Acil Tıp Teknisyenleri Haftası Kutlandı

Acil Tıp Teknisyenleri Haftası Kutlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Günü ve 22- 28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Haftası Bayburt’ta coşkuyla kutlandı.

Foto Galeri

Günün önemi dolayısıyla bir konuşma yapan Lökoğlu, insanların hayatı ile ilgili müdahalelerde bulunan ATT’lerin hak ettiği değeri görmediğini ifade etti.

Lökoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her yıl 22-28 Mart Acil Tıp Teknisyenleri Haftası olarak anılmaktadır. İnsanların hayatlarını kurtarmak için canla başla mücadele eden sağlık personellerimiz için özel olan bir haftaya giriyoruz. Ancak insanların hayatı ile ilgili müdahalelerde bulunan ve bunun için zamanla yarışan ATT’lerimiz maalesef hak ettikleri değeri görmemekte, hem mesleki sorunlarla hem de yetersiz çalışma koşulları ile mücadele etmektedir. Ayrıca, her yıl acil hastalara, trafik kazalarına, yangınlara müdahaleye gitmekte olan ambulansta görevli arkadaşlarımız, yaşanan kazalar nedeniyle hayatlarını yitirmekte ya da yaralanmaktadır. ATT’lerin sadece hastanelerde değil 112 Acil Servislerde de görev aldıklarını düşünürsek, çalışanlar bu kadar risk altındayken ek ödemelerini riskli birim statüsünden alamamaları önemli bir sorun idi.

Sendikamızın girişimleri sonucu toplu sözleşme masasında 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışanların, özellik arz eden birim katsayısından yararlanması ve asli görevlerinin yanında ambulans şoförlüğü görevini de yürüten 112 çalışanlarının performans puanlarına 10 puan daha ilave edilmesini sağladı.”

Yine 112 acil servislerinde görev yapanların nöbet ücretleri %50 artırımlı ödenmeye başlandı.

B Tipi Acil Sağlık Hizmeti çalışanları da riskli birim katsayısından yararlandırıldı. Bu çalışmalar yeterli mi? Elbette yeterli değil.

112 çalışanlarımızın önemli bir talebini örneklendirerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir kaza oluyor; olay yerine polis, itfaiye ve gazeteci geliyor. Müdahale etmek ve can kurtarmak için sağlık görevlileri geliyor. Sağlık görevlileri dışındaki herkes yıpranma payı alırken, sağlıkçılar yıpranma payı alamıyor. Bu anlamda yapmış olduğumuz araştırmalara göre polislerin tükenmişliği 25,85 puan iken, sağlık çalışanların tükenmişliği ise 23,96 puandır.

Yani sağlık çalışanları, polislerle neredeyse aynı tükenmişliğe sahiptir. Her türlü fedakarlığa karşın 112 çalışanlarının yıpranma payından yararlandırılmaması önemli bir sorundur. Tükenmişliği polislerle aynı oranda olan sağlık çalışanlarımız yaşanan kazalar nedeniyle yaşamlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Görevi başında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılması ile ilgili yaptığımız girişimler sonucu Sağlık Bakanlığı tarafından “Şehitlik Beratı” verilmektedir.

Sendikamızın TBMM Sağlık Komisyonu ve Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde dile getirdiği, görevi başında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarının da, şehit yakınlarının yararlandığı tüm imkanlardan yararlandırılması talebimizin takipçisi olacağız.

Foto Galeri

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir