Bursa Yıldırım Meclisi’nde gündem ‘Mollaarap’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıldırım Belediyesi’nin 2021 Yılı 1. Olağan Meclis Toplantısı’nda Mollarap Mahallesi’ndekş heyelan gündeminde konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Vatandaşa taşınma, kira desteği sağladık. Fakat bu sadece bizim uhdemizde olan bir konu değil. Burayla ilgili gerekli dosyayı hazırladık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na da sunduk, riskli alan ilan edilmesini bekliyoruz” dedi.

Koronavirüs önlemleri altında toplanan Meclis’in açılış konuşmasını yapan Başkan Yılmaz, aralık ayı içinde belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

2023 yılının Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılı olduğunu, Cumhuriyet’in ise bir istiklal mücadelesi verilerek kurulduğunu belirten Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “İstiklalin sözünü ve ruhunu temsil eden milli kahramanlarımızdan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’mız ise 12 Mart 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmişti. TBMM, 2021 yılını İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı olması nedeniyle ‘İstiklal Marşı Yılı’ ilan etti. 2021 yılı Cumhuriyetin hangi şartlar altında, hangi fedakârlıklar üzerine kazanıldığını birlikte hatırlayacağımız, kahramanlarımızın hikâyelerinde medeniyetimizin değerlerini dile getireceğimiz bir yıl olacak. Ayrıca 2023 yılı yaklaşırken ülkemiz üzerinde ekonomik, siyasi ve askeri operasyon hesabı yapanlara, yani istiklalimize kastedenlere 15 Temmuz’da olduğu gibi her zaman birlik ve dirlik içinde cevap vermeye hazır olduğumuzun bilincini tüm dünyaya gösterdiğimiz bir yıl olacak. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Mehmet Akif Ersoy ve tüm İstiklal Gazisi ve Şehitlerimizi, 15 Temmuz Kahramanlarımızı minnet ve şükranla yad ediyoruz. Onlara şöyle söz veriyoruz; İstiklal nice yüzyıllar var olacak ve bizi millet yapan şiarımızı her daim haykıracağız. Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal diyor ve sizleri istiklal marşı okumaya davet ediyorum” dedi. Başkan Yılmaz’ın davetinin ardından ise tüm meclis ayağa kalkarak hep birlikte İstiklal Marşı’nı okudu.

MEHMETÇİK’E VEFA

2021 yılının aynı zamanda Sarıkamış Harekatı’nın 106’ıncı yıl dönümü olduğunu da hatırlatan Başkan Oktay Yılmaz, “Bizler de Yıldırım Belediyesi olarak bu anlamda 15-22 Aralık 1914’te Sarıkamış Harekâtı’nda hayatını kaybeden 78 bin şehidi anmak ve Sarıkamış’ta halen vatani görevini sürdüren askerlere moral ve motivasyon desteği vermek amacıyla ‘Bursa’dan Mehmetçiğe Vefa’ etkinliği düzenledik. Destanın 106’ıncı yılında 106 hatim okuttuk, 106 mektubumuzu da burada bulunan Sarıkamış Derneği’ndeki arkadaşlarımızla Sarıkamış’a göndereceğiz, bu hatırayı da yad etmiş olacağız” diye konuştu.

SİYASİ DEĞİL, TEKNİK BİR KARAR

Öte yandan, Başkan Yılmaz toplantıda muhalefetin eleştiri ve sorularını da yanıtladı. Mollaarap Mahallesi’nde yaşanan heyelan ardından bölgenin bir vâkıfa tahsisi ile ilgili iddialar üzerine Başkan Yılmaz, “Bizim böyle bir niyetimizin olmadığını, böyle bir gündemin olmadığını defalarca söyledik. Biz göreve geldiğimizin ilk günlerde Mollaarap Mahallesi’ndeki 2.etapta bir sıkıntı yaşamıştık. Biz o süreçten beri vatandaşımızın yanındayız. Onlara taşınma desteği sağladık, kira desteği sağladık, başka sıkıntıları oldu yanlarında olduk. Fakat bu süreç sadece bizim uhdemizde olan bir konu değil. Bu sürecin AFAD tarafı var, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafı var, Büyükşehir tarafı var. ‘Buraya konut yapalım’, ‘Buraya konut yapmayalım.’ Bu karar siyasi bir karar değil, bu karar teknik bir karardır. Vereceğimiz bu karar sadece o bölgeyi değil o bölgenin altındaki ve üstündeki mahalleleri de ilgilendiriyor. Süreç uzamış olabilir ama salgın sürecinde bu işlerin çok yavaş yürüdüğünü de dikkate alalım. Periyodik ölçümler yapıyoruz. Az da olsa bir hareketliliğin devam ettiğini de görüyoruz” açıklamasında bulundu.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir