1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı

Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Kutlama programı Bayburt Ortaokulu Bahçesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na, Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa ile Belediye Başkanı Mete Memiş tarafından çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Çelenk töreni sonrası Vali Pehlivan ile beraberindekiler kutlama programının gerçekleştirileceği alana geçerek törenlere katıldı. Bayburt Valiliği önünde gerçekleştirilen tören katılımcıların saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nı okumalarıyla başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkan Vekili Celal Adan ve Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in kutlama telgrafları okundu.

Vali Pehlivan törende yaptığı konuşmada Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümünde şehit ve gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle yad ettiğini söyledi. Bayburt’un kurtuluşunun Kop Müdafaası, Milli Mücadele, Çanakkale, Dumlupınar ve Anadolu’nun diğer noktalarında verilen mücadelelerde birlikte değerlendirmek gerektiğine vurgu yapan Vali Pehlivan, “Kop Müdafaası gerçekten sadece ilimiz için değil bütün Anadolu için bir dönüm noktası olmuştur. Orada yaklaşık 6 ay süren mücadele neticesinde Anadolu vilayetlerinin, milli kuvvetlerin toparlanması için bir fırsat oluşturulmuştur. Bugün vesilesiyle Kop Şehitlerimizi de rahmetle yad ediyoruz. Kop Müdafaası’nda çok hazin hikâyeler var. Kop şehitlerimizi anarken, Sefer Çavuşları, Mahbube Hanımları hatırlıyoruz. Şehadeti tatmadan önce annesine, babasına, sevdiğine mektuplar yazan Mehmetlerimizi hatırlıyoruz. Mahbube Anne’mizin hikâyesini hepimiz biliriz; eşi İbrahim Efendi Kop Müdafaası’nda çarpışırken kendisine ara sıra temiz çamaşır, yiyecek ve taşıyabileceği kadar cephanelik götürürmüş. Mahbube Anne’miz, eşi İbrahim Efendi’yi yine bir gün cepheye ziyarete gittiğinde kendisine eşinin şehit olduğunu söylemişler. Mahbube Anne’miz İbrahim Efendi’nin komutanlarına nerede şehit olduğunu sormuş. Komutan kendisine ileride şehitler olduğunu onların arasında arayabileceğini ifade etmiş. Şehitlerin arasında eşini aramış fakat bulamamış. Kendisine İbrahim Efendi’nin ön saflarda yer aldığı, o bölgede sıcak çatışmaların devam ettiğini ve o bölgeye ulaşmanın şu anda mümkün olmadığını söylemişler. Mahbube Anne’miz aldığı cevapla boynu bükük olarak evine geri dönmüş. Evinde eşi İbrahim Efendi’ye götürmek için hazırladığı çorapların kendisinde kaldığını hatırlayarak gözyaşlarına boğulmuş. Etrafındakilere yanındaki çorapları göstererek; ‘Bu çorapları eşim için götürmüştüm. Eşim şehit oldu. Fakat nasıl olur da bu çorapları oradaki Mehmetçiklerimize vermeyi unuttum. İşte bunun için ağlıyorum.” demiş. İşte bizim ecdadımız budur. Bu sayede Kop Müdafaası’da, Çanakkale’de destana dönüşmüştür.” diye konuştu.

Türk Milleti’nin tarihinin Mahbube Anneler ile dolu olduğuna dikkat çeken Vali Pehlivan, “Erkeklerimiz cephede çarpışırken kadınlarımız da cephe gerisinde onlara destek sağlıyordu. Yukarı Kırzı’daki şehit kadınlarımız da bunun en güzel örneklerinden biridir. Vatan namustur. Yukarı Kırzı’da ki şehit kadınlarımız kendilerini kutulara atıp iffetlerini muhafaza ederek vatanın namusunu da korumuşlardır. Bu bize şunu gösteriyor; aziz milletimiz tarihte kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla topyekûn mücadele ederek bir sürü destanlar yazmıştır. Kop Müdafaası kırılınca Anadolu’muzun birçok şehrinde olduğu gibi Bayburt’umuz da işgalle karşı karşıya kaldığında düne kadar yan yana yaşadığımız Ermeniler bir ihanet içine girmiş ve bu ihanete milletimizi kurban etmeye çalışmıştır. Ecdadımızı taş mağazalara toplayarak yok etmek istemiş fakat durum sandıkları gibi olmamıştır. Ecdadımız o taş mağazalardan taştan daha sağlam bir irade ve inançla çıkmak suretiyle yumruğunu mermi, yüreğini kalkan yaparak ihaneti başlarına yıkmıştır. Bu sayede Bayburt kurtulmuş ve Anadolu’muzun farklı noktalarında verilen mücadelelerle bu toprakların ebedi yurt edinilmesi serüveni tamamlanmıştır. Bu serüven yeni değildir. Anadolu’da Sultan Alparslan ve Alpleriyle başlayan, Osman bey ile kuruluşa, Fatih Sultan Mehmet ile İstanbul’a doğru devam edip zirveye ulaşan, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde verilen Milli Mücadele ile yeniden dirilişe vesile olan uzun soluklu bir yürüyüştür. Bu yürüyüş bugün de devam etmektedir.” İfadelerini kullandı.

Vali Pehlivan sözlerine şu ifadelerle son verdi: “Bu duygularla bir kez daha, vatanımızın yurt edinilmesinde, devletimizin daim kılınmasında, bu toprakların can sayılıp hudutlarının kan ile çizilmesinde mücadele ortaya koyan şehit olan, gazi olan bütün ecdadımızı rahmetle anıyorum. Allah bizlere onlara layık olmayı nasip etsin. İnşallah gençlerimiz bu duygularla yetişecekler yarın bayrağı devraldıklarında onu daha yüksek burçlara dikeceklerdir. Bu güzel ve anlamlı törenin vücuda gelmesinde emeği geçen başta Bayburt Belediyemiz olmak üzere organizasyonda emeği geçen, görev alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bugünlerimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Nice yüz yıllar, birlik içinde, dayanışma içerisinde, omuz omuza tek yürek, tek bilek yarınlara yürüyelim temennisiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

Belediye Başkanı Mete Memiş ise kurtuluş günlerinin milletlerin ve özellikle Bayburt’un toplumsal hafızasında derin izler bıraktığını dile getirdi. Kurtuluş günlerini anmak ve yeniden yaşamanın gelecek nesillerin sağlam temeller üzerine yetişmeleri adına önemli olduğunu belirten Başkan Memiş, “Zira; unutursak tarih tekerrür edecektir. Unutmayalım; tarih tekerrür etmesin. Şehrimizin hafızası Rabbi’mize hamd olsun ki eşsiz güzellik ve kahramanlıklarla doludur. Bu şehrin hafızası Hazreti Peygamber Efendimize yol arkadaşlığı yapmış, O’nunla birlikte ilahi vahyin tebliğinde bulunmuş, Bayburt’ta misafirimiz olan büyük sahabi Abdulvehhab Gazi vardır. Bu şehrin hafızasında Dede Korkut vardır. Bu şehrin hafızasında İrşadi Baba’lar, Ağlar Baba’lar, Zihni’ler, Hicrani’ler vardır. Bu şehrin hafızası Türk Tarihi kadar kadimdir.” diye konuştu.

Başkan Memiş ayrıca görev süresi boyunca Bayburt Belediyesi’ne verdiği desteklerden ötürü Vali Ali Hamza Pehlivan’a teşekkürlerini bildirdi.

Tören Türk Milis Kuvvetleri’nin Bayburt’u Ermeni çetelerden kurtarmasını konu edinen tiyatro gösterisi ile halk oyunları ve mehteran gösterilerinin ardından sonra erdi.

Bayburt Valiliği önünde gerçekleştirilen törene Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Vali Yardımcıları Ayhan Yazgan ile Coşkun Öztürk, Aydıntepe Kaymakamı Mustafa Akın, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Yarbay Serdar Çelik, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Foto Galeri

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir