Bayburt’ta 20 Bin Adet Meyve Fidanı Dağıtıldı

Bayburt’ta 20 Bin Adet Meyve Fidanı Dağıtıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce 2018 yılı ilkbahar döneminde köylerde 350 dekarlık meyve bahçesi oluşturulması için 20 bin adet meyve fidanı desteği sağlandı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut yaptığı açıklamada, “İlimiz tarımına bitkisel üretimde çeşitlilik katmak, ilimizde artan sulama imkânları doğrultusunda gelir getirici yeni ürünlerin yetişmesini sağlamak adına çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda Bayburt tarımında çok öne çıkmayan meyvecilik ve sebzecilik konularına ağırlık vererek geliştirmeye çalışıyoruz. Çeşitli projelerle İlimizde ekonomik olarak meyveciliğin yapılabileceği köylerde örnek meyve bahçeleri kurarak çiftlerimizin bu alanda yetiştiriciliğe yöneltmeye çalışıyoruz. 2016 yılında 5 köyde kiraz, 4 köyde elma, 2 köyde kayısı, 1 köyde ise armut olmak üzere toplam 12 köyde etrafı çit örgüyle çevrili 12 adet örnek meyve bahçesi ile başlattığımız meyvecilik 2017 yılında 20 bin ve 2018 yılın da meyve bahçesi tesisi için 20 bin adet elma, armut, kiraz ve vişne fidanı desteği sağladık ve 3 yılda 700 da üzerinde meyve bahçesi kurduk” dedi.

Meyvecilik alanında proje ve çalışmaların önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirten Karabulut; Bayburt’ta sulama yatırımlarının artması, bitkisel üretimde çeşitliliğin artması yönünde önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Bu anlamda yaptığımız çalışmalar ile çiftlilerimize meyve yetiştiriciliği noktasında bir yetiştiricilik kültürü oluşturarak gelir sağlamayı amaçlıyoruz. Bu çalışmaların orta ve uzun vadede il ekonomisine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.