Bayburt Üniversitesi uluslararası arenada

Bayburt Üniversitesi uluslararası arenada
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kafkasya Üniversiteler Birliği (KÜNİB), 5. Olağan Kongresi Tebriz’de yapıldı.

KÜNİB, V. Olağan Kongresi açılış konuşmaları ile başladı. Türkiye, İran İslam Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Gürcistan’dan devlet adamları, bürokratlar ve akademisyenlerin konuşma yaptığı kongrede önemli değerlendirmelerde bulunuldu.

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun’un katıldığı kongrede KÜNİB çerçevesinde geliştirilebilecek ortak projelerle ilgili sosyal bilimler, fen ve sağlık bilimleri çalıştayları yapıldı.

KÜNİB kapsamında üniversiteler arası Mevlana Değişim Programı protokolleri imzalandı. Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Tebriz Üniversitesi, İran Çark-ı Nilüferi Yüksekokulu, Azerbaycan Hazar Üniversitesi, Tebriz Azad İslami Üniversitesi-İnternational Campus University ile Mevlana Değişim Programı Protokolü imzaladı. İmzalanan anlaşmalar doğrultusunda üniversiteler kendi aralarında her türlü akademik bilgi, personel ve öğrenci değişimi imkanına kavuştu.

Rektör Coşkun, bilim ve kültür dünyasında Dede Korkut’u anlamaya ve anlatmaya yönelik yaptığı çalışmaları takdir ve teşvik maksadıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Kamal Abdulla’ya KUNİB adına Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu ile birlikte plaket verdi. Rektör Coşkun aynı zamanda KUNİB adına 5 bin dolarlık teşvik ödülünü Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Kamal Abdulla’ya takdim etti. Teşvik ödülünün verilmesi sırasında Tebriz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammedreza Pour Muhammedi, Ardahan Üniversitesi Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç da hazır bulundu.

İran Yüksek Eğitim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Salar Amoli, Türkiye Cumhuriyeti Tebriz Başkonsolosu Güven Begeç, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, Doğu Azerbaycan Vali Yardımcısı Dr. Rahim Shohratfar, Ardahan Üniversitesi Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Tebriz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammedreza Pour Muhammedi, Hazar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamlet İsaxanlı, KÜNİB Gürcistan Temsilcisi Prof. Dr. Roin Kavrelishvili, KÜNİB İran İslam Cumhuriyeti Temsilcisi Prof. Dr. Ghadir Golkarian kongreye katılanlar arasındaydı.

Kongre hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir