Bayburt’ta Orta Oyunları Yaşatılıyor

Bayburt'ta Orta Oyunları Yaşatılıyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) tarafından yürütülen “Kültürel Değerlerimizle Geleceğe Yürüyoruz” projesi kapsamında yöresel seyirlik orta oyunlarından örnekler sunuldu.

Çayırköprü köyünden Bilgihan Sancar tarafından orta oyunları sunumu ve temsili orta oyunu gösterimi gerçekleşti. Temsili oyun gösterimi katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

Proje koordinatörü ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar, projenin kültürel değerlere verdiği desteği vurgulayarak orta oyunları hakkında bilgi verdi. Dündar, orta oyunlarının insanları bir araya getiren, eğlendiren ve düşündüren önemli bir kültürel değer olduğunu belirtti. Bu oyunların bağ bozumu, harman zamanı, baharın gelişi, mevsim geçişleri, düğün, asker uğurlamaları, sağdıç ve kına geceleri gibi önemli günlerde oynandığını da sözlerine ekledi.

Dündar, Bilgihan Sancar’a teşekkür belgesi takdim ederek, desteklerinden dolayı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne de teşekkürlerini iletti.

Program, İmdat Sancar, Necip Yıldızoğlu, Hasan Kanat, Uğur Dündar, Yunus Emre Ayçiçek ve Serdar Eslek’in sahne sunumlarının ardından katılımcılara verilen ikram ile sona erdi.

Bayburt'ta Orta Oyunları Yaşatılıyor
Bayburt'ta Orta Oyunları Yaşatılıyor
Bayburt'ta Orta Oyunları Yaşatılıyor
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün