:29 Yorum: 4
  Misafir (Misafir)

  ÇOK DEĞERLİ KARDEŞLERİM; BURADA KAFAMIZI ELLERİMİZİN ARASINA KOYUP İYİCE BİR DÜŞÜNMEMİZ GEREKİR.. YAZIYI YAZAN NE YAZMIŞ; DİĞER TARAFTAN NEYİ AMAÇLAMIŞ?.. BEN SANIYORUMKİ, YORUM BÖLÜMÜNDE, BUNDAN ÖNCE YAZDIĞIM YAZIYLA DA BİRLEŞTİRİLİNCE NE DEMEK İSTEDİĞİM AÇIKTIR.. BİR BAYBURTLU OLARAK GÜMÜŞHANE DÜŞMANI DEĞİLİM; KALDIKİ BEN HEP YERİ GELDİĞİNDE "ALLAH GÜMÜŞHANE'NİN TAŞINI TOPRAĞINI ALTIN ETSİN." DİYE DUA EDERİM.. NEDENLERİ VAR TABİ.. KİMSE BİRBİRİNİ KANDIRMASIN, SÖZKONUSU HAVA ALANI ASKERİ AMAÇLI BİR HAVA ALANI OLARAK DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ.. ŞİMDİ DÜRÜST OLALIM: GÜMÜŞHANELİ, TORULLU KARDEŞİM TRABZON'U BIRAKIP TA GELİP BURADAN UÇMAK İSTER Mİ?.. PEKİ BAYBURTLU'LAR HER NE KADAR DA BURAYA YAKINSA BİLE TRABZON'U, ERZURUM'U HATTA ERZİNCANI BIRAKIP KAÇ TANESİ BU HAVAALANI NI KULLANABİLİR?.. ÇALIŞMASI İHTİMALLERE BAĞLANMIŞ BİR YERDE HAVAALANININ YAPILANDIRILMASI DEVLETİMİZE SADECE YÜK OLUR.. YAPILMASIN DEMİYORUZ.. BEN ORAYI ÖZEL ARAÇLA GEZDİM; HATTA PİST YAPILIRKEN, O GÜNKÜ BAYBURT VALİSİYLE DE ÇALIŞMALARI YERİNDE GÖRMÜŞTÜK.. ŞİMDİ GELELİM İŞİN EN PÜF NOKTASINA: BURASI SADECE BAYBURT'A HİZMET VEREBİLECEK BİR KONUMDA, KİMSEYİ KANDIRMAYALIM.. EVET BAĞLASINLAR BURASINI BAYBURT'A EN AZINDAN ZORUNLU ANLARDA BAYBURT BURASINI İŞLETEBİLİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.. HANİ BU GÖRÜŞÜME GÜLEN KARDEŞLERİM VAR OLACAĞINI DÜŞÜNEREK DİYORUMKİ, DEMİRYOLUNUN BAYBURT'TAN GEÇİRİLMEMESİ GEREKÇESİNE BİR BAKSINLAR:"BAYBURT OVASINDA MAHSÜLLER ZARAR GÖRMESİN DİYE BURADAN GEÇİRTMEK İSTEMİYORUZ.." HANİ BAYBURT'TA PAMUK TARLALARI VARYA.. SELAMLAR SAYGILAR.
  Şahsen cevapAşağı Yukarı
  demir (Misafir)
  Eklendi 06.03.2013 01:36:55 Yorum: 3
  demir (Misafir)

  demir (Misafir)demir (Misafir)demir (Misafir), , ,M.kemal Atatürk zamanındaki belgeden bahsettin prje ile ilgili ferman veya belge bunu resimlermisin .ben gümüşhane için yazıyı yayınlarım bu yazı gümüşhane için var gereksiz yorum ların için yanlılş kamuoyu oluşturduğun için esefle kınıyorum saygılarımla
  Şahsen cevapAşağı Yukarı
  demir (Misafir)
  Eklendi 06.03.2013 01:34:11 Yorum: 2
  demir (Misafir)

  demiryolunun amacı ağır taşıma diye biliyorum türkiyee içinde hızlı tren değil bölgedeki tren projesinin amacı maden taşımak rezerv gümüşhanede hemşerim bizim ova düz diye demir gürüültüsünü bize bağlıyon hava alan zaten köse ilçesinde askeri amçalı yapılmış anlaya bilmiş değilim tama demir yolu geçsin bayburttan gümüşhane ye uğramasın amacında elini vijdanına koy hemşerim ülke çıkarlarımızı böyle bayburtlu olmaz olsun dedirttin şimdi bana çağdaşlaşalım biz onların iilçesi idik ayrıldık herif olduk sanki ne gereği var sizin bu harektlerinizden dolayı valla kardeşken düşman olduk nalet olsun biyerimden geçecek sanki treni uççağı
  Şahsen cevapAşağı Yukarı
  Murat Mertkan (Misafir)
  Eklendi 13.08.2012 23:15:32 Yorum: 1
  Murat Mertkan (Misafir)

  Neden böyle bir yorum yaptın anlaşılır gibi değil. Havaalanının yeri Gümüşhane'de olsa bile Bayburt'a da yakın. aynı anda iki havaalanı israf değilmidir. Ne olmuş yani Bayburt'a havaalanı yapılmamışda Gümüşhane'ye yapılmış. Gümüşhane Havalalanından Bayburt yararlanamaz diye bir yasamı var ACABA.
  Şahsen cevapAşağı Yukarı
  Adınız:
  Yorum:
  Güvenlik Kodu:
  Güvenlik Kodu
  Güvenlik Kodu:
  Powered by Turk-CMS © 2011