Bayburt’ta 19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı

Bayburt’ta 19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’ta 19 Eylül Gaziler Günü, Bayburt Şehitliği’nde yapılan törenle kutlandı.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce (TBMM) mareşallik rütbesi ile gazilik unvanı verilişinin yıl dönümü dolayısıyla 19 Eylül Gaziler Günü’nde şehitler anıldı, gaziler bir kez daha onurlandırıldı. Ülke genelinde olduğu gibi düzenlenen törenle Bayburt’ta da Gaziler Günü kutlandı.

Bayburt Şehitliği’ndeki tören, Vali Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Yusuf Diker, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ile Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği (ŞAGDER) Başkanı Selami Köksal’ın şehitlik anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Daha sonra törene katılanlar tarafından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

ŞAGDER Başkanı Gazi Selami Köksal, burada yaptığı konuşmada tören vesilesiyle şehitlerin manevi hatıraları önünde saygıyla eğildiğini ve tüm gazilerin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutladığını ifade etti. Gaziliğin onuru ve gururunu yaşadığını dile getiren Köksal, “Uğruna savaştığımız devletimiz bizleri unvanların en asili ve şereflisiyle onurlandırdı. Bizlere ‘Siz artık ulusal bir değer, gazisiniz’ dedi. Biz gaziler de ulusal bir değer olmanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından törene katılanlarca şehit mezarlarına karanfil bırakıldı. Tören şehitler için dua edilmesiyle sona erdi.

Törene Vali Cüneyt Epcim, Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Yusuf Diker, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Vali Yardımcısı Vekili Burak Çimşir, İl Emniyet Müdürü Ayhan Bodur, Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği Başkanı Gazi Selami Köksal, siyasi parti temsilcileri ve gaziler katıldı.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün