10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Osun

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Osun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, yurt genelinde kutlanıyor.

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 Sayılı Yasa’nın yürürlüğe giren ve 1971 yılına kadar “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanan etkinlik, 1971 yılından itibaren çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.

Her yıl çeşitli etkinliklerle yurt genelinde kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü, ülke genelinde olduğu gibi Bayburt’ta da unutulmadı. Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun, AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal ve Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Derneği Başkanı Yaşar Yıldız, Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla birer mesaj yayımlayarak gazetecilerin bu özel gününü kutladılar.

Odabaş: “Basın mensuplarının çalışma şartlarını kolaylaştırmak görevimizdir”

“İlimiz, ülkemiz ve dünyanın dört bir yanında yaşanan olaylar ve gelişmeler konusundaki bilgilere, her gün kolayca ulaşabilmemizi sağlayan, doğru ve tarafsız haber yaparak, görevlerini büyük bir sorumluluk bilinciyle yerine getiren basın mensuplarımızın çalışma şartlarını kolaylaştırmak, onlara gereken desteği ve katkıyı sağlamak, toplum olarak hepimizin görevidir.

Basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ederim.”

Özbek: “Medyanın önemi daha da artmaktadır”

“Gazeteciler, çevrelerini çok iyi gözlemleyen, yanlışlıkları korkusuzca ortaya çıkaran, çevresel olarak samimi, ilişkiler konusunda mesafeli olan, siyasi, kültürel, toplumsal olaylara yapıcı eleştirel bakış açısıyla bakan demokratik toplumların bekçileridir. Özellikle günümüz dünyasında medyanın önemi daha da artmaktadır. Çağımızın en önemli mesleklerinden biri olan gazetecilik mesleği, haberlerin doğru, tarafsız ve nesnel bir şekilde ortaya koyulmasıyla, toplumun bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde ve toplumsal barış, huzur, güven ortamının güçlenmesinde önemli katkılar sunmaktadır. Ülkemizde, 10 Ocak 1961 tarihinde yürürlüğe giren 212 sayılı yasa ile gazetecilerin sorunlarına, sınırlı ölçüde de olsa, çözüm bulunmak istenmiştir. Bu yasanın önemini kamuoyuna da mal etmek isteyen gazetecilerimiz, her 10 Ocak’ı Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlamaktadırlar.

Toplumsal gelişmemizde, demokrasimizin işlemesi ve kökleşmesinde hayati sorumluluk üstlenen basın mensuplarımızın, görevlerini daha verimli şekilde yerine getirebilmelerine önem veriyoruz. Basın mensuplarımızın çalışma şartlarının, günümüz ihtiyaçlarına göre iyileştirilmesi, hükümet olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir.

Mesleğini zor şartlar altında icra eden basın çalışanlarımızın haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümü olan Çalışan Gazeteciler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.”

Memiş: “Tarafsız bilginin kamuoyuna ulaşmasında en büyük pay gazetecilerimizindir”

“Gazetecilik görevinin ilkeli ve tarafsız bir şekilde sürdürülmesi, kamuoyunun haber alma hakkı ile doğrudan ilişkilidir. Buna mahsuben özellikle bilgi akışının çok hızlı olduğu günümüzde önemli olan gerekli bilgiye çok çabuk ulaşmaktan ziyade bu bilginin doğruluğudur. Doğru ve tarafsız bilgiyi en hızlı şekilde kamuoyuna ulaşmasında en büyük pay gazetecilerimizindir.

Bulunduğu yerlerin dışarıya açılan penceresi olan ve tüm dünyada dördüncü güç gözüyle bakılan basının, günümüz dünyasındaki önemini göz ardı etmek mümkün değildir. Özellikle kamuoyu ile kamu arasındaki köprünün kurulup sağlamlaştırılmasını sağlayan, hizmet birimlerinin, halk tarafından talep edilen hizmetleri sunmasında itici güç olan, yapılan çalışmaların her aşamasını takip ederek, gerçek ve geniş bir kabulün oluşmasına yardımcı olan basın mensuplarının, işlevi tartışılmazdır.

Bu vesile ile ilimizde ve ülkemizde faaliyet gösteren, yerel ve ulusal basın temsilcilerimizin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten duygularımla kutluyor, bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Coşkun: “Tüm basın çalışanlarına başarılar diliyorum”

Basın çalışanları günümüz bilgi çağının önemli mesleklerinden birini icra etmektedir. Ulusal basının yanı sıra yerel medya mensupları da kentleri için takdire şayan bir özveri ile etkin görev yapmakta ve kamuoyunu aydınlatmaktadır. İnsan hak ve özgürlüklerinin en temel unsurlarından olan haber alma hürriyetinin sağlanmasında öncelikli görev üstlenen ve bu görevlerini, zor koşullar, kısıtlı imkanlarla ve özveriyle yerine getiren basın mensuplarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, tüm basın çalışanlarına başarılar diliyorum.

Kobal: “Gazetecilik fedakârca icra edilen bir meslektir”

“Demokrasinin vazgeçilmez temel taşlarından biri özgür bir basındır. Basın mensuplarımız kamuoyunun tarafsız haber ve bilgi ihtiyacının karşılanması için zor şartlar altında özveriyle görevlerini yerine getirmektedirler. Gazetecilik, sorumluluk duygusu içerisinde haber peşinde koşarak halkımızın doğru ve tarafsız habere ulaşabilmesini sağlayan fedakârca icra edilen bir meslektir. Basınımızın değerli çalışanlarının, çalışma şartlarını iyileştirmek ve kamuoyu için yaptıkları hizmetlerde onlara yardımcı ve destek olmak sadece sorumluların değil herkesin görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle; toplumsal varlığımızın güçlenmesi için gece gündüz ayırt etmeden, objektif habercilik anlayışı içerisinde çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, aramızdan ayrılan değerli basın mensuplarımıza da Allah’tan rahmet dilerim.”

Yıldız: “Tüm gazete çalışanlarına hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim”

“Gazetecilere sosyal ve ekonomik haklar sağlamak amacıyla düzenlenen 212 Sayılı Yasa’nın kabulünün yıl dönümü olan 10 Ocak, Gazeteciler Günü olarak kutlanmakta. İlkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile yerine getirdikleri bu önemli kamu hizmeti için ilimizdeki tüm gazete çalışanlarına başarılı hizmetlerinden dolayı teşekkür ederim. Tüm basın çalışanlarımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, sağlıklı, başarılı ve mutlu bir yıl geçirmelerini dilerim.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir