1. Haberler
  2. Bayburt Kültür Sanat
  3. BAYDER’den Mersin’den Gelen Kafileye Özel Program

BAYDER’den Mersin’den Gelen Kafileye Özel Program

BAYDER’den Mersin’den Gelen Kafileye Özel Program
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Manşet – Bayburt Tarih, Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından gerçekleştirilen geleneksel kültür sohbetleri programı Mersin’den gelen kafileye özel gerçekleşti.

Bayburt’un tanıtımı açısından önemli bir yeri olan BAYDER Kültür Sohbetleri, Mersin’in Aydıncık İlçesi Kamaş İlkokulu’ndan Bayburt’a gelen öğretmen, öğrenci ve ailelerden oluşan ekip için sahnelendi.

Programın açılış konuşmasında kültür sohbetleri programı hakkında bilgi veren Fatih Dündar, Bayburt’un kültürüne açılan bir pencere olan programın Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliği olduğunu söyledi.

Mayıs ayındaki final programında Eylül ayında buluşmak dileğiyle ifadelerini sarf ettiğini fakat Mersin’den gelen öğrencilerin Bayburt’un kültürünü tanımalarını için Temmuz ayında program düzenlediklerini bildirerek, Mersin’den gelen misafirlere keyifli eğlenceler diledi.

Gezi Rehberlerinde yer alan ‘Bayburt’ta Gezilmesi, Görülmesi Yerler’ arasında BAYDER Kültür Sohbetleri’nin de olduğunu hatırlatan Dündar, bu anlamda dışardan gelen kafileler için her zaman program yapmayı kendilerine görev saydıklarını dile getirdi. 

Nurefşan Didem Kaymaz, Baki Meral, İsmail Dursunoğlu, Hayriye Şengün ve Önder Eryılmaz’ın şiirler seslendirmesiyle başlayan programda, İmdat Sancar aşıklık geleneğine dair örnekler sundu.

Geleneksel orta oyun gösterisinde Bilgihan Sancar’ın çocuklar ağırlıklı olarak misafirleri de içine katarak gerçekleştirdiği oyunda kahkaha tufanı yaşandı.

BAYDER Ağız Barı ekibinin kadim geleneğe dair sundukları göstertişi ise ilgiyle takip edildi.

Rabia Çiçek’in kemanıyla, Bulut Turgut ve Uğur Dündar’ın bağlamasıyla sahne aldığı programda çocukların da aşinası olduğu parçalar seslendirildi. Programın finalinde ise, Bayburt ve yöreden seslendirilen koro türküler yer aldı.

Bayburt’un eğitim tarihinde önemli izleri bulunan Başöğretmen Seydi Vural’ın torunu olan Kamaş İlkokulu Öğretmeni Gökhan Vural, uzun yılların ardından, görev yaptığı Mersin’deki öğrencileri ve aile velileri ile geldiği memleketi Bayburt’ta böylesine güzel ağırlanmaktan ve Bayburt kültürünün tanıtılmasına yönelik düzenlenen BAYDER Kültür Sohbetleri’ne katılmaktan mutlu olduğunu belirterek, BAYDER Başkanı Fatih Dündar’a teşekkür etti. Dündar da okulun kütüphanesine bırakılması derneğin yayınlarından ‘Şiirin Türküsü’ adlı kitabı hediye etti.

BAYDER’den Mersin’den Gelen Kafileye Özel Program
BAYDER’den Mersin’den Gelen Kafileye Özel Program
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir