1. Haberler
  2. Bayburt Siyaset
  3. Bakan Ağbal Bayburt’ta Yapılacak Yatırımları Açıkladı

Bakan Ağbal Bayburt’ta Yapılacak Yatırımları Açıkladı

Bakan Ağbal Bayburt'ta Yapılacak Yatırımları Açıkladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt’ta yeni yapılacak 200 yataklı hastanenin yerini açıkladı.

Yatırım alanlarında incelemelerde bulunan Bakan Ağbal, 200 yataklı hastanenin Demirözü yolu üzerinde kışlanın hemen karşısındaki alana yapılacağını belirtti. Ağbal, ayrıca yeni yapılacak hastane yakınındaki bir alana Adli Tıp Merkezi’nin yapılacağını da duyurdu. Tarım Yerleşkesi’nde yer tespiti çalışmalarının sürdüğünü söyleyen Ağbal, 10 Milyon Avro bedelli barınma merkezi ve Tedaş tarafından inşa edilecek eğitim merkezi hakkında da bilgi verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt ziyaretinin ikinci gününde yatırım alanlarında incelemelerde bulundu.
Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Defterdarı Davut Karadağ, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi ve AK Parti Bayburt İl Başkanı Hakan Kobal’ın da eşlik ettiği incelemelerin ardından Bayburt için önemli açıklamalarda bulunan Bakan Ağbal, şunları kaydetti:

200 yataklı hastane

“Bugün Bayburt’ta yatırım alanlarını geziyoruz. Seçim döneminde modern bir hastane sözü vermiştik. Demirözü yolu üzerinde hastanemizin yapılacağı arazideyiz. Arkadaşlar diğer teknik çalışmaları da tamamladıklarında yakın bir zamanda 200 yataklı hastane inşasına başlanacak. Sağlık Bakanlığımız yatırım planlamasına alma çalışmalarını tamamladı. Bundan sonra arsanın temini ve ihalenin yapılması kaldı. İnşallah bunu en hızlı şekilde yapıp Bayburt’ta hakikaten güzel bir hastaneyi kazandıracağız.”

Adalet Baknalığı’ndan Adli Tıp Merkezi

“Yakın zamanda Adalet Bakanlığımız bir adli tıp kurumu inşasına başlayacak. Orayı da bu hastane yakınında bir yer bulmak şartıyla inşallah Bayburt’a kazandıracağız. İstiyoruz ki önümüzdeki dönem Bayburt her bakımdan yatırımlarıyla geniş alanlarıyla vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayacak bir noktaya gelsin.”

Tarım Yerleşkesi

“Yine bugün sizlerle beraber Tarım yerleşkesi olabilecek alternatif yerleri dolaşıyoruz. Tarım yerleşkesi de Bayburt’ta tarım ve hayvancılığın gelişmesi için önemli bir proje olacak. Kaynağı hazır. Bizim yapmamız gereken alternatifler içerisinden doğru bir yeri belirlemek olacak.”

10 milyon avro bedelli Barınma Merkezi ve TEDAŞ Eğitim Merkezi

“Bu arada Göç İdaresi Başkanlığımızın burada bir barınma merkezi yatırımı olacak. Yaklaşık 10 milyon tutarında bir yatırım. Onunla ilgili de yer arayışlarımız sürüyor, hatta belirlemek üzereyiz. Yine TEDAŞ’ın eğitim merkezi yapma planı var. Onu da Bayburt’ta hayata geçireceğiz.”

Seçim bitti, Bayburt içi yatırım zamanı

“Yani bundan sonra Bayburt’ta seçim bitti. Yapılması gereken bu yatırımların bir bir hayata geçirilmesi. Belediye Başkanımızın da çok önemli yatırımları olacak. Onları da inşallah yakında daha somut bir şekilde ortaya koyacak. Hem belediyemiz hem özel idaremiz, hem hükümetimiz ve bakanlıklarımız tarafından Bayburt’ta bu dönemde daha fazla yatırım yapılacak. Bunlar Bayburt için iş demek, aş demek, istihdam demek. Bayburt’un ekonomik ve sosyal alanda kalınması demek. İnşallah Bayburt’umuz için, ülkemiz için hayırlı olur.”

İktisat öğrencilerine sözlü sınav

Bakan Ağbal, ziyaretleri çerçevesinde Kredi Yurtlar Kurumu ve Arpalı Beldesi’nde de temaslarda bulundu. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bayburt Yurt Müdürlüğünü ziyaret eden Bakan Naci Ağbal, burada kalan kız öğrencilerle sohbet etti. Ağbal, Bayburt Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencilerine, ‘ne olmak istiyorsunuz sorusunu’ yöneltti. Öğrencilerden birinin, ‘bakan olmak istiyoruz’ cevabı, gülüşmelere neden oldu. Öğrencilere, dünyada ekonomisini de soran Bakan Ağbal’a, bir kız öğrenci ülkelerin istihdam alanlarının geliştirmesi için yeni iş alanlarının kurulması gerektiğini ve Türkiye’nin buna ihtiyacını olduğunu söyledi. Bakan Ağbal ise, “Dünya ekonomisinin toparlanması gerekiyor. Bugün bakın bu kadar genişletici para politikası uygulanmasına rağmen bir tülü ülkelerin büyüme oranları istenilen düzeye gelmiyor. Demek ki para politikası tek başına yeterli değil, mutlaka maliye politikasıyla desteklenmesi lazım” diye konuştu.

Öğrencilerin maliye politikası hakkındaki kamu harcamalarını artırıp vergileri azaltmalıyız ifadelerine ise Ağbal, “Ama o zamanda bütçenin iki yakası bir araya gelmez” şeklinde konuştu. Ağbal, öğrencilerle soruların yanıtları üzerine fikir alışverişinde bulunarak, “Mülakat yapıyorum ona göre” dedi.

Buzdolabı isteği

Kredi Yurtlar Kurumu ziyaretinde öğrencilere, ‘yurtlardan memnun musunuz’ diye de soran Bakan Ağbal’a bir grup öğrenci diğer illerdeki yurtlarda olduğundan bahsederek, odalarda buzdolabı olmadığını aktardı. Ağbal, konuyu kredi yurtlar kurumu genel müdürlüğüne ileteceğini belirtti.

Araplı’da esnaf ziyareti Bakan Ağbal, kredi yurtlar kurumunun ardından Arpalı Beldesine geçti. Öğlen namazını Arpalı Merkez Cami’de kılan Ağbal, daha sonra esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Esnaf Ali Bayram ile sohbet eden Ağbal, seçim öncesinde Bayram ile koalisyon olup olmayacağı yönünde iddiaya girdiklerini anımsatarak, Bayram’ın ‘koalisyonu AK Parti istemedi’ sözlerine, “Milletin istediği oldu. Demokrasilerde milletin dediği olur. Millet için hayırlı olan ne ise o olur” diye konuştu. Ağbal, Arpalı’nın sulama sorunun sürdüğünü söyleyen Bayram’a, DSİ’yle gerekli görüşmelerin sürüdüğünü ve yakın zamanda bu sorunu çözecek adımların atılacağını kaydetti. Bayburt ve Arpalı için isteklerini Ağbal’a aktaran Bayram, “Bayburt, Bayburt olalı böyle bir fırsat ele geçmez. Bayburt’a siz bakan oldunuz, hacet kapıları açıldı. İnşallah Bayburt’umuza, Arpalımıza birşeyler yapacaksınız” ifadesini kullandı. Ağbal, Bayram’ın sözleri üzerine, “Bütün ülkeye güzel hizmetler bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapacağız inşallah” dedi.

Kasap Ergenç’le et fiyatları üzerine

Bakan Naci Ağbal, kasap Kadir Ergenç’le de et fiyatları üzerine sohbet etti. Et fiyatlarını düşürmek için üretimi canlandırmak gerektiğini ifade eden Ergenç ile Ağbal, yapılabilecek projelere ilişkin yatırımcıların istekleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Şehit Erbay’ın evine ziyaret

Bakan Ağbal, daha sonra Şırnak’ın Cizre ilçesinde 19 Ocak 2016’da terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda şehit olan özel harekat polisi Ömür Erbay’ın babaevini ziyaret etti. Şehidin babası Turgut Erbay tarafından Türk bayrakları asılı Hürriyet Mahallesi’ndeki evin önünde karşılanan Ağbal, aileyle yaklaşık 30 dakika basına kapalı görüştü. Ağbal, temasları kapsamında Arpalı Belediye Başkanı Şadi Terzi’yi makamında ziyaret ederek, belediyenin projelerine ilişkin bilgi aldı. Bakan Ağbal ve beraberindekiler, Zakire Hanım Yatılı Kız Kur’an Kursu’nu ve Şehit Fatih Kostik İlkokulunu ziyaret ettikten sonra beldeden ayrıldı.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir