1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Başkan Ağbal, Bayburt Kazançlı Çıkacak

Başkan Ağbal, Bayburt Kazançlı Çıkacak

Başkan Ağbal, Bayburt Kazançlı Çıkacak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Bayburt’ta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ağbal, Bayburt’ta çeşitli alanlarda yürütülen 80 proje için 3 milyar 400 milyon lira kaynak ayrıldığını belirtti.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı Sahaya İniyor

Başkan Ağbal Bayburt Valiliği ziyaretinde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında doğrudan Cumhurbaşkanı’na bağlı olarak oluşturulan Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın Türkiye çapında sahaya inerek 81 ilde çalışmalar gerçekleştireceğini söyledi. Çalışmanın ilk adımına memleketi Bayburt’tan başladıklarını dile getiren Başkan Ağbal, “Strateji ve Bütçe Başkanlığı olarak yapılmakta olan yatırımların illerimizde yerinde ziyaretler yapılarak izlenmesi önemli bir ihtiyaç. Bugün Türkiye’nin 81 vilayetinde devam eden binlerce kamu yatırımı var. Sağlıktan eğitime, ulaştırmadan kültüre, tarım ve orman bakanlığının faaliyetlerine kadar her alanda hükümet olarak ülkemizin, milletimizin ihtiyaç duyduğu yatırımları yapıyoruz. Başkanlık olarak kamu yatırım programında yer alıp devam eden yatırımları ekibimizle beraber illerde yerlerinde izleyeceğiz. Bu ziyaretlerimizin önemli amaçlarından bir tanesi de sadece yatırımları yerinde görmek ve tespit etmek değil, bu yatırımların süratle tamamlanması noktasında gerek başkanlığımızın, gerekse bakanlıklarımızın yapması gerekenleri de tespit edip ihtiyaçları Sayın Valimizden, kurumlarımızdan almak ve bunun takibini yapmak. İnşallah bu ziyaret sonucunda ortaya çıkan tespitleri, hususları, ihtiyaçları bir rapora bağlayacağız ve ekibimiz buna ilgili bakanlıklar nezdinde devam edecek. İnşallah Bayburt ile başlamış olduğumuz bu çalışma ziyaretlerini 81 ilimizde Valiliklerimizle koordine halinde yapacağız. Ben inanıyorum ki; kamu yatırımlarının takibi noktasında başlatmış olduğumuz bu proje yatırımların süratle tamamlanmasına önemli katkı sağlayacaktır.” dedi.

Çalışmalara Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın Memleketi Bayburt’tan Başlandı

Strateji ve Bütçe Başkanlığı uzmanlarının bu doğrultuda Bayburt’ta çalışmalara başladığını bildiren Başkan Ağbal, “Bayburt’ta da devam eden çok sayıda kamu yatırımı var. Dün akşam Strateji Bütçe Başkan Yardımcısı Sayın Yılmaz Tuna Bey, daire başkanlarımız ve uzmanlarımızla birlikte Bayburt’a geldik. Sabah saatlerinde arkadaşlarımız farklı sektörlerdeki yatırımlarla ilgili ilk toplantılarını yapmak üzere kurumlara gittiler. Her bir arkadaşımız hangi sektörle ilgili burada devam eden yatırım varsa sabah o toplantılarını yaptılar. Karşılıklı kurum yöneticilerimizden bilgiler alıp, görüş alışverişinde bulundular. Şimdi de Sayın Valimizle birlikte arkadaşlarımızın yaptıkları görüşmelerin üzerinden geçeceğiz. Bayburt’ta yürüyen, devam eden yatırımların en hızlı şekilde, en doğru şekilde nasıl tamamlanması gerektiği konusunda arkadaşların değerlendirmelerini, tespitlerini kendilerinden alacağız. İnşallah Bayburt ziyaretimiz sonucunda da tespit etiğimiz ihtiyaçları süratle karşılama noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızı bilgilendireceğiz, ilgili bakanlıklar nezdinde de bunları takip edeceğiz. Bugün yapacağımız toplantıların akabinde yarın da bu defa her bir yatırım projesini ilgili uzmanlarımızla birlikte yerinde ziyaret edeceğiz. Bugün Bayburt’ta tarım sektöründe, ulaştırma sektöründe, sağlık ve eğitim sektöründe devam eden yatırımlar var. Her bir yatırım projesinin olduğu yere gideceğiz. Orada müteahhit firma yetkililerinden bilgiler alacağız. Yerinde incelemelerde bulunacağız. Bu hizmetleri alacak vatandaşlarımızla sohbet edeceğiz. Yatırımın süratle tamamlanması konusunda yerinde tespitlerde bulunacağız.” diye konuştu.

17 Yılda 1 Trilyon 250 Milyar Liralık Yatırım

Başkan Ağbal, 2003 ile 2018 yılları arasında 1 trilyon 250 milyar yatırım harcaması gerçekleştirildiğine işaret ederek, “Bugün 2002’den sonraki dönemde kamu yatımları alanında atılan adımlara, gerçekleştirilen projelere, yapılan hizmetlere baktığımız zaman vatandaşlarımız zaten takdirle karşılıyorlar. Eğitimden sağlığa alt yapıdan diğer alanlara her alanda yatırımlar süratle tamamlandı. Bir kaç rakamı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere 2003 ile 2018 yılları arasında; 2018 yılı fiyatları ile ne kadar kamu yatırımı gerçekleştirdik diye bakacak olursak, yaklaşık 17 yılda 1 trilyon 250 milyar liralık bir yatırım harcamasını gerçekleştirmiş olduk. Bu düzeyde bir yatırım harcaması önceki dönemlerde yatırıma yapılan harcamaların oldukça üzerinde. Bugün eğer birçok sahada vatandaş olarak yapılan yatırımları memnuniyetle izliyorsak bu tabii ki bütçeden yatırıma ayırdığımız önemli kaynak sonucunda oldu.” İfadelerini kullandı.

Bütçeden En Fazla Pay Eğitime

Bütçeden en büyük payı eğitim yatırımlarına ayırdıklarını kaydeden Başkan Ağbal sözlerine şu şekilde devam etti: “Eğitim her zaman en öncelikli konumuz oldu. Bütçede en fazla kaynağı her zaman eğitime ayırdık. Yatırım harcamalarında da eğitime her zaman özel bir önem verdik. 2002 yılında Türkiye’de ilk ve orta öğretimdeki derslik sayısı 343 bin civarındayken bütün bu yaptığımız yatırımlar neticesinde bu iki kattan daha fazla artarak bugün 721 bin sayısına ulaşmışız. Bu eğitimde erişebilirliği artıran, sınıf başına düşen öğrenci sayısını aşağı çeken en önemli faktörlerden bir tanesi olmuştur. Özellikle son yıllarda yükseköğretimde yurt yatırımlarına büyük önem verdik. 2002 yılında yükseköğretim yurt kapasitesi 183 bin iken bugün yurt kapasitemiz 700 bine yaklaştı. Nereden bakarsanız bakın, üç dört kat bir artış var.”

Sağlık Alanında Türkiye Uluslararası Başarı Sağladı

“Sağlık alanında yapmış olduğumuz yatırımlar da son derece önemli. Türkiye’de her yerde sağlıkta erişimi önemli ölçüde artıran bir performansı hepimiz gündelik hayatımızda da yaşıyoruz. Genel sağlık sigortası sistemine geçişle beraber hastanelerin birleştirilmelerinden tutun da sağlıkta sağladığımız bütün imkânları topluca değerlendirdiğimizde hem OECD ülkeleri arasında hem de Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına baktığınız zaman sağlık alanında Türkiye uluslararası alanda en başarılı ülkelerden bir tanesi. Toplam hasta yatağı sayısı 2002 yılında 164 binken, bu dönemde 238 bine kadar çıkardık. Burada sadece yatak sayısı artmadı. Eskiden hastalarımız 6 kişilik, 8 kişilik mekânlarda yatarken artık tek kişilik, içinde banyosu, tuvaleti olan hasta odalarına geçen bir süreci birlikte yaşadık. Biz buna nitelikli yatak diyoruz. Hastanelerimizin koşulları tamamen değişti. Bu sene Temmuz’da yeni devlet hastanemizi Bayburt’ta açacağız. Bayburt’ta birinci sınıf, son derece konforlu, hastalarımızın refakatçileri ile birlikte rahatlıkla kalabilecekleri odalara kavuşacaklar.”

2019 Yılında Ulaşımda 3 Bin Ana Proje

“Ulaştırma alanında olağanüstü bir başarıyı yakaladık. Bölünmüş yol uzunluğu 2002 yılında 6 bin kilometre iken şimdi bu rakam 27 bin kilometreye vardı. 17 yılda yaklaşık 1 trilyon 250 milyar liralık yatırım harcaması yaptık. Ama yatırıma olan kaynak tahsisatımız bitmedi. 2019 yılı yatırım programında şu anda devam eden yaklaşık 3 bin ana proje var. Bunların tabii altında yüzlerce de alt detay projeler var. Bütün devam eden projelerin yaklaşık tutarı 1 trilyon lira civarında. İnşallah bu yatırımlara bu sene bütçeden yaklaşık 65 milyarlık bir kaynak ayırmış olacağız. Bugüne kadar bu yatırımlara yaklaşık 400 milyon liranın üzerinde para harcadık. Dolayısıyla 2019 yılı yatırım programı yürürlüğe girdikten sonra bakanlıklarımız, bizler hep beraber bu harcamaların süratle tamamlanması konusunda büyük gayretlerimiz devam edecek.”

Bayburt’ta 80 Proje İçin 3.4 Milyar Lira

Söz konusu yatırımlar kapsamında Bayburt’ta yürütülen 80 proje için 1 milyar 500 milyon liralık harcama yapıldığı bilgisini paylaşan Ağbal, “Bu projelerin toplam tutarı 3.4 milyar lira. Bayburtlu hemşerilerimizin refahı için, kamu hizmetlerinden daha fazla yararlanmaları için farklı sektörlerde üç buçuk milyar liraya yakın projelere devam ediyoruz. Bugüne kadar devam eden projeler kapsamında 1 milyar 500 milyon lira harcama yapılmış durumda. 2019 yılının başında 250 milyon liralık bir başlangıç ödeneği ayrıldı. Dolayısıyla Bayburt bu sene yatırım harcamaları üzerinden 250 milyon liralık bir katkıyı da almış olacak.” dedi.

Tarım Yatırımları

Ağbal projelerin sektörlere göre dağılımlarını ayrı başlıklar halinde şu şekilde değerlendirdi: “Tarım sektöründe 35 tane devam eden projemiz var. Bunun içerisinde sulama projeleri, gölet projeleri, taşkın koruma projelerimiz var. Bu 35 proje için bütçede ön gördüğümüz proje tutarı yaklaşık 1 milyar 400 milyon lira. Bu; tarım yatırımlarına Bayburt’ta verdiğimiz önemi göstermesi bakımından önemli bir gösterge. Bayburt’ta bugüne kadar bu kapsamda 802 milyon lira harcama yapılmış.”

Ulaştırma Yatırımları

“Ulaştırma noktasında Bayburt’ta devam eden 5 projemiz var. Bu projelerim toplam tutarı 1,5 milyar lira. Şu ana kadar da 500 milyon lira bu projelere para harcamışız. Burada biliyorsunuz aslında Bayburt; Doğu Anadolu ile Karadeniz arasında bir kavşak noktası olarak hem tünel yatırımları noktasında hem de bölünmüş yol projeleri noktasında önemli katkılar alıyor. Şu anda devam eden Kop Dağı Tüneli, Salmankaş Tünel ve bağlantı yolları ve Vauk Dağı Tüneli Geçişi projesine kadar, Trabzon’u Aşkale’ye bağlayacak olan ve Bayburt’un içinden geçecek yol projesi olmak üzere yaklaşık 1.5 milyar liralık projeler devam ediyor. Bugün arkadaşlarımız özellikle ulaştırma projeleri noktasında değerlendirmelerini yapacaklar gerekiyorsa ilave kaynaklar tahsis edeceğiz.”

Eğitim Yatırımları

“Eğitim alanında şu anda Bayburt’ta 20 tane proje devam ediyor. Bunların proje tutarı da 232 milyon lira. Burada meslek yüksekokullarından tutun halk eğitim merkezi binalarına, ortaöğretim, ilköğretim binalarına kadar Bayburtlu gençlerimizin daha rahat ortamlarda eğitim yapmaları için bu yatırımlara devam ediyoruz.”

Sağlık Yatırımları

“Sağlık alanında 11 adet projemiz şu anda devam ediyor. Bunların toplam tutarı 121 milyon lira. Buradaki en önemli yatırımımız Bayburt Devlet Hastanesi projemiz. Geçen geldiğimizde yerinde de ziyaret ettik. Büyük ölçüde inşaat bitmiş durumda. Temmuz ayı itibariyle sağlık Bakanımızla beraber burayı inşallah açacağız. Gerçekten birinci sınıf, son derece konforlu bir hastaneyi Bayburt’a kazandırmış olacağız. Ayrıca Demirözü ve Aydıntepe’de devam eden entegre hastane projelerimiz var. Burada Bayburtlu hemşerilerimiz özellikle Aydıntepe ve Demirözü’ndeki kardeşlerimiz şehir merkezinde yapılan hastaneyi büyük bir takdirle beklemekte iseler de kendi bulundukları noktada da bir entegre hastane ihtiyacını ifade etmişlerdi. İnşallah yarın bu hastane yatırımlarını da Aydıntepe ve Demirözü’nde de yerinde ziyaret etmiş olacağız.”

Yeni Kamu Hizmet Binaları

“Burada Hükümet Konağı binamızdan tutun Göçmen Geri Gönderme Merkezi’ne, Açık Cezaevi İnşaatı’na, Polis Meslek Eğitim Merkezi Öğrenci Yurdu’na kadar devam eden başka yatırımlarımız da var. İnşallah bu yatırımları şahsen de kurumsal olarak da takip ediyoruz. İlgili bakanlıklar nezdinde de Sayın Valimizin, Sayın Milletvekilimizin, Sayın Belediye Başkanımızın kısacası hepimizin gayretleriyle bu yatırımların süratle tamamlanması noktasında gerekli çabaları göstermeye devam edeceğiz.”

Vali Ali Hamza Pehlivan’a Teşekkür

“Bayburt’a olan yatırımlar sadece hükümet olarak bakanlıklarımız tarafından yaptığımız yatırımlardan ibaret değil. Aslında Sayın Valimizin başkanlığında, İl Genel Meclisi Başkanımız, Encümen üyelerimiz, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz, Genel Sekreter Yardımcılarımız, Şube Müdürlerimiz, bütün operatör arkadaşlarımızın katkılarıyla, yoğun bir gayretle sürdürdükleri İl Özel İdaresi yatırımları var. O konuda da her zaman için İl Özel İdaremizin yanında olduk. Kendilerine gerekli destekleri sağladık. Bu süreçte Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz köyler arasındaki yolların asfaltlanması noktasında büyük çabalar sarf etti, önemli kaynaklar ayırdılar. Bu yatırımlara devam ediyorlar.”

“İçme suyu meselesine özel önem veriyorum. Bu konudaki yatırımları tamamladık. Şimdi memnuniyetle duyuyorum ki gerçekten köylerimizde artık her yerde temiz su akıyor. Bu gerçekten bizi sevindiren bir gelişme. KÖYDES kapsamında köylerimizde olan yatırımlarımız önümüzdeki dönemde de devam edecek.”

“Bayburt İl Özel İdaresi bu dönemde sadece köyler içerisinde bu işleri yapmadı. Aynı zamanda iş makinesi parkını büyüttü. Büyük bir asfalt plenti kurdu. İl Özel İdaresi’nin tesislerini rehabilite etti. Özellikle köylerde yaşayan vatandaşlarımıza köy içi asfaltlamadan tutun da parkelerin yapımına, köy içi sulama projelerine, kanal projelerine, gölet projelerine kadar çok güzel çalışmalar yaptı. Ben burada Sayın Valimizi ve bütün arkadaşlarımızı yürekten tebrik ediyorum. Gerçekten emekleri büyük.”

Cumhurbaşkanımız Bayburt’a Her Zaman Ehemmiyet Vermiştir

“İnşallah bu başarının devamı, Bayburt’un bütün bu yatırımlardan, hizmetlerden kazanması noktasında bir hemşeriniz olarak da üzerime düşeni bundan sonrada yapmaya devam edeceğim. Ben Sayın Cumhurbaşkanımızın Bayburt’a olan ilgisini ve sevgisini hepiniz biliyorsunuz. Selamlarını da iletmiş olayım. Gerçekten Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman Bayburt’a önem ve ehemmiyet vermiştir. Her zaman da Bayburtlu hemşerilerimiz ve kardeşlerimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olmuşlardır. İnşallah da bu şekilde birlik ve beraberlik içerisinde Bayburt’u daha güzel, daha yukarıda günlere taşıyacağız.”

Bayburt Kazançlı Çıkacak

“Bu çalışma münasebeti ile bize ev sahipliği yapmaları dolayısıyla Sayın Valimize hassaten teşekkür ediyorum. Dün geceden itibaren strateji ve bütçe başkanlığındaki ekibimizi ilk andan itibaren ağırladılar. Şu anda çalışmalar devam ediyor. İki günlük çalışma sonucunda Bayburt inşallah hem yatırımların hızlandırılması noktasında hem de hükümet olarak verdiğimiz gayretlerin artırılması noktasında kazançlı çıkacak.”

“Çok değerli basın mensupları sizlere de teşekkür ediyorum. Sizlerin aracılığıyla bütün Bayburtlu hemşerilerime, kardeşlerime yürekten selamlarımı ve saygılarımı iletiyorum. Her zaman yanımızda oldular. Her zaman bize destek oldular. Allah kendilerinden razı olsun. Bayburt Türkiye’dir diyorum ve sözlerimi tamamlıyorum.”

https://www.youtube.com/watch?v=P0Hjy3S7ZXQ

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir