Bayburt’ta Tarihe Yolculuk, Tanıkların Dilinden Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi

Bayburt'ta Tarihe Yolculuk, Tanıkların Dilinden Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 106. Yıl dönümü etkinlikleri, Bayburt Dede Korkut Şehir Müzesi’nde “Bayburt ve Kurtuluş Günü” fotoğraflarından oluşan serginin açılışı ile “Tanıkların Dilinden Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi” isimli belgeselin gösterimiyle devam etti.

Yoğun Katılımla Gerçekleşen Sergi ve Belgesel Gösterimi

Oldukça yoğun ilgi gösterilen programda Bayburt Belediyesi arşivinde yer alan Bayburt’un eski fotoğrafları ve geçmiş yıllarda gerçekleştirilen kurtuluş törenlerinde çekilen fotoğrafların görücüye çıktığı serginin açılışını Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Turizm Kültür İl Müdürü Bekir Kurtoğlu, Bayburt Şehit ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Selami Köksal ve PTT Baş Müdürü Kemal Çetin beraber yaptılar.

Açılışın ardından sergiyi büyük bir ilgiyle gezen protokol üyeleri nostaljik anlar yaşarken sergide yer alan fotoğraflarla ilgili Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci tarafından bilgilendirildiler.

Serginin gezilmesinin ardından belgesel gösterimine geçildi

Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’nin 1987 yılında Milli Eğitim Kültür Şube Müdürü iken Çayırköprü Köyü’nden İlyas oğlu 1909 Doğumlu Şakir Çağlar, Kalecik Köyünden Abdullah oğlu 1906 doğumlu Ziya Memiş, Mahmut oğlu 1904 doğumlu Mürsel Adıgüzel, Hamit oğlu 1906 doğumlu Mirza Aga ve Konursu Köyünden Mevlüt oğlu 1904 doğumlu Mustafa Yazıcıoğlu, Cemal Bahri oğlu 1907 doğumlu Cemal Köklüce ve Ahmet oğlu 1897 doğumlu Arslan Mercimekoğlu ile gerçekleştirdiği röportajlar ile ermeni mezalimiyle önemli belgelerin yer aldığı Bayburt Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Tanıkların Dilinden Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi” isimli belgesel izlendi.

Duygu Dolu Anlar Yaşandı

Bayburt’un Rus işgali öncesi ve sonrası durumu, Bayburtluların işgalden önce ve sonra Ermenilerle olan ilişkileri ile mezalimin yaşandığı yıllarda Bayburt ve köylerindeki durumun birebir tanıklarının dilinden anlatıldığı belgeseli büyük bir ilgiyle izleyen katılımcılar duygu dolu anlar yaşadılar.

Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, belgeselin izlenmesinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

106 Yıl Önce Yaşanan Acılar:

“Bundan 106 yıl önce bu memleket önce Rus işgalini ardından da Ermeni mezalimini yaşamıştır. Bizim bütün amacımız, bizden önce yaşananları gelecek kuşaklara tarihi vesikalarla ve yaşayanlarla yaptığımız röportajlarla aktarmaktır.”

Unutulmaz Caddesi:

“Bizden öncekilerin görüp, bizim göremediğimiz Taş Mağazaları’nda çocukluk yıllarımızda şahit olduğumuz o acı tabloyu bugün yeniden yaşadık. Bizden sonrakiler o tabloları göremediler; çünkü taş mağazaları diye bir şey kalmamıştı. Bayburt Belediyesi söz konusu alanın ismini Unutulmaz Caddesi olarak koydu, çünkü gelecek kuşakların orada yaşananları unutmaması istendi.”

Ermeni Mezali̇mi:

“Bayburt, Ermeni mezaliminde en çok acı çeken şehirlerden biridir. İzlediğimiz belgeselde Ermeni mezalimini yaşayanlarla yaptığımız röportajlarda belki geç kalınmıştı. Biraz daha önce yapabilseydik en azından mezalimi yaşayanlar yaşadıklarını aktarmak için daha iyi konumda olabilirlerdi. Ama o tarihte mezalimi yaşayanlarla ancak o zaman iletişime geçebildik ve bunu geleceğe aktarmaya gayret ettik.”

Rus İşgali ve Ermeni Mezali̇mi:

“Bayburt ve Erzurum özellikle Rusların ilk etapta işgaline uğrayan şehirlerdir. 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşları, 1916-1918 Rus işgali ve Ermeni mezalimi Bayburt’un kaderinde çok büyük yaralar açmıştır.”

“Allah bize tekrar böylesi acılar yaşatmasın. Gelecek kuşaklarımız da bu yaşananları unutmasın istiyoruz. Bugün 106’ncı yılını kutladığımız kurtuluş şölenleriyle birlikte inşallah 21 Şubat’ta kurtuluş bayramımızı kutlayacağız. Bu vatan için can veren şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, ruhları şad olsun diyorum.”

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 106. Yılında Vali Eldivan’dan Anlamlı Mesaj

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Dede Korkut Müzesi’nde düzenlenen fotoğraf sergisi ve video gösteriminin ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Vali Eldivan, bu hafta boyunca devam edecek etkinliklerin önemini vurgulayarak, “Cumartesi günü Kop Dağı’nda Şühedaya Saygı Yürüyüşüyle beraber başlayan programımız hafta boyunca titizlikle sürdürülecek.” dedi.

Dede Korkut Müzesi’nde tarihimizi, işgali ve bugünü anlatan fotoğraf sergisini ve belediyemiz tarafından hazırlanan video gösterimini izlediklerini belirten Vali Eldivan, “İşgal yıllarını yaşayan büyüklerimizin anlattıkları arşivlere baktığımızda, yazılı ve sözlü kaynakları izlediğimizde bu vatan çok kolay elde edilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Video gösteriminin ve serginin hazırlanmasında emeği geçen Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ve ekibine teşekkür eden Vali Eldivan, “Bu vesileyle 106. yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” diye konuştu.

Etkinlikler Hafta Boyunca Sürecek

Vali Eldivan, 17 Şubat Cumartesi günü Kop Dağı’nda Şühedaya Saygı Yürüyüşü ile başlayan etkinliklerin hafta boyunca çeşitli programlarla devam edeceğini söyledi.

Etkinliğe Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Etnografya Müzesi Kurucusu Kenan Yavuz, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Bayburt'ta Tarihe Yolculuk, Tanıkların Dilinden Rus İşgali ve Ermeni Mezalimi
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün