1. Haberler
  2. Bayburt Aydıntepe
  3. Bayburt Aydıntepe Yeraltı Şehri Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor!

Bayburt Aydıntepe Yeraltı Şehri Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor!

Bayburt Aydıntepe Yeraltı Şehri Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

4 yıldır kapalı olan ve gizemli atmosferiyle Türkiye’nin en ilgi çekici yeraltı şehirlerinden biri olan Aydıntepe Yeraltı Şehri, tekrar yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmaya hazırlanıyor.

Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdür Yardımcısı Arzu Aras ve ilgili heyet, Bayburt Valisi Mustafa Eldivan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Aydıntepe Yeraltı Şehri’nin turizme kazandırılması ve şehrin tarihi ve kültürel mirasının korunması için yapılması gerekenler ele alındı.

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, 4 yıldır kapalı olan Aydıntepe Yeraltı Şehri’ni tekrar yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açmak için, Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdür Yardımcısı Arzu Aras, ilgili heyet ve Aydıntepe Kaymakamı Ümit Fırat Böçkün, Aydıntepe Belediye Başkanı Haşim Şentürk nezaretinde biraraya geldiklerini ve yeraltı şehrinin son durumunu incelediklerini belirtti.

Aydıntepe Yeraltı Şehri Hakkında:

Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde bulunan ve 1998 yılında tesadüfen keşfedilen Aydıntepe Yeraltı Şehri, 3 bin yıllık geçmişi ile Türkiye’nin en önemli yeraltı şehirlerinden biridir. Volkanik tüf kayalara oyularak inşa edilmiş olan yeraltı şehrinde, evler, su kuyuları, erzak depoları ve ibadet mekanları gibi birçok oda bulunmaktadır.

Bayburt Aydıntepe Yeraltı Şehri Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor!
1
be_en
Beğen
1
alk_
Alkış
1
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir