Başkan Mete Memiş, Bayburt Projelerini Anlattı

Başkan Mete Memiş, Bayburt Projelerini Anlattı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ak Parti il danışma toplantısında konuşan Belediye Başkanı Mete Memiş 2015 yılında yaptıkları çalışmaları ve 2016 yılında Bayburt’a yapılacak olan projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Başkan Memiş’in Konuşmasından Satır Başları,

1 Kasım Seçimleri Türkiye ve Bayburt İçin Çok Önemliydi.

Seçim çalışmalarını yaptığımızda şu ifadeleri hep kullandım: 1 Kasım seçimleri Türk siyasi tarihi açısından çok önemli ama aynı zamanda Bayburt’umuz için çok çok daha önemli ve bugüne kadar yakalayamadığımız çok büyük fırsatları yakalayacağımız bir seçimdi. O gün partimizin genel başkan yardımcısı Bayburt milletvekili olarak parlamentoya gidecek ve inşallah maliye bakanı olacak temennisindeydik ve yine ikinci sıra milletvekili adayımız güçlü bir bürokrattı, yani halk bankası genel müdür yardımcısının Türkiye’deki ekonomik hareketliliği idare etmek adına çok önemli bir isim olduğunu ifade etmiştim.

Seçim sonrası geldiğimiz noktada hepimizin onur ve gurur duyacağı bir gelişme olarak çok kıymetli Genel Başkan Yardımcımız Naci Ağbal Bey Maliye Bakanı oldu. Hem sayın bakanıma bizlere bu onuru yaşattığı için teşekkür ediyorum hem de sayın cumhurbaşkanımıza ve sayın başbakanımıza Naci Ağbal Bey’i Maliye Bakanı olarak görevlendirdikleri için Bayburtluya olan itimatları ve güvenleri için teşekkür ediyorum. Yine meclisin en önemli komisyonu olan plan bütçe komisyonuna çok kıymetli vekilimiz Şahap beyin seçilmesi de seçim öncesi Bayburtlunun öngörülerinin çokta doğru olduğunu göstermektedir. İnşallah Bayburt olarak hem kıymetli bakanımızdan hem de kıymetli milletvekilimizden istifade edeceğiz.

Altyapıda 20 Günlük İşimiz Kaldı

İhale bedeli 16 milyon tl olan kanalizasyon sisteminin planlanan 93 km ana hattına 2 km ilave yaparak 95 km yaptık. Mart ayıyla birlikte başlatacağımız çalışmalarımızda geriye kalan 1,5 km’lik hattı 20 gün içerisinde tamamlayacağız.

İhale bedeli 14 milyon tl olan Şehir İçi İçme Suyu projemizde yapılması planlanan 140 km ana hat içme suyu tamamlandı. 3000 adet olan abone bağlantılarının 2850 adetini tamamladık.

İhale bedeli 8 milyon 800 bin tl olan Atık Su Arıtma tesisi projemiz tamamlandı. Şuanda kısmi olarak çalışıyor.

İhale bedeli 4,5 milyon tl olan Yağmur Suyu Tahliye Sisteminin yapılması öngörülen 17 km hattının 16,5 km’si tamamlandı.

Bayburt halkına gerçekten teşekkür ediyorum

Şunu ifade edeyim ki hepinize teker teker teşekkür ediyorum. Bayburt halkına gerçekten teşekkür ediyorum. Yani iki yaz dönemi sıkıntı çektik. bana olan güveninizden ve desteğinizden dolayı partimin il başkanından bütün kademelerinde çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yine Bayburt halkına göstermiş oldukları hoş görü ve itimattan dolayı buradan teşekkür ediyorum.

2016 Yılında Üst Yapı Çalışmalarını Başlatacağız

2016 yılı ile birlikte Bayburt’un üst yapı çalışmaları başlayacaktır. Şu anda Bayburt’taki toplam yol ağı 100 km’dir. Buna ana arterler ve mahalle arasındaki yollarda dâhil. Biz bugüne kadar belediyenin imkânlarıyla ve il özel idaresi ile karayollarından aldığımız asfaltlarla 65 km lik yolu asfaltladık. Mahalle aralarına döktüklerimiz kalacak fakat ana yol sayılabilecek 60 km lik güzergahın kalıcı asfalt, parke, kaldırım ve cadde süslemeleri için proje çalışmaları başladı ve bitirilmek üzere toplam maliyeti 24 milyon tl’dir.

Mazisi Şehitlerle Dolu Bayburt’umuza Yakışır Bir Şehitlik Olacak

Bu yıl Şehit Osman Tepesinde Bayburt için çok önemli olan şehitlik projemizi tamamladık henüz açılışını yapmadık ama inşallah görkemli bir açılışla Bayburt’umuza kazandıracağız. Sadece ağaçlandırılması kaldı. Şunu da belirteyim mazisi şehitlerle dolu Bayburt’umuza yakışır bir çalışmayla peyzajını tamamlayacağız. Şehitlik projemizi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının destekleriyle yaptık. Buradan il müdürümüz Hayrettin Bey’e de teşekkür ediyorum.

Şehit Osman Villaları Tamamen Bitince İhaleye Çıkacağız

Toplam maliyeti 3.5 milyon tl olan Şehit Osman Villaları ve 1+1 apart evler projemiz yüzde 75 oranında tamamlandı. 170 metre karelik 20 adet villanın 8 tanesini sattık. Kalan villalar için proje tamamen bitince ihaleye çıkacağız.

İmarettepe Sosyal Tesisleri Tamamlandı

İmaret Tepe Sosyal Tesisleri Allah’a şükür tamamladık. İhalesi yapıldı. Emeği geçen herkese, projeyi başlatan eski belediye başkanımız Hacı Ali Polat Bey’e Ümraniye Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bayburt’ta bu manada bir tesis eksiği vardı. İnşallah İmaret Tepe ile bu eksiklik giderilecek.

Baykent Şelalesi’nin Sadece Peyzajı Kaldı

Baykent Şelalesi’nin ise toplam maliyeti 2 milyon 100 bin tl sadece peyzaj işi kaldı. 2016 yılının başında profesyonel bir ekiple yaptıracağız. Yine projeyi başlatan Hacı Ali Bey’e ve Bağcılar Belediye Başkanımız Lokman Bey’e teşekkür ediyorum.

Şehir Parkı Projemizi Genişlettik

Şehir Parkı projemizde de Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanımıza teşekkür diyoruz. Başlangıçta onların yapmayı öngördükleri alan küçüktü konuşarak ve biraz talepte bulunarak yapılacak alanı büyüttük ve yapılacak imalatları artırdık. İnşaat mevsiminin başlamasıyla birlikte çalışmalar devam edecek.

İş Makine Parkımız Genişlettik

Bayburt belediyesi olarak alt yapı çalışmalarını gerçekleştirirken araç gereçlerde donanımlı olmak adına her türlü çalışmayı yapmak ve ihtiyaçları gidermek için 4 miyon 300 bin tl lik araç aldık. Ayrıca 1 adet itfaiye, 1 adet arazöz, 3 adet 7+1, 1 adette 10+ 1 çöp kamyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan hibe olarak belediyemize geldi.

Kurduğumuz Konkasör Tesisi İle 3,5 Milyon TL’lik Üretim Yaptık

Yine bu alt yapı çalışmalarını yapılması sırasında bize çok katkı sağlayan 750 bin tl maliyetli konkasör tesisi belediyemize kazandırıldı. Burada 3,5 milyon tl lik üretim yaptık.

Kent Meydanı Projemizi Hayata Geçiriyoruz

Kent Meydanı Projemiz devam ediyor. Proje çizimi tamamlandı ve maliyeti çıkarıldı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan da askeriyenin burada bulunan ek binalarının yıkılması emri çıktı. Son yazıyı defterdarlık Savunma Bakanlığına yazdı cevabı bekleniyor.

Projenin üs tarafı kent meydanı olacak altı iki katlı 230 araçlık otopark olacak. Eğer valilik müsaade ederse oradaki valilik ek hizmet binasını başka bir yere taşıyıp orayı yıkarak bu alanı da kent meydanına katacağız.

Mevcut Otoparkımızı Yeniliyoruz

Mevcut otoparkımızın altını oto park yapıp üst tarafını da yeşiliyle, peyzajıyla Bayburt’umuza park olarak kazandırmayı planlıyoruz.

Kaleardı Mahallemizde Büyük Bir Park Yapacağız.

Kaleardı Mahallemizde 60 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan park projesi de inşallah Mart ayıyla birlikte ihaleye çıkacak.

Çoruh Kıyısındaki Parklarımızın Çehresi Değişecek

Çoruh nehri kıyısında bulunan Şehit Nusret Çay Bahçesinden Dörtyol mevkide dâhil olmak üzere buraya kadar olan alanın yeniden yapımı için çizilen proje bitmek üzere bunu da Kiptaş Genel Müdürü İsmet bey üstelendi inşallah 1 sezonda tamamlanacak.

Porsuk Çayının Eskişehir’e Kattıklarını Çoruh’la Bayburt’a Katacağız

Bayburt için çok önemli saydığımız Çoruh Nehri projesi ise 3 aşamalı olarak planlandı. 1. aşama pönserek 2.aşama taş köprü ve bent köprüsü arası 3. aşamada kopuz köprüsüyle kaleardı köprüsü arası. Bu sıradan bir proje olmayacak. Ben bunu sayın cumhurbaşkanımıza arz ettiğim zaman ifadesi aynen şu oldu. Bunu Veysel Bey görsün ilgilenecek yardım edecek ve bu dsi nin öngördüğü şekilde olmasın. Bu konuda da biz çalışmalarımızı yapıp sayın bakanımızdan randevu talebinde bulunacağız. Ben sürekli şu sözü ifade ettim: porsuk çayının Eskişehir’e kattıklarını biz Çoruh’la Bayburt’a neden katmayalım veya sen nehrinin Paris’e kattıklarını Çoruh’la Bayburt’a neden katmayalım.

HAYALLERİMİZ VAR,  PROJELERİMİZ VAR

Burada şunu da ifade edeyim sizin hayaliniz yoksa Bayburt’a bir şey katamazsınız. Hayallerimiz var hayallerimizi hayata geçirecek projelerimiz var. Projelerimizi desteleyecek kıymetli bakanımız ve değerli milletvekilimiz var. Hükümetimize inanıyor ve güveniyoruz. Bayburt için olmazsa olmazımız Çoruh inşallah 2016 yılıyla beraber Bayburt’umuza hizmet etmeye başlayacak. Bayburt Çoruh Nehri’nden yeteri kadar istifade etmeye başlayacak.

Bayburt’un Tarihi Dokusunu Ortaya Çıkarıp Bayburt Kültür Sokağını Hayata Geçireceğiz

Bayburt’umuzun tarihi dokusunu ortaya çıkarma adına 1 yıl süreyle başlattığımız İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile birlikte yürüttüğümüz projede sona geldik. Bu anlamda proje ocak ayında tamamlanmış olacak Dünya Bankası fonlarından üniversite ve belediye işbirliğiyle bu proje hayata geçmiş olacak Bayburt’taki tarihi dokuyu yansıtacak evlerimizi ve bölgeleri ortaya çıkaracağız. Ayrıca İstanbul’daki ilçe belediyelerinin her biri Bayburt’taki bir tarihi evi onaracak. Bunlardan faklı olarak Altındağ Belediye Başkanımızla görüştüm. Altındağ’da Hamamönü’nde yapılan yerler bugün herkesin gitmek için can attığı oturunca ferah, rahat bir nefes aldığı çok güzel bir görüntü arz eden bölgedir. O bölgeyi nasıl oluşturdukları konusunda bir görüşmemiz oldu ve ikinci görüşmemizi şu şekilde planladık: Biz buradan bir sokağı tespit edeceğiz buradaki dışarıdan ve belediyeden mimar arkadaşlarla Altındağ Belediyesi’ne gideceğiz ve oradaki arkadaşlarla bir yol haritası çizeceğiz. Gerekirse bizim arkadaşlarımız orada kalacak yada oradaki arkadaşlar Bayburt’a gelecek bu tespit ettiğimiz sokakta ilk etap da Bayburt Kültür sokağını hayata geçirip bunun devamını sağlayacağız.

2016 Yılında Kapalı Halk Pazarı Yeri Olacak

Kapalı halk Pazar içinde çalışmalarımız hızla sürüyor. Yer noktasında kesinleşmiş bir kararımız yok ama bu konuda halk pazarında bir çalışma geçekleştirdim. İnsanların farklı istekleri var sözümüzde var 2016 yılında mutlaka kapalı pazar yeri olacak.

Mevcut Hizmet Binamızı Yıkacağız

Belediye Hizmet binamızı yıkacağız Kız Meslek Lisesi ve Bayburt Lisesi’nin mevcut binalarını Belediye Hizmet binası olarak kullanacağız. İnşallah belediyemizin binaları olarak kullanılacak.

Tarım Yerleşkesi İçin Birkaç Yer Üzerinde Duruyoruz

Bayburt için hep konuştuğumuz Tarım Kompleksi Projesi. Şuanda projesi yapılıyor bitirilme aşamasında. Yani 3-5 günlük süre içerisinde tamamlanmış olacak. Projenin içerisinde tarım ve hayvancılıkla ilgili her şey var. Kesimhane, ot pazarı, hayvan pazarı, hayvan barınakları, zirai donanım aletlerinin satıldığı yerler, depolama adına Bayburt’un ihtiyaç duyduğu hangarlar da olacak. Traktör satış noktaları ve cirit müsabakaları için kullanılan atların kalabileceği yerlerde var. 100 bin metrekarelik bir alana inşallah bu kompleksi kuracağız. Yer noktasında ise epeyce eleme yapıldı ve son karara geldik. Birkaç yer üzerinde duruyoruz. Bir ceza evinin yanında belediyemize ait çok büyük bir alan var. Buranın ana yolla bağlantılarını kurmak suretiyle yapmayı düşünüyoruz. Yeni sanayi bölgesinin hemen yanın da Çoruh nehrinin kıyısında da büyük bir alan var orada düşünülüyor. Birde bu alanın hemen karşısında kurcakol tarafında bir alan var. O alan konusunda da tereddütler var. Bunun nedeni ise, burası hemen bizim sakalı cennet isminde tatil köyümüz var orayı tatil beldesi haline getirmeyi planlıyoruz inşallah çok daha güzel çalışmalar olacak oranın yeşil alan olması konusunda. Bunların dışında da sizin önerebileceğiniz bir alan varsa ivedilikle bildirelim çünkü projesi tamamlanmak üzere ve gecikme şansımız yok.

Bayburt Adına Daha Güzel Şeyler Olacak

Bayburt Belediyesi olarak hep ileriye koşacağız. Bayburt adına daha güzel şeyler, daha iyi şeyler üretip hayata geçireceğiz. Sloganımız Bayburt’a olan sevgimizi çok yüksek sesle haykırmak yerine, Bayburt’umuz için ne yapabiliriz düşüncesiyle bir kürek harç bir taş koymak adına yapılması gereken ne varsa yapalım. Cesaretimiz var, hayalimiz var, gücümüz var sizler varsınız, Bayburtlu hemşehrilerimiz var.

Bu süre içerisinde gördüm ki Bayburtlu kendisiyle ilgili Bayburt’u yukarıya taşıyacak, Bayburt’a katma değer katacak, hangi hareket varsa onu yapanı destekliyor. Çünkü biz biliyoruz ki bizim insanımız kadirşinastır ona yapılanı unutmaz. Bu anlamda hep birlikte bunları başaracağımıza inanıyorum. Desteklerinizi hep bekliyorum. Yaptığımız yanlışlarda da uyarılmak beni memnun ediyor. Son olarak şunu ifade edeyim. Gerçekten Bayburt bunların hepsini fazlasıyla hak ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.