31 Mayıs Dünya Tütünsüzlük Günü

31 Mayıs Dünya Tütünsüzlük Günü
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü 31 Mayıs dünya tütünsüzlük günü dolayısı ile basın açıklaması yaptı.

Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan basın açıklaması;

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önderliğinde, tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı sağlık, sosyal, çevresel ve ekonomik sorunlara karşı yürütülen mücadele kapsamında tüm dünya ülkelerinde her yıl 31 Mayıs ‘Dünya Sigarasız Günü’ olarak kutlanmaktadır. Tütün kontrolünde temel amaç; tütün ürünleri tüketiminin başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarla ispat edilmiş sebep-sonuç ilişkisi nedeniyle kullanım yaygınlığı dikkate alınarak, tüketimi azaltmak, özellikle çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün tüketimine başlamayı önlemek ve başkasının tükettiği sigara dumanından dolayı pasif etkilenimi ortadan kaldırmaktır.

Bu kapsamda Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tütün ve tütün ürünlerinin zararlı etkilerine dikkati çekmek, vatandaşları bu konuda bilinçlendirmek ve Sağlık Bakanlığı tarafından bu konuda yapılan çalışmalara vatandaşların da desteğini sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler planladık. Yapılan ve yapılacak olan faaliyetlerde halkın dikkatini çekebilmek ve olabildiğince geniş bir kesime ulaşabilmek için farklı çalışmalar hazırlandı ayrıca 29.05.2015 tarihinde Bayburt Alışveriş Merkezinde, 31.05.2015 tarihinde ise Türk Dünyası Parkında “31 Mayıs Tütünsüzlük Günü Standı” açılıp KETEM sorumlu Hekimimiz Dr.Kenan AYDIN tarafından halkımıza Sigara Bıraktırma Polikliniği hakkında bilgi verilip, ücretsiz CO (Karbonmonoksit) ölçümü ve Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi uygulaması yapılacaktır.

Bayburt Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tütünle mücadelemiz bundan sonra da hızla devam edecektir. Bu bağımlılıktan kurtulmak isteyen her bireyin yanında olacağız.

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü münasebetiyle, İlimizde tütün kontrolüne yönelik çalışmalarımıza destek veren kamu ve sivil tüm paydaş kurum ve kuruluşlarına, medya kuruluşlarına ve duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir