1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt Grup’tan Cami, Okul ve Yurt İnşaatı

Bayburt Grup’tan Cami, Okul ve Yurt İnşaatı

Bayburt Grup’tan Cami, Okul ve Yurt İnşaatı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Grup tarafından yaptırılacak Cami okul ve yurt inşaatlarının temel atma törenine Maliye Bakanı ve Ulaştırma Bakanı katılacak.

Temel atma töreni Erzurum köprüsü yanında 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 13.00 de Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Tarafından gerçekleştirilecek.

Merhum Kıyasi Şentürk adına yaptırılacak olan Cami okul ve yurt inşaatlarının Temel atma törenine tüm Bayburt halkı davetlidir.

Hacı Kıyası Şentürk Kimdir?

Hacı Kıyasi Şentürk 1937 yılında Hacı Veli ve Nazlı Şentürk’ün ilk çocukları olarak Bayburt’un Adabaşı Köyünde dünyaya geldi. 1955 yılına kadar ailesinin yanında tarımla uğraştı. Adişah hanımla 1955 yılında evlendi. Aynı yıl Bayburt’tan ayrılarak gurbete çıktı.Türkiye’nin birçok ilinde çeşitli inşaat projelerinde çırak,usta,kalfa olarak çalıştı. 1970 yılında Almanya’ya gitti.1975 yılında Almanya’dan ülkesine dönerken yanında getirdiği bekoloder ile Ankara’da taahhüt işleri yapmaya başladı. 1987 yılına kadar bireysel olarak çalışan Kıyasi ŞENTÜRK kurucu ortağı olduğu Bayburt İnşaat firmasını ortakları ile birlikte kurdu. Bugünkü Bayburt Gurup’un temellerinin atıldığı bu firma ile Köy Hizmetleri, Devlet Su İşleri, Karayolları gibi çeşitli kurumların projelerini yüklenici olarak başarıyla tamamladı.

Kıyasi ŞENTÜRK Şenbay Petrol ile 1997 yılında akaryakıt sektöründe, Agrobay Seracılık ile 2002 yılında tarım sektöründe, Bayburt Enerji ile 2006 yılında enerji sektöründe, Süt kardeşler ile 2012 yılında hayvancılık ve süt ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmaları kurdu. Her biri kendi alanında öncü olan bu firmaları Türk ekonomisine kazandıran Kıyasi ŞENTÜRK Bayburt Gurubun oluşmasında yol gösteren, çalışkan, ileri görüşlü, birleştirici ve lider kimliği ile baş aktör oldu.

Beş çocuk babası olan Kıyasi ŞENTÜRK birçok sosyal ve kültürel projede görev aldı. Özellikle Bayburtlu gençlerin üniversite eğitimine önemli katkılar sundu. Binlerce genç onun verdiği burslarla eğitim hayatını tamamlayarak ülkemize ve milletimize önemli katkılar sunmaya başladı. Tüm ihtiyaçlarını karşıladığı Kuran Kursundan hafız olarak mezun olan hafızların mezuniyet törenlerinde mutluluk gözyaşlarının akmasına engel olamadı. Kardeşine ve çocuklarına Bayburt’ta kurulacak bir vakıfla yetim ve öksüzlere, mazlumlara ve özellikle de Bayburtlu ihtiyaçlı öğrencilere gerekli yardımların yapılmasını vasiyet etti. Bayburt’un bağrından çıkıp şehrimizin dış dünyaya açılan penceresi hayırsever işadamı, gönül ehli Kıyasi ŞENTÜRK’ün ismi Bayburtluların gönlünde yaşamaya devam edecektir.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir