140 bin liralık hayvanları, 40 bin lirayla çarptılar

140 bin liralık hayvanları, 40 bin lirayla çarptılar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda yaşanan benzer dolandırıcılık olaylarından biri Bayburt’ta da yaşandı.

Banka kredisiyle aldığı koyunları 5 yıl baktıktan sonra satmaya karar veren Adnan ve Rahmi Dumlupınar kardeşler dolandırıldı. Kuzularıyla birlikte 254 küçükbaş hayvanı satmak için bir web sayfasında ilan veren çiftçi kardeşler, bu ilan üzerine aradan çok geçmeden müşteri olduğunu söyleyen dolandırıcıların ağına düştü.

İddiaya göre, internet üzerinden satılık ilanlarını takip eden bu kişiler, önce telefon açıp müşteri oluyorlar, ardından ‘malı görmeden pazarlık olmaz’ dedikten sonra bir buluşma ayarlıyorlar. Buluşma günü ise nakit parayla geldiklerini anlatıp, “bizi buradan eli boş göndermeyin” diyerek kalan borcun büyük kısmı için çek veya senet teklif ediyorlar.

Yaşadığı dolandırıcılık olayını anlatan Adnan Dumlupınar, ilan üzerine, arayan kişiler tarafından önce koyunları görmek istedikleri sonra anlaşma olursa bir miktar nakit parayla birlikte borcun geri kalanı için çek verebileceği ifade edilerek kandırıldıklarını söyledi.

Dolandırıcıların çek veya senetle çalışmak istemeyenler için çözüm yolu bulduklarını da söyleyen Adnan Dumlupınar, çekin sağlam olduğunu bankadan doğrulattırdıklarını da belirtti. Dumlupunar, “Telefon açıp müşteri oluyorlar, malı görmeden pazarlık olmaz diyorlar, malı görmeye geldiklerinde de ‘bizi buradan eli boş göndermeyin’ diyorlar. ‘Para peşin olacak’ denildiğinde , ‘o kadar paramız yok, şu kadarı peşin, geri kalanına sağlam çekimiz var’ diyorlar. Çekleri ait olduğu bankaya sorduğumuzda bankadaki müşteri hizmetleri ‘çek şu ana kadar hiç geri dönmedi, sağlam’ diyor. O parayı ve çekleri alıp, mallarını veriyorsun, alıp gidiyorlar. Sonra telefonlar kapanıyor, ne selam ne sabah” şeklinde konuştu.

254 adet küçükbaş hayvana karşı yapılan pazarlıkta 40 bin lira nakit ve 54 bin liralık çek aldığını söyleyen Dumlupınar, “40 bin lirayı bankada saydırarak elden aldım. 54 bin liralık çekle noterde satış sözleşmesi yapmak için birlikte notere gittik. Gittiğimiz noter ‘bu sözleşme karşılığında sizden 2000 TL alırım, ama buna gerek yok, sizin yerinizde olsam normal senet yaparım, o da aynı işi görür’ deyince, biz de olur da çek karşılıksız çıkabilir diye 100 bin liralık 1 hafta vadeli senet yaptık. Anlaşmamıza göre 1 hafta sonra 50 bin lira nakit gönderecektiler ve çek ödendikten sonra da verdikleri senedi geri alacaklardı” dedi.

İşin içinde kiralık kefil de var

Noterde anlaşma yaptıkları kişilerden birinin diğerine para karşılığı kefil olduğunu anlatan Dumlupınar, kendisine verilen numarayı aradığını fakat ulaşamadığını söyleyerek şöyle devam etti:

“3-4 gün sonra kefil olan kişi ile telefonda görüştüğümüzde, bize dolandırılmış olduğumuzu, kefil olduğu kişinin bunu sürekli yaptığını, şu anda sizinkilerle birlikte civar illerden aynı yöntemle 2 bin baş koyun topladığını ve o parayı unutmamız gerektiğini, 5 bin lira karşılığında oraya getirip kefil olarak gösterildiğini söyledi. Bunları duyunca bir anda şoke olduk. Diğer kişiyi aradık telefonu sürekli kapalıydı ve numaranın kullanım dışı olduğu şeklinde yanıt geliyordu. Bu kişiyle hiçbir şekilde görüşemeyince ve 50 bin liralık ödeme de yapılmayınca dolandırılmış olduğumuzu kesin olarak anlamış olduk”

Dolandırıldıklarını anladıktan sonra savcılığa ve emniyete başvurduklarını söyleyen mağdur kardeş çiftçiler, yapılan araştırmada, aynı kişilerin birçok ilde kendileri gibi çok sayıda vatandaşı aynı yöntemle mağdur ettiklerinin ortaya çıktığını da anlattı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir