1. Haberler
  2. Bayburt Belediyesi
  3. Başkan Pekmezci Bayburt Belediyesinin Borcunu Açıkladı

Başkan Pekmezci Bayburt Belediyesinin Borcunu Açıkladı

Başkan Pekmezci Bayburt Belediyesinin Borcunu Açıkladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkan Hükmü Pekmezci Bayburt Belediyesinin Borcunun Yaklaşık 150 milyon olduğunu yaptığı basın toplantısında açıkladı.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci Bayburt Belediyesinin çalışan sayısından ve önümüzdeki günlerde yapılacak çalışmalar hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Değerli basın mensupları toplantımıza teşriflerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu vesile ile geçtiğimiz ay görevi başındayken uçuruma düşerek hayatını kaybeden kıymetli arkadaşımız Anadolu Ajansı muhabiri Abdulkadir Nişancı’ya Allah’tan rahmet ailesine ve basın camiasına başsağlığı diliyorum.

Konuşmama başlamadan önce Bayburt Belediye Başkanlığını devraldığımız 5 Nisan Cuma gününden itibaren bizlere hayırlı olsun ziyaretine gelen kamu kurum ve kuruluşlarının amirlerine, sivil toplum kuruluşları temsilcilerine, siyasi parti temsilcilerine ve tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.  2 aylık zaman diliminde yaklaşık 15 bin ziyaretçimiz oldu ve bize çok büyük teveccüh gösterdiler.

Belediyemizin mali durumundan biraz bahsetmek istiyorum. 150 Milyon TL borçla devraldığımız Bayburt Belediyesi’nin bizim 5 yıllık dönemimizde ödenmesi gereken borcu 75 Milyon 223 Bin TL’dir.

Ayrıca belediyeyi devraldığımızdan bu tarafa 2 aylık süreçte ödediğimiz borç miktarı 3 Milyon 750 Bin TL olup belediyemizin bugün itibariyle borcu 146 Milyon 250 Bin TL’dir. Bu borçların kalem kalem neler olduğunu açıklayacak olursak;

İller Bankası: 102.557.016 TL

Sgk: 19.333.268 TL (Yapılandırılmış Borç)

Sgk: 2.625.000 TL  (Mevcut Borç)

Vergi Dairesi: 6.847.608 TL (Yapılandırılmış Borç)

Vergi Dairesi: 3.337.000 TL (Mevcut Borç)

DSİ: 11.880.000 TL (İsale Hattı Yapımı)

Piyasaya Olan Borç: 2.950.000 TL

Toplam: 149.229.892 TL

Belediyemizin personel durumundan bahsedecek olursak Bayburt Belediyesi’nin bugün itibariyle çalışan sayısı 53 memur, 84 işçi, 5 sözleşmeli memur, 184 şirket personeli olmak üzere toplamda 326’dır. Belediyemize ait BAYBEL şirketinde belediye personel giderleri için belediye gelirlerinin yüzde 30’u ancak harcanabilirken bu yüzde 10’luk artış ile yüzde 40’a bu oranda aşılarak yüzde 43’e çıkarılmış ve bakanlıktan olur istenmesine rağmen bakanlık tarafından reddedilmiştir.

Kıymetli arkadaşlar bilindiği üzere belediyemizin devam eden projeleri var. Bugüne kadar Bayburt’umuza hizmet eden tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Projeler tüm hızıyla sürüyor. Gerekli gördüğümüz yerde müdahaleler de bulunuyoruz ve revize edilmesi gereken yerleri revize ediyoruz.  Burada yapımı devam eden Tarım Yerleşkesine temas etmek istiyorum.

Çok önceden tamamlanması gereken Tarım Yerleşkesi projesi müteahhit firmanın bakanlığa tasfiye talebi ile müracaat etmesi sebebiyle tamamlanamadı. Bizde gerekli müdahaleyi yaptık ve girişimlerde bulunuyoruz. İnşallah kısa sürede tamamlayacağız.

Bayburt’un önemli problemlerinden biri kuşkusuz park yeri sorunudur. Hele yaz aylarında trafik yoğunluğunun arttığı dönemde daha da elzem bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.  Bu nedenle bir yandan Saray Bahçesi ve İrşadi Baba otoparkları ile birlikte Veli Şaban otoparkı da yoğun bir şekilde üzerinde revize edip çalıştığımız bir projedir. Bu dönemde farklı bir yöntemle ihale edip hızlı bir şekilde inşaatına başlayacağız.

Ayrıca üzerinde önemle durduğumuz Kentsel Dönüşüm ile ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir. Özellikle geçen hafta Milletvekilimiz Sayın Fetani Battal Bey ile önce Bayburt’ta sonra Ankara’da yaptığımız görüşmelerle TOKİ ile ilgili yapılacak çalışmalar ele alınmış, TOKİ yetkilileriyle projeler değerlendirilmiştir. Öncelikle aşağı sanayi kesimi olmak üzere faaliyetler yürütülmektedir.

Saygıdeğer Arkadaşlarım

Ekonomik anlamda belediyemiz bütçe açısından sıkıntılı bir dönemde olmasına rağmen Bayburt’ta en büyük problem olan işsizliğe çözüm olma adına en kısa zamanda öncelikle bir turşu fabrikasını faaliyete geçireceğiz. İstihdam yaratıcı projelerimiz her zaman önceliğimiz olacak.

Bir diğer önemli konumuz pazar yeri. Söz konusu pazar yeri önceki dönem arkadaşlar tarafından yapılmış olup şuan gördüğüm kadarıyla ihtiyaca cevap vermemektedir. Bununla ilgili belediyemizde çalışma yürütülmektedir. Sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Son olarak Bu yıl 25. sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Dede Korkut Kültür ve Sanat Şölenlerinden bahsetmek istiyorum. Bu sene 22 – 28 Temmuz tarihleri arasından gerçekleştireceğimiz Dede Korkut Şölenlerini vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda yeniden 1 haftaya çıkardık. Dede Korkut şölenlerinin adına yakışır bir şölen programı planlıyoruz. İnşallah dolu dolu bir program bizi bekliyor.

Sözlerime son verirken bir kez daha basın toplantımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir