1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. 50 Milyon TL’lik Yatırım Üç Ay İçinde Üretime Başlayacak

50 Milyon TL’lik Yatırım Üç Ay İçinde Üretime Başlayacak

50 Milyon TL'lik Yatırım Üç Ay İçinde Üretime Başlayacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Bayburt Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’de inovatif yapı malzemesi üretimi için parsel tahsisi yapılmasının ardından inşa çalışmalarına başlanan tesis inşaatında incelemelerde bulundu.

Bayburt Valisi Pehlivan’a çalışmalar hakkında bilgiler veren yatırımcı Selahattin Arslantürk, 50 Milyon TL’lik yatırımın üretime geçmeden ihracata başladığını söyledi.

Temel inşaatında incelemelerde bulunan Vali Pehlivan hükumetimiz tarafından sağlanan desteklerle 216 hektar alan ve 127 parsele sahip Bayburt OSB’nin birinci etap alt yapı çalışmalarını tamamladıklarını bildirdi. Vali Pehlivan, bölgenin içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu toplama, telekom, elektrik ve doğal gaz hatlarının tamamlandığını açıkladı.

Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının memnuniyet verici olduğunu dile getiren Vali Pehlivan bununla birlikte temel amaçlarının bölgeye yatırımcı çekmek olduğunu belirtti. Vali Pehlivan bu süreçte yatırımcılara çeşitli vesilelerle çağrıda bulunduklarını anımsatarak, “Başta komşu illerimiz olmak üzere şirket sahipleri ile irtibata geçerek çalışmalar yürüttük. Bu çağrılarımıza ilgi gösteren firmalarımız oldu. Bu görüşmeler neticesinde firmalara tahsis edilen parsel sayısı birinci etapta 30, ikinci etapta 6 olmak üzere toplamda 36’ya yükseldi. Birinci etaptaki doluluk oranı yeni tahsislerle birlikte yüzde 49’a ulaşmış oldu. Yer tahsisi ile iş bitmiyor. Asıl önemli olan yatırımın hayata geçirilmesi. Bu bağlamda geçtiğimiz Mart ayında Arslantürk Grup firma temsilcileriyle bir araya geldik. Kendileri anlaşma halinde oldukları bir şirket tarafından EPS Blok adı altında TSE ile bir çalışma yürütüldüğünü ve yapı malzemesi üretimi ile ilgili yeni bir yatırım yapmak yönündeki düşüncelerini bizimle paylaşmışlardı. Bizim yatırım alma heyecanımız onlara onlarınki de bizlere yansıdı ve OSB Müdürümüz Mete bey ile teknik ve hukuki detaylara ilişkin görüşmeler yapıldıktan sonra bölge içinde parselleri belirlenerek proje hazırlıklarına başlandı. Bir parselle başlanmıştı, daha sonra iki parsele çıktı ve son olarak üç parselde karar kılındı. Sözleşmelerimizi imzaladık ve şu anda Arslantürk firmamıza toplam 43 dönümlük yer tahsis ettik.” dedi.

Firmanın 50 milyon TL tutarındaki yatırım çalışmalarına hızlı bir şekilde başladığını anlatan Vali Pehlivan, “Şu anda temellerin atıldığını memnuniyetle görüyoruz. Aldığımız bilgilere göre inşallah Kasım sonuna doğru açılışı gerçekleştirilecek. Burada ilk etapta 60 civarında istihdam sağlanması ve bu sayının giderek artırılması hedefleniyor. Biliyorsunuz bir takım sanal gerekçelerle uluslararası arenada ülke olarak sıkıştırılmaya çalışılıyoruz. Ekonomik sıkıntıların söz konusu olduğu bir dönemde, kararlı ve dik duruş sergilenmesi gereken ısrarla yatırıma ve istihdama yönelik adımlar atılması gereken bir dönemde böyle önemli bir yatırımı gerçekleştiren, milli bir duruş sergileyen Arslantürk ailesini kutluyor ve Bayburt ilimiz adına teşekkür ediyorum. Sadece iç piyasa değil, ihracata yönelik üretim yapılacak olan bu önemli yatırımın şirketi sahiplerine,İlimize ve Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. OSB’mizin ayağa kalkması için desteklerini bizlerden esirgemeyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza ve bizleri bu desteklerle buluşturan Strateji ve Bütçe Başkanı sayın Naci Ağbal Bakanımıza İkimiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Mete Memiş ise yatırımın Bayburt’a kazandırılması noktasında gösterdiği gayretleri dolayısıyla Vali Ali Hamza Pehlivan’a teşekkür etti. Bayburt’un benzeri yatırımlara ihtiyacı olduğunu kaydeden Başkan Memiş, “İnşallah bu bir başlangıç olacak. Doğru bir başlangıç. Doğru atılan her adımın sonu doğru gelecektir. Sayın Naci Ağbal yatırımcının Bayburt’a gelmesinde çok ciddi emek sarf etti. Bizleri bu konuda çok ciddi olarak yönlendirdi. Bugün 50 Milyon TL’lik bir yatırımdan söz ediyoruz. Böyle bir yatırım Bayburt’a geliyorsa şüphesiz Sayın Naci Ağbal’ın çok ciddi katkısı var. Sayın Cumhurbaşkanımıza da Bayburt’a gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı da teşekkür ediyoruz. Bizlerde OSB yönetimi olarak Sayın Valimizle, Ticaret ve Sanayi Odamızla, İl Özel İdaresi ve Bayburt Belediyesi olarak bütün ruhumuzu bu işe vererek yatırımcının Bayburt’a gelmesi noktasında yapılması gereken her çalışmayı yapacağımızı ifade etmek istiyorum.” dedi.

Yatırım için her türlü kolaylığın kendilerine sağlandığını belirten firma Sahibi Selahattin Arslantürk de ürünün Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bir yapı malzemesi olduğunu kaydetti. Ürünün yenilikçi yapısından söz eden Arslantürk, “Öncelikle yatırım kararı aldığımız günden beri yakın ilgisinden dolayı sayın Bayburt Valimiz başta olmak üzere OSB Yönetimi ve OSB Müdürüne çok teşekkür ediyorum. İnşaat sektöründe duvar grubunda yüzde 25’lik karlılık getirecek. Zaman kazanımı ve binada hafiflik sağladığı için de statik ile mimaride avantaj oluşturacak bir ürün. Üretime başlamadığımız halde önümüzdeki hafta Gürcistan’a iki tır ihracat gerçekleştireceğiz. Üretime geçtikten sonra ürünün üçte birini ihraç etmeyi planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Arslantürk, hava şartlarının elvermesi durumunda tesisin Kasım sonunda açılışını gerçekleştireceklerini deneme üretimlerinin ardından da Ocak ayında üretime başlamayı hedeflediklerini söyledi.

Vali Pehlivan açıklamaların ardından alanı dolaşarak temel inşaatına beton attı.

Vali Ali Hamza Pehlivan’a incelemeleri sırasında Belediye Başkanı Mete Memiş, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Bünyamin Köklü, TSO Genel Sekreteri Önder Karaoğlu, Bayburt OSB Müdürü Mete Emir, yatırımcı firma sahibi Selahattin Arslantürk, ve firma yetkilileri eşlik etti.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir