Baksı Müzesi 10 Yaşında!

Baksı Müzesi 10 Yaşında!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü’nü 22 ülkeden 73 müzeyi geride bırakarak Türkiye’ye taşıyan Baksı Müzesi, başarılarla geçen 10 yılı geride bırakmanın mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyor.2015 yılı boyunca 10. Yılını kutlayacak olan Baksı Müzesi, yine yıl boyunca çok konuşulacak ve sanata artı değer katacak bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Baksı’da 2015 yenilikleri…

Kadın İstihdam Merkezi: Bayburt Kaleardı Mahallesi’nde Baksı Kültür ve Sanat Vakfı’na bağışlanan arsa üzerinde “Kadın İstihdam Merkezi” için çalışmalara başlamış olup, merkezin mimari projeleri hazırlanma aşamasındadır. 1000 m2 kapalı alan üzerinde kurulacak olan “Kadın İstihdam Merkezi”nin yapımında Bayburt’un ünlü beyaz taşı ve artık günümüzde olmayan tarihi Bayburt Kalesi’ninçinileri kullanılacaktır.

Sinema, Amfi Tiyatro, Helikopter Pisti: Baksı Müzesi’nin köye bakan yamacında sinema, konser ve gösterilere ev sahipliği yapacak ve aynı zamanda helikopter pisti olarak kullanılabilecek çok amaçlı açık tiyatronun yapımına başlanacaktır.

Baksı Konukevi: Gerek kültür turizmi kapasitesinin artırılması, gerekse daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmak adına Baksı Konukevi’nin yatak kapasitesini artırmak amacı ile 10 odalı ek bir inşaat için çalışmalar başlamıştır. (Sponsor: POLİMEKS)

Baksı’da 2015 etkinlikleri…

3.Bayburt Öğrenci Sanat Şenliği (19-23 Mayıs 2015)

Sanata yeteneği olan öğrencileri gönüllendirmek ve eğitimlerine destek vermek amacıyla düzenlediğimiz Bayburt Öğrenci Sanat Şenliği, 3.Yılında da aynı amaçlarla Baksı Müzesi’nde hayat bulacak.İlk, ortaöğretim ve liselerde okuyan tüm öğrencilere açıkolan ön eleme için, bu yıl yarışmamızın konusu “Düşlediğimiz Bayburt” olarak belirlenmiştir.

Ön elemede en başarılı olan 30 öğrencimiz, 19-23 Mayıs 2015 tarihlerinde BAKSI Öğrenci Sanat Atölyesi’nde düzenlenecek 5 günlük sanat ve tasarım atölye çalışmalarına katılacak. Atölye çalışmalarının ardından en başarılı 15 öğrencimiz, Baksı Kültür Sanat Vakfı’nın onayladığı sertifika ve 1 yıl boyunca “Özel Yetenek Bursu” kazanacak. (Sponsor: SOCAR Turkey Enerji A.Ş)

10. Yıl Etkinlikleri (Haziran 2015)

Sergiler, Yayınlar, Kutlama Etkinlikleri, Davetler ve Konserler
(Mercan Dede, Burhan Öçal, Erkan Oğur)

“Gri Zemin”

Baksı Müzesi’nin 10.yılı olması nedeni ile koleksiyonumuzda yer alan tüm yapıtlar herhangi bir hiyerarşi gözetmeksizin 2015 yılı boyunca sergilenecektir.‘Gri Zemin” önyargısız zemin olarak bir eşitleyici rol üstlenecektir. Çok seçkin olan bu sergide el sanatları ve günümüz sanatları bir arada bulunacak. 600 yapıtın sergileneceği “Gri Zemin” de video sanatı örnekleri, yeni malzemelerin ve geleneksel malzemelerin kullanıldığı resim, heykel, halk resmi örnekleri, hasırlar, kilimler, şifa tasları da sergilenecektir.

ICOM Uluslararası Müzecilik Sempozyumu (23-26 Temmuz 2015)

ICOM; ICOM Avrupa, ICOM Güney Avrupa, ICOM Asya, ICOM Türkiye, ICOM Azerbaycan, ICOM Yunanistan’ın ortak oluşumudur. ICOM ve Baksı Müzesi’nin ortak olarak gerçekleştireceği “Craftattract” başlıklı workshop’a Avrupa ve Asya’dan müzeciler davet edilmiş olup, yaklaşık 60 ila 100 müzecinin katılacağı düşünülmektedir.

Workshopta aşağıdaki konu başlıkları tartışılacaktır:

1. Müzelerin yaşayan kültürle ve bölgeyle kurabileceği bağlantılar,
2. Somut ve somut olmayan kültürel varlıklar ve müze bağlamı,
3. Yerel potansiyelin üretime dönüştürülmesi,
4. Müzeler üretim ve İstihdam,
5. Müzeler ve Ulusal/Uluslararası Pazar,
6. Bölgesel kültürün sürdürülebilmesi ve yenilenerek yaşama katılımı.

(Organizasyon Sponsoru : TURSAB)

Communicating the Museum Konferansının Ardından Baksı Müzesi (13-14 Eylül 2015)

9-12 Eylül 2015’de Communicating the Museum (CTM) konferansı ilk kez İstanbul’da müze profesyonelleri için özel olarak düzenlenecektir. Konferansın ardından tüm müze profesyonelleri, 13-14 Eylül tarihlerinde Baksı Müzesi’nde konuk edilecektir.

Baksı müzesi kurucusu ve mimarı Hüsamettin Koçan’ın Bayburt basınına yapmış olduğu açıklamaları görüntülerden izleyebilirsiniz.

https://youtube.com/watch?v=cU2ay4xYwRY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir