Bayburtlular Samsun’da Kurtuluş Gecesinde Buluştu

Bayburtlular Samsun’da Kurtuluş Gecesinde Buluştu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 102. Yıl dönümü Samsun’da düzenlenen programla kutlandı.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Samsun-Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Büyükşehir Belediyesi Atakum Sanat Merkezi’nde düzenlenen, ‘Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 102. Yıldönümü’ programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Türkiye İmam Hatip Okulları Üçüncüsü Doğukan Korucu tüm şehitler için Kur’an-ı Kerim okudu. Daha sonra İlkadım Belediyesi Nefes Türk Halk Müziği Korosu tarafından Bayburt türküleri seslendirildi.

Konserin ardından Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakan Tali programda yaptığı konuşmasında, “Bu gururu bizlere yaşatan ecdadımızı rahmetle ve minnetle anıyoruz. Güzel Bayburt’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıldönümü münasebetiyle düzenlemiş olduğumuz programımıza hoş geldiniz. Derneğimiz 1965 yılında kurulan Samsun’un en eski hemşeri derneklerinden biridir. Dernekçilikte bir çınar haline gelen kuruluşumuz bünyesinde, hemşerilerimize çeşitli enstrüman kursları, bar ekibimizin çalışmaları gibi birçok kültürel kurs faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu gecenin düzenlenmesinde başta Sayın Valimiz Osman Kaymak olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle sözlerimin başında size samimi duygularımla baba ocağından, Bayburt Kalesi’nden İmaret Tepesi’nden, Erenli’den, Şehit Osman’dan, Aslan Dağı’ndan, Demirözü’nden, Aydıntepe’den yürekler dolusu selamlar getirdim. Bugün Sıla’dan gurbete uzanan hasret yollarını farklı bir boyutta değerlendiriyoruz. Bayburt’u terk ettiniz buralara kadar geldiniz ama hiçbir zaman Bayburt’takiler sizleri unutmadılar. Bugün Bayburt Belediye Başkanı olarak, Bayburt’un temsilcisi olarak aranızda size uzanan hasret köprülerini en azından sizlerle birlikte yerine getirerek sizlere hemşehrilerimizin saygısını selamını getirdim, dönüşte de onlara onu ifade edeceğim.

Bugün Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 102. Yıldönümü’nü kutluyoruz. Çok değerli arkadaşlarımız konuşmalarında ifade ettiler ama ben birkaç cümle ile konuyu farklı boyutlara çekmek istiyorum. Bunlar aslında basit kavramlar değil 15 Şubat’ta Osmanlı’nın son kalesi, son üssü Erzurum düştükten sonra Rusların Komutanı General Yudeniç’in bir ifadesi var. 250.000 kişilik ordusunun karşısında şunu söylüyor. Artık karşımızda Türk askeri ordusu diye bir şey yok hedefimiz Haziran ayında Çar’ın emrini yerine getirerek İstanbul önlerinde olacağız diyor. 15 Şubat’ta bunu söylüyor ve o bilmiyor ki bu vatan sevdasına düşmüş Kop Dağları’nda kahramanlık destanının yazılacağından hiç ama hiç haberi yok. Ve Yudeniç Kop dağlarına dayandığı zaman orada Türk askeri ile birlikte Bayburt halkının bir mücadelesi başlıyor tam 5 buçuk ay boyunca oluk oluk kan akıyor, orada cesetler bir Kabe kutsallığında terkedilerek geri çekiliyoruz. Bayburt 16 Temmuz 1916’da bir Ramazan günü maalesef işgale uğruyor.

Bayburtlular bir yıl yedi ay beş gün acı çekiyorlar. Şunu bilmeliyiz; biz dün geride bıraktıklarımızı ve yaşadıklarımızı gelecek kuşaklara aktarmadığımız sürece, maziden ders alıp atiye dönüştürüp ders almadığımız müddetçe, bu milletin bir ferdi olarak yarınlarımıza daha güvenli bakmayız. Biz o gün bu acıları yaşayan bir neslin çocuklarıyız. Biz o yaşayanların bizzat kendilerinden dinlediklerimizi bugün burada anlatıyoruz.

Ama bizden sonra gelecek kuşaklar onların sadece kaynaklarda veya kitaplarda görecekler. Biz 102 yıl önce bir Bayburt sevdasını 21 Şubat 1918’de destansı bir savaşla kazandık.

Aziz hemşehrilerimiz artık geriye dönüş yok daha güzel, daha iyi bir Bayburt için her yönden daha fazla çalışmak zorundayız.

102 yıl önce Ermeni mezalimini yaşadık. Taş mağazalara konulan ve burada az önce türküsü söylenen olayda Bayburtlular canice şehit edildiler.  İlkadım Belediyesi Nefes Türk Halk Müziği Korusu’na yürekten teşekkür ediyorum. Bayburt türkülerini yürekten seslendirdiler.

Aziz hemşehrilerim söz verdim fazla zamanınızı almıyorum. Bayburtlu Zihni bir dörtlüğün de diyor ki:

Sökmüş çadırların göç etmiş leyli

Vardım ki boğuş kalmış viran hanları

Dağı Mesken etmiş biçare Mecnun

Akıtmış gözünden kan Irmakları

Evet o kan ırmaklarını dün savaş meydanlarında ve muhacir meydanlarında akıttık. Size ulaşmak, sizi baba ocağından uzakta görmenin hüznü, Ama sizinle birlikte olmanın sevinci ile mutluluk içindeyim. Sizleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum.”

Bayburt Milletvekili Fetani Battal da bir selamlama konuşma yaparak Bayburt’un Kurtuluş dönemini anlattı. Konuşmasında tarihe bakıldığında dış güçlere güvenilmeyeceğini millet olarak birlik ve beraber olarak dünyaya mesaj vermemiz gerektiğini belirtti.

Samsun Valisi Osman Kaymak ise şöyle konuştu:

“Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 102. yıl dönümü’ gecesine hoş geldiniz diyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bu gecede aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Arkadaşlar güzel Bayburt’umuzun kurtuluşunu Samsun’da kutluyoruz. Samsun’da ki Bayburtlular atalarına, şehitlerine saygı olarak bugünleri anıyor. Bu geceler Bayburtluları bir araya topluyor. Kültürümüzü ve tarihimizi konuşuyoruz. O yönüyle çok anlamlıdır. Biz Samsun’da yaşayan Bayburtlular olarak Bayburt kültürünü anlatmak durumundayız. Bayburtlular gerçekten vatan millet duygusu yüksek dürüst insanlardır. Otuz yıllık memuriyet hayatımda çalıştığım yerlerde Bayburtluların yiğitlikleri, dürüstlükleri ve inançları konuşulmuştur. Görev yaptığımız yerlerde Bayburtlular için güzel şeyler duyduk.”

Konuşmaların ardından Başkan Hükmü Pekmezci ve protokol üyeleri tarafından milli müsabakalarda derece yapmış Bayburtlu sporculara plaket verildi.

Daha sonra Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakan Tali, Derneğin Onursal Başkanlık Beratını Samsun Valisi Osman Kaymak’a takdim etti. Ardından Bayburt deve güreşi ve Derneğin Bayburt Bar Ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu. Ardından sanatçı Mustafa Serkan Yalçın ve Sezai Seçen, Bayburt ve çeşitli yörelere ait türküleri seslendirdi.

Programın sonunda Başkan Pekmezci, protokol üyeleri ve katılımcılar ile birlikte günün anısına toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programa ayrıca Samsun Valisi Osman Kaymak, Milletvekilleri Fuat Köktaş ve Bedri Yaşar, Bayburt Milletvekili Fetani Battal, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun İlçe Kaymakamları, Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Samsun İlçe Belediye Başkanları, Ak Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat, Demirözü Belediye Başkanı Aslan Gürer, Arpalı Belde Belediye Başkanı Abdurrahman Polattimur, Gökçedere Belde Belediye Başkanı Yavuz Bakır, Belediye Başkan Yardımcısı Sürreyya Türkmenli, İl Genel Meclis Üyesi Nebil Aydın, Dernek Başkanları, Sivil toplum kuruluş temsilcileri, davetliler ve çok sayıda Bayburtlu katıldı.

Bayburtlular Samsun’da Kurtuluş Gecesinde Buluştu

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir