1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Buzağıları Yaşatacağız, Meraları Yeşerteceğiz

Buzağıları Yaşatacağız, Meraları Yeşerteceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vali Ali Hamza Pehlivan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba’nın çağrısı doğrultusunda buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi ve meraların ıslah edilip yeşillendirilmesi konusunda seferberlik başlattıklarını açıkladı.

Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2018 Yılı Proje Tanıtım ve Açılış Töreni Vali Ali Hamza Pehlivan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdulkadir Karabulut, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bayburt İl Başkanı Fatih Yumak, Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, Muhtarlar ve Çiftçiler katıldı.

Törende konuşan Vali Ali Hamza Pehlivan, tarım ve hayvancılığın ilimiz ve ülkemiz için stratejik bir sektör olduğunu ifade ederek, “Bildiğiniz üzere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba 2018 yılını tarımda buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi ve mera yılı olarak ilan etti. Bu önemli çağrıya hepimizin kulak vermesi gerekir. Hayvancılıkta girdilerin yüzde 60’ını yem girdileri oluşturuyor. Ülkemizde hayvancılığı kârlı hale getirmek ve maliyetleri düşürmek konusunda meraların çok önemli bir rolü var. Yani et meselesi aslında ot meselesidir. Diğer yandan ülkemizde buzağı ölüm oranları yüzde 15’in üzerinde. Her yıl yaklaşık 750 bin buzağımız ölüyor. Bu oranın yüzde 5’e indirilmesi bile her yıl yaklaşık 500 bin buzağının kurtarılması, hayvancılığımıza kazandırılması demek.” İfadelerini kullandı.

Vali Pehlivan buzağı ölümlerinin önüne geçmek üzere Bayburt Valiliği himayesinde ilgili kurum ve kuruluşların katkısıyla seferberlik başlattıklarını anımsattığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “2018 yılı için hem buzağı ölümlerinin azaltılması noktasında hem de meraların ıslahını tamamlamak. Bu eylem planı kapsamında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz 90 gün içerisinde bütün köylerimizde eğitim toplantıları düzenleyecek, çiftçilerimize bu konuları detaylı bir şekilde anlatacaklar. Bilgilendirici cep kitapçıkları, afişler, buzağı sağlığı ile ilgili malzemeler dağıtacaklar. Diğer yandan meralarımızla ilgili benzer çalışmaların yanında hazırlanan ıslah projeleri ile tüm köylerimizde kapsamlı bir çalışma yürütecekler.”

Törende aynı zamanda ilimiz meralarına kazandırılan 350 suluk ve 70 gölgeliğinde dağıtılacağını bildiren Vali Pehlivan, “Son 3 yılda meralarımıza 2 bin adet suluk ve 130 adet gölgelik kazandırıldı. 90 bin dekar arazinin ıslahı yapıldı. Hazırladığımız eylem planı kapsamında detaylı projelerimiz hazır. Toplamda meralarımıza 3 bin adet suluk ve 300 adet gölgelik, 30 adet hayvan barınağı yapacağız. 300 bin dekar alanda ıslah ve amenajman projesi başlatıyoruz. Bugün bütün bu çalışmalarımızın startını veriyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz, İl Özel İdaremiz, Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaremiz, Muhtarlarımız ve Çiftçilerimiz; inşallah bu işi hep birlikte başaracağız. Bende ilin valisi olarak bu çalışmaları özellikle takip edeceğim ve gereken bütün desteği sağlayacağım. Dolayısı ile 2018 yılını tarımda buzağı ölümlerinin azaltılması ve mera yılı olarak ilan eden Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın çağrısı doğrultusunda ‘Buzağıları yaşatacağız, meraları yeşerteceğiz.’ diyerek Bayburt’ta seferberlik başlatıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdulkadir Karabulut ile Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe’nin de yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdikleri tören, Vali Ali Hamza Pehlivan tarafından muhtar bilgilendirme kitapçıkları ve sulukların dağıtılmasıyla sona erdi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir