Bayburt’tan Mursi’nin İdam Kararına Tepki

Bayburt’tan Mursi’nin İdam Kararına Tepki
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt İ.H.H Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkûm edilmesine tepki gösterdi.

İ.H.H. Bayburt Şubesi toplanarak basın açıklaması yaptı. Şube Başkanı İlhami POLAT, Mursi ve diğer arkadaşları hakkında verilen kararı kınadı.

İdam kararlarını “vahşetin tescili” olarak değerlendiren Polat, şunları kaydetti:

“Mısır, Gazze, Suriye, Irak, Arakan, Bangladeş, Doğu Türkistan başta olmak üzere emperyalizm tarafından sömürülen ne kadar ülke varsa özgür kalıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Mahkemelerde hesap verenler Mursiler değil, Sisiler, Esedler ve onların küresel ortakları olana kadar vazgeçmeyeceğiz.”

Mursi ve 108 kişiye verilen idam cezasını kınıyoruz. Kararın kabul edilemez olduğunu bildiren Polat,

“Bayburt İHH olarak, halkın iradesiyle iş başına gelmiş iktidarların, yine halkın iradesiyle iktidardan uzaklaştırılacağı prensibini herkes ve her ortam için ifade ediyoruz. Bu doğrultuda, 2012’de seçimle göreve gelen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 1 yıl sonra darbeyle görevinden indirilmesini ve gözaltına alınmasını da doğru bulmuyoruz. Kaldı ki idam cezasına çarptırılması, hiç kabul edilemez. Ülkemizde, 27 Mayıs darbesinin yargılama mekanı Özgürlük Adası olarak yeniden restore edilmeye başlamışken, 12 Eylül darbesinin sonuçları silinmeye çalışılırken, bu darbelere hangi gerekçelerle karşı çıktıysak, Mısır’da veya herhangi bir ülkedeki darbelere de aynı gerekçelerle karşıyız.”

Polat, “Haksızlık üzerine kurulmuş mahkemenin verdiği hukuk dışı kararı tanımıyor, bu ağır karardan dönülmesi için dünya kamuoyunu göreve çağırıyoruz. İslam alemi ve dünya kamuoyu bu cezaya karşı çıkmalıdır. Aksi takdirde, evrensel demokrasi kavramı derin yara alacaktır” ifadesini kullandı ve Mısır Müftüsü’nden görev ve sorumluluğunun gereğini yaparak, haktan ve adaletten şaşmamasını, bu hukuksuz kararı reddederek idamların yürürlüğe girmesini engellemesini, insanlığın vicdanını kurtarmasını bekliyoruz. Aksi halde tarihe Sisi ve iş birlikçilerinin kuklası olarak geçeceğini hatırlatıyoruz.” Başta Birleşmiş Milletler sessiz kalarak ikiyüzlülüğünü ilan etmiş ve bu hukuksuzluğun destekçisi konumuna düşmüştür. Aynı şekilde ABD ve Avrupa Birliği gibi sözüm ona sözde demokrasi havarisi devletler de bu zulme destek olmuştur. Bugün Mursi’ye idam cezası veriliyorsa bu, sandığa verilmiş bir idam cezasıdır.”

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir