Bayburt Kültürünün Önemli İsimlerinden İmdat Sancar İle Hayatını ve Bayburt’u Konuştuk

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un Kültürünün önemli isimlerinden ve renkli simalarından olan İmdat Sancar ile Hayatını ve Bayburt’u Konuştuk.

1955 yılında Bayburt Çayırköprü (Vağında) köyünde dünyaya gelen Sancar, kültür hakkında ‘bildiğim her şeyi neneme borçluyum’ diyor.

Bayburt Barlarının 63 tane olduğunu söyleyen Sancar, bunlardan 62 tanesini oynayabildiğini sadece Çingen barını oynamayacağını dile getirdi.

Bayburt Barlarının, merkezde ve yarışmalarda 10 tanesinin oynandığını ve diğer barların araştırılmasını yapılmasını ve birçok barın oynanmadığını dile getirdi.

Bayburt Türküleri hakkında bilgi veren İmdat Sancar, Birçok Bayburt türküsünün bilinmediğini ve türkülerin kaynağının nenesi olduğunu ve nenesinden Bayburt türkülerini öğrendiğini söyleyen Sancar, 54 Tane bilinmeyen Bayburt Türküsünü TRT’ye verdiğini söyledi.

İbrahim Tatlıses ve İzzet Altınmeşe Tanınmamışken gazino sahiplerinden gelen teklifleri önce kabul ettiğini ve daha sonra gitmediğini dile getiren Bayburt Kültürünün önemli isimlerinden olan İmdat Sancar ile İstanbul ve Bayburt yaşantısından kesitlerin yer aldığı röportajımızın tamamını youtube Bayburt Manşet kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar kapalı.