1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt Çiftçisi Ot Silajı İle Tanıştı

Bayburt Çiftçisi Ot Silajı İle Tanıştı

Bayburt Çiftçisi Ot Silajı İle Tanıştı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün yürüttüğü “Hayvancılığın Can Suyu Ot Silajı Projesi” kapsamında, İlimizde yetiştiriciliği yapılan yem bitkilerinden silaj üretme ve üretilen bu silajın besi ve süt rasyonlarında kullanması amacıyla başlatılan projenin tarla günü yoğun çiftçi katılımı ile Demirözü ilçesinde gerçekleştirildi.

Ot Silajı Tarla Günü’ne Demirözü Kaymakamı Zihni Yıldızhan, Bayburt İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut, İl Müdür Yardımcısı Vedat Aydoğan, Demirözü İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kerim Karpuz, Şube Müdürleri Ömer Şentürk ve Ömer Uysal ile Serbest Tarım Danışmanı Umut Özkan, muhtarlarımız, teknik personeller ve çok sayıda çiftçimiz katılmıştır.

Tarla gününde konuşma yapan Demirözü İlçe Kaymakamı Zihni Yıldızhan; “Hayvancılıkta kalite ve verimi artıracak olan projenin tarımsal yenilik anlamında büyük öneme sahip olduğunu, çiftçimizin her an yanlarında olduklarını ve emeği geçenlere teşekkür ettiğini” belirtmiştir.

Bayburt İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut yaptığı konuşmada; “İlimiz ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını, kaba yemin hayvancılık için önemli bir maliyet unsuru olduğunu, iklim koşullarının silajlık mısır yetiştiriciliğine her zaman imkân vermediğini, bu nedenle yonca, korunga ve fiğ gibi diğer yem bitkilerinin İlimizde kolayca yetiştirilebildiğini, yem bitkilerinden farklı yöntemleri kullanarak daha kaliteli ürünler elde edilebileceğini, örneğin yonca otunun protein ve besin değeri en yüksek olmasına rağmen biçme, kurutma ve balyalamada yapılan hatalar sonucu besin değerinde önemli kayıplar yaşandığını, bu kayıpların uygun mekanizasyonla önlenebileceğini, çiftçimizin bu makineleri tanıması ve faydalarını görmesi açısından düzenlenen bu etkinliğin çok önemli olduğunu, maliyetlerin en aza indirilmesinde tarımsal mekanizasyonun önemli olduğunu ve bu konuda yaşanan sorunların İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından giderilmeye çalışıldığını, Bayburt’ta ilk olan bu çalışmanın çiftçimize aktarılmasından dolayı mutlu olduklarını, gerek mekanizasyon gerekse yeni çeşitler üzerindeki ar-ge çalışmalarımızın devam edeceğini, emeği geçen tüm personellerimize ve tarlasında hasat yaptıran Adem Gürer ile katkılarından dolayı Serbest Tarım Danışmanı Umut Özkan’a çok teşekkür ettiğini” ifade etmiştir.

Proje koordinatörü TARGEL personeli Ziraat Mühendisi Muammer Araz, proje ile Bayburt hayvancılığı adına önemli bir adım atıldığını söyleyerek şunları ekledi. “Tarlada biçilen ot ile hayvanın işkembesine giden ot arasında besleyici değeri açısından çok büyük farklar ortaya çıkmaktadır. % 20 protein değeri ile biçilen yonca otu hayvanın yemliğine gidene kadar % 4-5 protein oranına düşmektedir. Aşırı derece kurutulan otun yaprak dökülmesi sebebi ile önemli besin maddesi kayıpları oluşmaktadır. Ayrıca yaş olarak balya yapılan otun içinde küf ve aflatoksin denilen kanser yapıcı organizmalar çoğalmakta, doğrudan insan gıdası olarak tüketilen hayvansal ürünlerin ne derece tehlikeli boyutta olduğunu göstermektedir. Otun silaj yapılarak değerlendirilmesi bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak hem hayvancılık işletmelerine hem de tüketicilere bilinçli üretme ve sağlıklı tüketme noktasında önemli katkıları olacaktır. Ayrıca kırsal alanda bulunan hayvancılık işletmelerinin üretim maliyetleri düşürülerek karlılığı ve gelirleri arttırılacak il ekonomisine ciddi katkı sağlayacaktır. Son yıllarda su kaynaklarındaki azalma, tarımı direk suya bağımlı olan mısır tarımını olumsuz etkilemiştir. Ot silajı ise su kullanmadan yetişebilen yem bitkilerinin değerlendirilmesini arttıracaktır. Silaj olmadan yapılan hayvancılık kârdan çok zarar getirmektedir. Bütün bu olumsuz gelişmeler ilimizde mısır silajına alternatif olabilecek silaj bitkileri arayışına neden olmuştur. Mısır silajına alternatif olarak ilimizde zaten doğal olarak yetiştiriciliği yapılan tüm yem bitkilerinden ot silajı yapılması ile büyük nispette hayvancılıkla uğraşan çiftçimizin kaba yem maliyetlerinin aşağı çekilmesi ile karlı bir yetiştiricilik yapmaları sağlanmış olacaktır.”

İlimizde kolaylıkla yetiştirilebilen yem bitkilerinden yapılacak ot silajı paketlenip muhafaza edilerek kış şartlarında hayvanların önüne kaliteli yeşil yem sunulacaktır. Bayburt’ta yetiştiriciliği yapılabilen bütün yem bitkilerinin silajı yapılabilmekte olup, çiftçi elindeki otu hem kuru ot hem de silaj olarak değerlendirerek otun pazarlanması daha kolay olacaktır. Kuru şartlarda yetiştiriciliği kolayca yapılabilen hububat + fiğ hâsıllarından silaj elde edilerek kıraç şartlarda sulamaya ihtiyaç olmadan silaj üretimi yapılmış olacaktır. Ayrıca sulama masrafları düşecek ve kuraklığın etkileri asgariye indirilerek hayvancılık ekonomisine artı bir değer katacaktır.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir