1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt’ta FETÖ İhanet Şebekesine Millet Darbesinin 6. Yıl Dönümü Kutlandı

Bayburt’ta FETÖ İhanet Şebekesine Millet Darbesinin 6. Yıl Dönümü Kutlandı

Bayburt’ta FETÖ İhanet Şebekesine Millet Darbesinin 6. Yıl Dönümü Kutlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Manşet – 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin altıncı yıl dönümünde Bayburt’ta şehitler anıldı, milletin demokrasi zaferi kutlandı.

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği darbe girişiminde 251 vatandaşımız şehit oldu. Yurt çapında darbe girişimine karşı direnen binlerce vatandaş ağır silahlarla yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde verilen demokrasi mücadelesinin başarıya ulaşmasının ardından her yıl 15 Temmuz günü yurt genelinde Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutlanıyor. Darbe girişiminin önlenmesi dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde şehitler anılıyor, demokrasi zaferi yeniden hatırlanıyor.

Bayburt’ta bu kapsamda düzenlenen etkinliklerle milletin demokrasi zaferi kutlandı. Etkinlikler saat 20:00’da düzenlenen Demokrasi Yürüyüşü ile başladı. Taş Köprü’nden başlayarak Cumhuriyet Caddesi boyunca devam eden yürüyüş Saray Bahçası’nda son buldu. Yürüyüşün ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinliklerine geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan mehteran gösterisiyle devam etti. Programda Ömer Halisdemir’in darbeciler tarafından şehit edilmesini anlatan ve Samet Erdaş tarafından seslendirilen “30 Kurşun” şiiri etkinliklere katılanlara duygulu anlar yaşattı. Daha sonra Kur’an-ı Kerim okunarak şehitler için dua edildi. Etkinliklere İL Çocuk Hakları Komitesi’nin 15 Temmuz konulu oratoryosu ile devam edildi.

Programda konuşan Vali Cüneyt Epcim, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminin 6’ncı yıl dönümünde demokrasi zaferini yad etmek ve şehitlerin hatırasını yaşatmak üzere bir araya geldiklerini söyledi. Darbe girişimine karşı mücadele ederken şahadete ulaşanlara Allah’tan rahmet dileyen Vali Epcim, “Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Aynı şekilde vatanı ve milletinin bekası uğruna aldığı yarayı onur nişanesi olarak vücudunda taşıyan gazilerimize şükran ve minnetlerimizi sunuyorum. Demokrasi ve Milli Birlik Günü’müzün gerçek sahipleri siz kıymetli hemşerilerimize katılımınız dolayısıyla selam ve saygılarımı iletiyorum” dedi.

Vali Epcim, kökü mazide, dalları atiye uzanan, gövdesinde asırlara sarih kutlu mücadelelerin yorgunluk ve yılgınlık bilmeyen kahraman neferlerini barındırdığını söylediği, yıllandıkça güçlenen ve güçlendikçe vatan toprağına kök salan bir çınarın gölgesinde geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini dile getirdi. Bu yolda atılan her adımın gaza nidası, alınan her nefesin zafer muştusu olduğuna vurgu yapan Vali Epcim, “Malazgirt’te Alpaslan’ın inanmışlığı, İstanbul’un fethinde Fatih’in adanmışlığı ne ise; 15 Temmuz’da Ömer Halisdemir’in serdengeçtiliği, milletimizin Demokrasi Zaferi de odur! Bu ruh ve dirayet bizleri, gecesi gibi sabahı da karanlık günlerden şühedanın nuruyla aydınlanmış bugünlere kavuşturmuştur. Bu vesileyle bir kez daha 15 Temmuz’un kahraman evlatlarını hayır, minnet ve şükranla yad ediyor, şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum…” ifadelerini kullandı.

Vali Epcim, FETÖ’nün yarım yüzyıl boyunca sessiz ve derinden ilerleyerek devletin kurumlarını sızdığını aktardı. Bir çok hukuksuzluğa karıştığını belirttiği FETÖ’nün 15 Temmuz’da en ağır darbeyi milletten aldığına dikkat çeken Vali Epcim, şöyle devam etti: “Ağır silahlar, tank ve helikopterlerle milletimizin üzerine mermi yağdıran bu ihanet çetesinin üyeleri bahse konu lain girişimlerine karşı en ağır ve şiddetli cevabını yine Türk Milleti’nden almıştır. Hain kalkışmanın eli kanlı failleri o gece milletimizin destanlaşan mücadelesiyle yerle yeksan olmuştur. Sultan Alparslan’ın zaferinden bu güne süregelen bin yıllık kin ve nefret, iman ve izan dolu akıllarca bir gecede tarihe gömülmüştür. Merhum Necip Fazıl’ın mısralarında ifade ettiği şekliye, “Ne sevgili ne kardeş, yalnız iman ve fikir” ülküsüyle bir araya gelip her bir mısraını kanlarıyla yazan, şehadetleriyle bu ölümsüz mücadeleyi destanlaştıran kahraman vatan evlatları, kendisine kefen biçenlere mahkûm gömleğini giydirmiş, kalemlerini kırarak vicdanlarda hükmünü vermiştir!”

Vali Epcim, o gece ülkenin her tarafında olduğu gibi Bayburt’ta da vatandaşların, iradesine, demokrasisine, geleceğine sahip çıkmak için meydanlara indiğini söyledi. Darbe girişiminin her safhasının ibretle dolu olduğunun altını çizen Vali Epcim, “Bu süreç bizlere ülkemiz üzerine oynanan kirli oyunların ne boyutlara ulaşabileceğini acı tablolarla göstermiştir. Aziz Milletimizin darbeci hainlere karşı ülkemizin her yanında milli iradenin korunması noktasındaki kararlı duruşu bu hain girişimin bastırılmasında kilit rol oynamıştır.” şeklinde konuştu.

Vali Epcim, “Milletimizin bu birlik ve beraberliği daim olduğu müddetçe, hiçbir güç bizleri 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizden alıkoyamayacaktır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti ülkesi ve milletiyle kenetlenmiş bir bütün olarak yurtiçi ve yurtdışında birlik, beraberlik ve kardeşliğine kast edenlere karşı kararlı mücadelesine devam etmektedir. Kendi ihtiyacını tamamen yerli ve milli imkânlarla karşılamakla kalmayıp, askeri alanda ürettiği yeni silahlarla, İHA ve SİHA’larla hem bölgesinde hem de yakın coğrafyasında artık oyunun birer unsuru değil doğrudan kurucusu olarak yer almaktadır. Ekonomide kaydettiği gelişmeler, sanayi üretiminde kat ettiği mesafelerle geçmişin Türkiye’sinden çok daha güçlü bir noktadadır. Elde edilen bu kazanımların korunması, güçlendirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması aynı zamanda ülkemiz ve milletimiz açısından birer beka meselesidir. Birliğimize ve beraberliğimize kast edenlere bu kazanımlarımızı kaptırmamak adına dünden daha çok bugünden daha verimli çalışmak zorundayız. Yeni dengelerin kurulduğu bu dönemde bizlere düşen geçmişte yaşadıklarımızı iyi anlayıp akıl haritamızı buna göre oluşturmaktır. Aksi takdirde bilinmelidir ki; 15 Temmuz’u planlayanlar, uygulamaya koyanlar ve onlara destek olanlar yeni yıkım planlarını uygulamaktan asla geri durmayacaklardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayburt Milletvekili Fetani Battal da Bayburt meydanındaki bu duruşun bütün dünyanın her yerine yayıldığını ifade ederek, Bayburt’tan verilen bu haysiyetli onurlu mesajın, Türk milleti için kıvanç ve övünç olduğunu, düşmanlara ise bir kahır olarak yansıdığını belirtti.  

O gece AK Parti Genel Merkezi’nde olduğunu ve milletin onurlu direnişine şahitlik ettiğini, 15 Temmuz gecesinde bütün dünyanın bu direnişe şaşırdığını ifade eden Milletvekili Fetani Battal, Bayburt’un bu tür ihanet girişimlerine 1. Dünya Savaşı’ndan bu yana alışkın olduğunu hatırlattı.

Battal, 15 Temmuz gecesi şehit olanların emanetlerine sonuna kadar bu milletin sahip çıktığını ve kıyamete kadar sahip çıkacağını sözlerine ekledi.

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ise, 15 Temmuz 2016 gecesinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kendilerini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak adlandıran Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu askerler tarafından demokrasiye hain bir darbe girişiminde bulunulduğunu belirterek, kökü dışarıda olan bu hain yapının devletin bütün kurum ve kuruluşlarını ele geçirmek için sinsice çalıştığını söyledi.

Milletin, bu ihanet senaryosuna geçit vermediğini söyleyen Pekmezci, şehitleri rahmetle anarak, gazilere minnettar olduğunu değinerek şunları söyledi:

“Türk milleti olarak bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh olabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi korumaktır. Bu hain kalkışmadan alacağımız dersleri iyice hafızamıza kazıyarak benzeri ihanet senaryolarına geçit vermeyeceğimize inancım tamdır. İhanet tezgahlarında dokunup, karanlık mahfillerde yazılan alçak senaryolara ülkemizin maruz kalmaması için başta FETÖ olmak üzere tüm terör örgütlerine, gizli-açık her türlü fitne-fesat odaklarına, varlığımıza ve birliğimize kasteden tüm tehditlere karşı teyakkuz halinde olmamız gerekir.”

Konuşmaların ardından “Demokrasi bilinci elden ele taşınan bir bayrak yarışıdır.” sloganıyla düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu kapsamında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü sporcuları Vali Epcim’e, bayrak takdim etti. İl Müftülüğü İlahi Grubu dinletisi sonrasında Bayburtlu ses sanatçıları Muhsin Bayburtlu ile Sehlan Burak sahne aldı.

Saatler 00:13’ü gösterdiğinde minarelerden salalar yükseldi. Etkinliğe katılanlar tarafından temsili demokrasi nöbeti tutulmasıyla anma programı sona erdi.

Saray Bahçası’nda düzenlenen anma programına Vali Cüneyt Epcim, Milletvekili Fetani Battal, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, 15 Temmuz gazileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir