1. Haberler
  2. Bayburt Dernekler
  3. Çoruh nehri projesinde son durum

Çoruh nehri projesinde son durum

Çoruh nehri projesinde son durum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Taş Kaplaması Bayburt’un tarihi dokusuna uygun olacak şekilde Çoruh nehri içerisinde yapımı devam eden yan yollar ve köprü çalışmaları devam ediyor.

Vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasım 2015’teki Bayburt ziyareti sırasında verdiği talimat üzerine Yapımı devam eden projenin bir an önce bitirilmesini istiyor.

Vatandaşlar mağdur

Devam eden çalışmalardan dolayı Çoruh nehrinin yanında bulunan Rabia Kadıoğlu parkının bazı bölümlerinde çökme olmasından dolayı yürüme yolu yayalara kapatıldı.

Kapatılan bazı bölümlerden dolayı Rabia Kadıoğlu parkı yanında bulunan Akşemsettin caddesinde yürümek zorunda kalan vatandaşlar için bu yol tehlike oluşturuyor, daha önce ramazan ayında bu yolda yürüyen bir yayaya araç çarpmış kaza hafif olarak atlatılmıştı.

Bakan Ağbal’ın Proje ile ilgili Açıklaması

Devlet su işleri (DSİ) tarafından ihalesi yapılan proje ile ilgili olarak Maliye Bakanı Naci Ağbal Bayburt ziyareti sırasında 21 Ağustos 2016 Pazar günü proje ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

“Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla yürüttüğümüz bir proje var. Bayburt’ta Çoruh’un her iki kenarının’da tamamen Bayburt’un tarihi yapısına, dokusuna uygun bir şekilde kaplamayla kaplanması. Köprülerin tamamen yeniden yapılarak Bayburt’un tarihi ve kültürel yapısına uygun olarak Çoruh’taki köprülerin yapılmasıyla ilgili sayın bakanımıza ben teşekkür ediyorum gayret içerisinde. En son DSİ gene müdürüyle görüştüm bir an önce yapmaları noktasında kendilerinden yardım istedim. Orada da inşallah iyi şeyler olacak dolayısıyla hep ne dedik Bayburt’ta Çoruh’un her iki kenarında da gerek kentsel dönüşümle gerek yapılacak plan değişiklikleriyle  iki kenarını açalım orada gerçekten kadim ve kültürel bu tarihi şehre yakışan bir Bayburt’u oluşturalım. Burada da ilgili bakanlıklarımızla görüştüm onlardan da çok güzel destekler var.”

Projede Yapılacak İşler

Çoruh nehri projesinde, 2178,42 metre taş görünümlü betonarme duvar, 1082,73 m taş görünümlü beton duvar, 2407,77 metre yürüyüş yolu, 498 metre beton kaplama U duvar, 142 metre betonarme U kesit duvar, 2375 metre yaz yatağı işletme bakım yolu, 4 adet araç köprüsü, 4 adet yaya köprüsü ve 32 adet brit imalatları yapılacaktır.

Bayburt şehir merkezini taşkınlardan koruyacak olan Çoruh Nehri ve Yan Kolları 2 Kısım İnşaatı işinin, 26.04.2019 tarihinde tamamlanması hedeflenmektedir.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir