1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt Türkiye Birincisi Oldu

Bayburt Türkiye Birincisi Oldu

Bayburt Türkiye Birincisi Oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projesi protokolleri çerçevesinde Bayburt’ta 120 okula “Beyaz Bayrak” sertifikası verildi.

Öğretmen Evi’nde düzenlenen törende “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan okullara sertifikaları Vali Ali Hamza Pehlivan tarafından verildi.

Vali Pehlivan törende yaptığı konuşmada yüzde 92’lik oranla beyaz bayrak sahibi okul sıralamasında Türkiye birincisi, Beslenme Dostu Okul projesi ile de Türkiye üçüncüsü olmaktan dolayı çok memnun olduğunu, mutluluk duyduğunu dile getirdi. Başarıda emeği olanlara teşekkür eden Vali Pehlivan, “Bu vesileyle şunu ifade etmek istiyorum. Bir işi başarmak, hedeflediğiniz noktaya ulaşmak o işin nihayetlendiği anlamına gelmez. Asıl sorumluluklar bundan sonra artarak devam edecek. Bu unvanları aldık çok şükür; okullarımız adına çok mutluyuz. Ama önemli olan bu beyaz bayrağı bundan sonra soldurmamak. Onu soldurmamak görevi de hepimize düşüyor.” dedi.

Vali Pehlivan temizlik ve hijyenin sadece okullarla ilişkili bir konu olmadığını ve hayatın tam merkezinde olan bir olgu olduğunu belirtti. Temizliğin, sağlık ve huzuru da beraberinde getirdiğine işaret eden Vali Pehlivan, “Çevre ve temizlik bilincini aşılamanın en etkili yolu eğitim yuvası olan okullarımız. Çok erken yaşlarda anasınıflarımızdan başlamak üzere çocuklarımıza bu bilinci verirsek inanıyorum ki gelecekte bugün yaşanan olumsuzlukları yaşamayacağız. Özellikle yemek veren okullarımızda hijyen konusuna azami hassasiyet gösterilmesi çok önemli. İlgili kurum yöneticilerimizin de buraları sık aralıklarla kontrol etmeleri gerekir. İnşallah bu gayretleri çoğaltarak 130 okulumuzun tamamına beyaz bayrak alıp bu oranı yüzde yüze çıkartarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tabi bundan sonraki hedefimiz de bu bayrakları soldurmamak olacak.” şeklinde konuştu.

Vali Pehlivan benzer girişimleri teşvik etmeye devam edeceklerine vurgu yaparak katılımcılara teşekkür etti.

Törende İl Milli Eğitim Müdürü Soner Can ile İl Sağlık Müdürü İlker Hancı “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” uygulamaları hakkında bilgiler verdi.

Tören Vali Pehlivan tarafından katılımcılara sertifikalarının verilmesinin ardından sona erdi.

Törende ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü tarafından katılımcılara sağlıklı yaşam ve fiziksel aktiviteye dikkat çekmek amacıyla basketbol ve voleybol topları dağıtıldı.

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul projeleri

Çocukların beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince okullara “Beyaz Bayrak” verilmeye başlanmış ve eğitim kurumlarının temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması, okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini vb. konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedefleniyor.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir