1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt’ta Sıra Dışı Bir Mekan, Kıraat Kafe

Bayburt’ta Sıra Dışı Bir Mekan, Kıraat Kafe

Bayburt'ta Sıra Dışı Bir Mekan, Kıraat Kafe
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt İline Bağlı Demirözü İlçesi Beşpınar Köyü Şehit Gürcan Yavuz Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni olan Emre Özel köy çocuklarının hayallarini gerçek kılmak için “Kıraatkafe”projesini hayata geçirdi.

Doğu’daki bir köyde Bayburt’da çocuklar için kurulan hayal merkezi. Zor şartlarda eğitim alabilen çocuklar için hayallerin gerçeğe dönüşebileceğini gösteren bir yer “Kıraat Cafe” Fen Bilimleri Öğretmeni Emre ÖZEL tarafından Beşpınar Köy Odasını, köy şartlarında tasarımı ve yapımı gerçekleştirilen proje ile dünya da bir ilk olma özelliği taşıyor.

‘Köyde çocuklar için daha farklı ne yapılabilir’ sorusu Fen bilgisi Öğretmeni Özel’e böyle bir projeyi gerçekleştirme fikrini getirmiş ve Beşpınar Köy odasını Kıraat kafe ye çevirerek hem köyün beğenisini hem de takdirini topluyor.

“Bu fikri Osmanlı Dönemi’ndeki kıraathanelerden aldığını ve köy motiflerini birleştirerek bu projeyi hayata geçirdiğini vurgulayan Beşpınar Köyü Şehit Gürcan Yavuz Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Emre Özel Doğan Haber Ajansa şu açıklamalarda bulundu;” Rengarenk eşyalar ile geleneksel köy motiflerini birleştirdik. Sedirli ve armut koltuklarla bu mekanı dekore ederek daha canlı hale getirdik.

Paranın Geçmediği tek kafe;” Bayburt ilinin ilk sıradışı kafesi olması yönüyle burada hedef kitlemiz öğrenciler olmasına karşılık buradaki halktan da çok olumlu tepkiler ve ilgiler almaktayız. Kafenin müşterileri olan çocukların kafeye girmek için tek yapmaları gereken şey ise 20 sayfa kitap okumak.Bunun dışında yine okulun atıl vaziyette bulunan hurdaları değerlendirerek satranç takımı yaptık ve satranç sınıfı kurduk.

Bu kafede sadece kitap okunmuyor. Çocuklar kendi robotlarını yapıyor, resim çiziyor, deney yapıyor ve zeka oyunları oynuyor. Öğrencilerin doğru meslek seçimi için haftanın belli günleri farklı meslek gruplarından yetişkinler de kafeye davet ediliyor.

Böylece öğrenciler sohbet ederek mesleğin inceliklerini öğrenme imkanı buluyor. Köydeki öğrencilerin sinema salonu eksikliğini de kafede giderdik. Bir projeksiyon ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu filmleri izletmekte hem de sinema atmosferinde patlamış mısırlarla. Kıraat Cafe’de belli günlerde öğrencilerle birlikte veliler de etkinliklere katılıp eğlenceli vakitler geçirmektedir. Öğrenciler okul dışı vakitlerde kendi robotlarını tasarlayıp,gitar çalabiliyor,resim yapıp zeka oyunlarıyla oynayabiliyor,kodlama-yazılım yapıp sinema izleyebiliyor, 3 boyutlu eğitim alıp sohbet edebiliyorlar” dedi.

Ayrıca Fen Bilgisi Öğretmeni Özel;” “Bilim Merkezi Sınıfım” adlı projesi ile de öğrencilerin kendilerinin ev ortamında hissettikleri,zil çalar çalmaz evlerine gitmeden bilimsel yayınlara ve materyallere ulaşabilecekleri bir merkezin olduğunu, bu merkezde ağaç şeklinde kütüphane, Big Bang teorisini tasvir eden bir tablo yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi sağlayacak materyal ağacı, bilime yön vermiş Türk Bilim insanlarının Atasız Ati olmaz köşesi, Fen bilimleri görselleri,İnsan böbreği şeklinde öğretmen masası,DNA şeklinde Öğretmen dolabı,Güneş Sistemini tasvir eden Galaksi tavan gibi bir çok eğitici ve öğretici nesnelerin olduğunu ve öğrencilerinin de orada ders işlemeleri için sabırsızlandıklarını da sözlerine ekledi.

Haber: MUSTAFA AKER

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir