1. Haberler
  2. Bayburt Üniversitesi
  3. Bayburt Üniversitesi, Akdeniz’in En Kapsamlı Akademik Birliğine Katıldı!

Bayburt Üniversitesi, Akdeniz’in En Kapsamlı Akademik Birliğine Katıldı!

Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğine Katıldı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akdeniz’in 16 ülkesinden 34 saygın üniversitenin bir araya gelerek imzaladığı Akdeniz Topluluğu Dirençliliği (Mediterranean Community Resilience-MediCoRe) iş birliği mutabakatına Bayburt Üniversitesi de Ege ve Mersin Üniversiteleri ile birlikte Türkiye’den katılan üçüncü üniversite oldu.

Bu önemli gelişme ile Bayburt Üniversitesi:

Akdeniz üniversiteleri arasında büyük bir ortaklık kurulmasına katkıda bulunacak.

İnşaat Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Ulaştırma Mühendisliği, Yapı Mühendisliği, Kimya ve diğer ilgili alanlarda geniş çaplı bir iş birliğine imza atacak.

Araştırma iş birliği, öğrenci, araştırmacı ve öğretim elemanı değişimi, ortak eğitim faaliyetleri ve teknoloji transferi gibi konularda yeni girişimler yürütecek.

Akdeniz’in en büyük sürdürülebilirlik anlaşmalarından birine imza atarak bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacak.

Bari Politeknik Üniversitesi ile 4 yıllık öğrenci ve personel değişim anlaşması imzalayarak uluslararasılaşma alanında da önemli bir adım atacak.

Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen bu gelişmeyi şu sözlerle değerlendirdi: “Dünyanın geleceği konusunda endişelenen ve iyi bir şeyler yapmak isteyen tüm duyarlı kurumlara katkı sunmayı önemsiyoruz. Bu memorandum ile sadece 3 üniversitemizle değil, neredeyse tüm Akdeniz ülkelerini kapsayan bir katılımla küresel sorunların çözümünde birlikte çalışacağız.”

Bu önemli gelişme, Bayburt Üniversitesinin uluslararası alandaki itibarını ve görünürlüğünü artıracak, araştırma ve eğitim faaliyetlerine yeni imkanlar sunacak ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunacak.

MediCoRe Hakkında Detaylar

Amaç: Akdeniz üniversiteleri arasında bilgi, deneyim ve kaynak paylaşımını teşvik ederek ortak girişimleri ve araştırmaları geliştirmek.

Katılımcılar: 16 Akdeniz ülkesinden 34 üniversite.

Faaliyet Alanları:
Araştırma iş birliği
Öğrenci, araştırmacı ve öğretim elemanı değişimi
Ortak eğitim faaliyetleri
Teknoloji transferi
Sürdürülebilirlik çalışmaları

Erasmus Anlaşması: Bayburt Üniversitesi ve Bari Politeknik Üniversitesi arasında her yıl 6 öğrenci ve 3 öğretim elemanı değişimini kapsayan 4 yıllık bir anlaşma imzalandı.

Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğine Katıldı!
Bayburt Üniversitesi, Akdeniz'in En Kapsamlı Akademik Birliğine Katıldı!
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir