Bayburt’ta Coşkulu Nevruz Kutlaması

Bayburt'ta Coşkulu Nevruz Kutlaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla Bayburt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. Örste demir dövüldü, geleneksel oyunlar oynandı ve Nevruz ateşi yakıldı.

Kurum müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve sivil halkın yoğun katılımıyla kapalı spor salonunda gerçekleşen kutlama programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu, örste demir dövüldü, geleneksel oyunlar ve yarışmalar düzenlendi. Dede Korkut’u temsil eden Kurban Çil’in dua ve öğütleri, gençler arasında ilgiyle karşılandı. Bamsı Beyrek Okçuluk Takımı’nın ve sporcu öğrencilerin gösterileri de büyük beğeni topladı.

Programda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Nevruz’un kültürel mirasımızda önemli bir yere sahip olduğunu ve yüzyıllardır kutlanan bir gelenek olduğunu vurguladı. Güney, “Kadim geleneğimizin ve kültürümüzün ayrılmaz parçası olan bu zenginliklerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması son derece önemlidir.” dedi.

Programın hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere teşekkür eden Güney, tüm katılımcıların Nevruz Bayramı’nı tebrik etti.

Hava muhalefeti nedeniyle spor salonunda gerçekleşen programın coşkusu salonun dışına taştı. Kutlamalar, okul bahçesinde Nevruz ateşinin yakılması ve halaylarla devam etti.

Programda Yer Alan Etkinlikler:

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması

Açılış ve protokol konuşmaları

Günün anlam ve önemini belirten şiirler

Örste demir dövme

Geleneksel oyunlar ve yarışmalar

Dede Korkut’u temsil eden Kurban Çil’in dua ve öğütleri

Bamsı Beyrek Okçuluk Takımı’nın ve sporcu öğrencilerin gösterileri

Nevruz ateşinin yakılması

Halaylar

Bayburt'ta Coşkulu Nevruz Kutlaması
Bayburt'ta Coşkulu Nevruz Kutlaması
Bayburt'ta Coşkulu Nevruz Kutlaması
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün