1. Haberler
  2. Bayburt Kültür Sanat
  3. BAYDER Kültür Sohbetleri Ekibi, KYK’da Sahne Aldı

BAYDER Kültür Sohbetleri Ekibi, KYK’da Sahne Aldı

BAYDER Kültür Sohbetleri Ekibi, KYK’da Sahne Aldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nce 35. Düzenlenen İller Arası Futbol Turnuvasına katılmak için Bayburt’ta gelen misafir öğrencilere yönelik Kültür Gecesi programı düzenlendi.

KYK Bayburt İl Müdürlüğü ile Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte Bayburt kültürüne has sunumlar yapıldı.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, programın açılışında yaptığı konuşmada, dernek hakkında bilgi verdi. BAYDER’in gençlere yatırımı bir öncelik olarak gördüğünü söyleyen Dündar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

“Kültür yaşamımızdır, kültür düşünme şeklimizdir, kültür sanatsal varlığımız, acımız, sevdamız türkülerimizdir. BAYDER olarak 2010 yılında gelenekten geleceğe sloganıyla çıkmış olduğumuz yolculukta tarihsel varlığımızı, kültürel mirasımızı ve edebi değerlerimizi yaşamak ve yaşatmak gayreti içerisindeyiz. Bu yönüyle gerek TRT programlarımızda, gerek etkinliklerimizde, gerek projelerimizde değerlerimize yatırım, insana yatırım ve geleceğimiz olan siz gençlere yatırım hep önceliğimiz olmuştur.

Bugün de bu salonun konseptine uygun bir şekilde bir kültür programı tertip ettik. Bu programların daha orijinal ve otantik hali her Cuma günü derneğimiz kültür salonunda gerçekleştirilmektedir. Bu vesileyle Türkiye’nin en uzun soluklu haftalık geleneksel programı olan BAYDER Kültür Sohbetlerine hepinizi davet ediyoruz.”

Kredi Yurtlar Kurumu Bayburt İl Müdürü Şerif Bayram ise, gençleri Bayburt’ta ağırlamaktan mutlu olduklarını belirterek, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın her yıl düzenlemiş olduğu bu tür etkinliklerle gençleri spora teşvik ettiğini bildirdi.

Bayram, Bayburt’un kültürel yapısının sergileneceği gecenin her gence bu topraklardan bir şeyler katacağını belirterek, BAYDER’in Bayburt’ta önemli bir misyon üstlendiğini ve bu misyonu başarı ile yerine getirdiklerini kaydetti

BAYDER Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Akdoğan’ın sunumu ile gerçekleşen gecede sahneye ilk olarak BAYDER Bar Ekibi geldi. Bayburt’a ‘ağızbarı’ geleneğinden örnekler sunan bar ekibi salonu dolduran gençler tarafından büyük bir beğeni ile takip edildi. 

Ardahan, Artvin, Çorum, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Giresun, Kars, Ordu, Rize ve Trabzon’dan gençlerin katılımıyla oynanan Orta Oyununda ise kahkahalar havada uçuştu. Keyifli anların yaşandığı programda, orta oyununu sahneleyen Bilgihan Sancar, salonu dolduran gençlerden yoğun alkış aldı.

Yerel sanatçılar Serdar Eslek, Uğur Dündar, Murat Deligöz, Ömer Faruk Karabulut, Hasan Kanat ve İsmail Karatay’ın söylediği parçalarla devam eden programın son bölümünde ise, koro türküler yer aldı.

KYK Bayburt İl Müdürü Şerif Bayram, programın son bölümünde BAYDER Başkanı Fatih Dündar’a günün anısına bir plaket takdim ederken, takım kaptanları ve oyunculara da hediyeler verdi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir