1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bakan Adil Karaismailoğlu: “Kop Tüneli’ni 2023 Yılında Bitirmeyi Hedefliyoruz”

Bakan Adil Karaismailoğlu: “Kop Tüneli’ni 2023 Yılında Bitirmeyi Hedefliyoruz”

Bakan Adil Karaismailoğlu: “Kop Tüneli’ni 2023 Yılında Bitirmeyi Hedefliyoruz”
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt – Gümüşhane programı kapsamında sabah saatlerinde Erzurum’dan Bayburt’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kop Dağı Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada Kop Dağı Tüneli’ni 2023 yılı itibariyle bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Bayburt – Gümüşhane programı kapsamında sabah saatlerinde Erzurum’dan Bayburt’a gelen Bakan Karaismailoğlu ilk olarak Kop Dağı Tüneli Şantiyesi’ni ziyaret etti. Bakan Karaismailoğlu burada, Vali Cüneyt Epcim, Milletvekili Fetani Battal, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve diğer ilgililerden oluşan bir heyet tarafından karşılandı.

Karşılama sonrası Bakan Karaismailoğlu, çalışmaların çift yönlü ve çift tüp şeklinde sürdürüldüğü, toplam uzunluğun 6,5 kilometre olduğu tünelde gelinen aşamaya ilişkin düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, Bayburt’un ulaşım ve iletişim yatırımları için bugüne kadar 2 milyar 592 milyon lira harcama yapıldığını aktardı.

Bayburt’ta 2003 yılına kadar sadece iki kilometrelik bölünmüş yol bulunduğundan bahseden Bakan Karaismailoğlu, il genelindeki bölünmüş yol uzunluğunun bugün 105 kilometreye çıkardıklarını anlattı. Bakan Karaismailoğlu, Bayburt’ta son 9 yılda 114 kilometre tek yol yapımı ve iyileştirmesi, uzunluğu 8 bin 250 metre olan bir adet çift tüp tünel ile toplamı 300 metre uzunluğunda olan 8 adet köprünün tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulduğunu aktardı.

Hükumetleri döneminde 125 kilometrelik Bayburt – Erzurum, 52 kilometrelik Köse – Bayburt, 9,9 kilometrelik Demirözü – Gökçedere ve 4,2 kilometre uzunluğundaki Araklı – Dağbaşı – Uğrak ile Salmankaş Tüneli ve bağlantı yollarını yaparak vatandaşların hizmetine açtıklarını dile getirdi.

Toplam uzunluğu 237 kilometre olan Trabzon – Aşkale Yolu Kale – Maden Karayolu Erzurum 12. Bölge Hududu Yolu’nun bugüne kadar 59,6 kilometrelik bölümünün tamamlandığını ifade eden Bakan Karaismailoğlu proje içerisinde yer alan Kop Tüneli’ne ilişkin şu bilgileri paylaştı: “Projenin bu yıl içerisinde tamamlanmasını öngörüyoruz. Bugün şantiye ziyaretinde bulunduğumuz Kop Tüneli’miz, Trabzon – Aşkale Yolu Kop Dağı Tüneli Geçişi ve Tünel Varyant Yolu ile birlikte Doğu Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayacak olan transit taşımacılıkta Gürbulak Sınır Kapısı’na kadar kesintisiz ulaşım sağlayacak, liman ticaretinde rahatlama sağlayarak yol ağını güçlendirecek, bölgedeki ulaşım ağı sorununu çözecektir. 2001 yılında tünelde bin 100 metre kazı ve 2 bin 260 metre nihai beton yapılmasını hedeflemiştik. Tünelin hizmete girmesiyle birlikte zorlu hava şartlarında dahi güvenli seyahat imkânı doğacak. Projemizi 2023 yılı itibariyle bitirmeyi hedefliyoruz.”

Kop Tüneli’nin tamamlanmasıyla 278 kilometre uzunluğa sahip Trabzon – Erzurum güzergahının 6,5 kilometre kısalacağını aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Tünelimiz 278 kilometre toplam uzunluğuyla Trabzon – Erzurum yolu arasındaki çok önemli bir mesafeyi kısaltacak, toplam 11,7 kilometrelik şantiye güzergahımızda 6 bin 500 metresi tünel olarak imal edilmekte. 278 kilometrelik Trabzon – Erzurum yolu; Zigana Tüneli, Vauk Tüneli, Kop Dağı Tüneli ve bağlantı yollarıyla birlikte 237 kilometreye inerek 50 kilometrenin üzerinde kısalma olacaktır.” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, Kop Tüneli’nin güzergahtaki kısalmalara ek olarak yakıt ve zamandan da tasarruf sağlayacağına dikkat çekerek, “İnşallah Kop Dağı Tüneli’nin hizmete girmesiyle birlikte zamandan 27 milyar 475 bin lira, yakıttan da 21 milyar 708 bin lira olmak üzere yılda 50 milyar liranın üzerinde tasarruf sağlamayı öngörüyoruz.” dedi.

Trabzon – Erzurum güzergahı üzerinde 11 adet tünelin yapımına devam edildiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, “Trabzon – Erzurum arasında yaptığımız çalışmalarla toplamda 58 bin metre uzunluğunda tünel inşa ediyoruz. 45 adet tünelimizin yapımını tamamladık. Güzergâhımız üzerinde 82 adet köprü var.” İfadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, Bayburt – Gümüşhane Havalimanı’na ilişkin olarak yüzde 83 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldığını bildirdi.

Bakan Karaismailoğlu, açıklamalarının ardından tünel içerisinde incelemelerde bulundu. Tünel inşaatındaki işçilerle hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Karaismailoğlu daha sonra programına devam etmek üzere bölgeden ayrıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, Vali Cüneyt Epcim, Erzurum Valisi Okay Memiş, Milletvekili Fetani Battal, Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve diğer ilgililer eşlik etti.

Bakan Adil Karaismailoğlu: “Kop Tüneli’ni 2023 Yılında Bitirmeyi Hedefliyoruz”
Bakan Adil Karaismailoğlu: “Kop Tüneli’ni 2023 Yılında Bitirmeyi Hedefliyoruz”
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir