Bayburt sanayi şehri olma yolunda ilerliyor

Bayburt sanayi şehri olma yolunda ilerliyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemelerde bulunan AK Parti Bayburt Milletvekili Naci Ağbal OSB’ye alt yapı eksikliklerinin giderilmesi için 4 milyon TL’lik ödenek ve 1,5 kilometrelik doğalgaz boru hattı döşeneceğini belirtti.

Konuyla alakalı ilgili bakanlar ile telefonla görüştüğünü ifade eden Ağbal; “Organize sanayimize yatırımların artması için gerekli alt yapı eksikliklerini ilgililer bana iletti. Bende konuyu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’a konuyu telefonla arz ettim. 4 milyon tl ödenek için talimat verdi. Ayrıca OSB’deki sanayi işletmelerinin kullanımı için 1,5 kilometrelik doğalgaz boru hattının döşenmesi talebimizi de Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız sayın Taner Yıldız’a ilettim. Boru hattı için bir ay içerisinde ihaleye çıkılması için talimat verildi” dedi.

Bayburt’un ekonomisin geliştirmek amacıyla önceliklerinin tarım ve hayvancılığa dayalı yatırımları teşvik etmek olduğunu belirten Ağbal, şunları söyledi:

“Bayburt’a geldiğimizde Bayburt’taki birinci önceliğimiz Bayburt’taki tarım ve hayvancılığa dayalı ekonominin büyümesini sağlamak istedik. Burada da organize sanayi bölgesi bu amaca hizmet edecek önemli bir yer. Organize sanayi bölgesine ilişkin olarak gerek İstanbul’da gerek Ankara’da yatırımcılarla görüştük. Onlarda bu bölgeye gelip yatırım yapmak istediklerini ancak bazı eksikliklerinin olduğunu bize söylemişlerdi. Bizde acaba bu eksiklikler nedir diye yerinde görmek istedik. Buradaki işletmelerimizi gezdik. İşletmelerimiz gerçekten Bayburt’ta ekonomiye kan veren, iş, aş veren işletmeler. Genelde gördüğüm işletme sermaye yetersizlikleri var. Biraz daha profesyonel ve kurumsallaşmaya ihtiyaçları var. Bizim de buradaki eksiklikleri bir an önce tamamlamamız gerekiyor. Bu bağlamda çalışmalarımıza başladıktan itibaren valilikteki arkadaşlarımızla görüştüğümüzde OSB’nin bazı alt yapı eksiklikleri olduğunu öğrendik.”

“Fikri Işık ve Taner yıldız ile görüştük”

Yatırımcıları OSB’ye yatırım yapmaları için çekmek istediklerini dile getiren Ağbal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu konuyla ilgili ilk olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık beyle görüştük. Sağ olsun kendileri bizden bu konuyla ilgili bir çalışma yapılıp bakanlığa göndermemizi istediler. Bu çalışmayı da biz geçen hafta gönderdik. İki gün öncede telefon ile görüştüm sağ olsun Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’ne talimatını verdi. Yaklaşık 4 milyon tl tutarında proje geçti. Onu şu anda süratle sonuçlandıracaklarını ve bu kaynağı Bayburt2a tahsis edeceklerini bakanımız bize müjde olarak verdi. İkinci olarak Bayburt organize Sanayi il ilgili olarak doğal gaz boru hattının buraya çekilmesi ihtiyacı olduğunu dile getirmişlerdi. Sanırım 1,5 kilometrelik bir boru hattı döşemesi yapılması gerekiyordu. Bunu da enerji bakanımıza ilettim. Dün akşam kendileri sağ olsun bana ulaştı. Bir ay içerisinde doğalgazın getirilmesi ile ilgili ihaleye çıkılacağının bilgisini verdi. Dolayısıyla ihaleyi suratle yapacağız ve doğalgazı OSB’ye getirmiş olacağız. Buradaki işletmelerle yaptığımız görüşmelerde de doğal gazın buraya gelmesi ciddi anlamda hem maliyetler noktasında katkı sağlayacak, hem de buraya yatırımcıları çekecek. Şimdi bu işletmelirimizin sayısını artırmamız lazım. Yatırımcıları gelip OSB’ye yatırım yapmalarını sağlamamız lazım. Onları buraya çağırmamız lazım. Fırsatları ve imkanları kendileriyle paylaşmamız lazım. Bayburt Ticaret Odası başta olmak üzere bütün sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte yatırımcıları buraya davet edeceğiz. Valiliğimizin burada çok ciddi gayretleri var. Kalkınma ajansının destekleri var. Birde özel idarenin ben buradaki alt yapı sıkıntılarına önümüzdeki dönemde destek vereceğini biliyorum.”

6 içerisinde yüzde 50’lere çıkabilir

Bayburt Valisi Yusuf Odabaş ise, OSB’nin alt yapısına biraz daha ağırlık vererek doluluk oranını 6 ay içerisinde yüzde 50’lere çıkarabileceklerini ifade etti. Odabaş şunları kaydetti:

“İnşallah alt yapıya biraz daha ağırlık vererek, organizenin alt yapısını biraz daha iyileştirirsek, doluluk oranımızı altı ay içerisinde yüzde 50’lere çıkarmayı düşünüyoruz. Tabi Bayburt ilimiz hayvancılık ve tarım ili olmasına rağmen organize sanayi bünyesinde tarım ve hayvancılık ağırlıklı entegre sanayi tesislerinin de olması gerekiyor. Dolayısıyla organize sanayimizi bu yönüyle de kullanabilirsek Bayburt’a istihdam sağlamış olacağız.”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bayburt ticaret Odası Başkanı İbrahim Yumak ise, sorunların yerinde görülmesinin kendileri için önemli olduğunu ifade etti. Yumak şunları söyledi:

“OSB’ye yaptığınız ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum. Çünkü sorunları gelip yerinde görmek bizim için önemliydi. Birde Naci bey sağ olsun sorunların çözümü noktasında bizim alışmadığımız hızlılıkta ve yöntemlerle sorunların çözümüne katkı sağlıyor” dedi.

Bayburt Organize Sanayi Bölgesindeki incelemelere Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Bayburt AK Parti Milletvekili Adayı Naci Ağbal, Bayburt Ticaret Odası Başkanı İbrahim Yumak Bayburt İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, Bayburt OSB müdürü Mete Emir, Bayburt AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal katıldı.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir