1. Haberler
  2. Bayburt Siyaset
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seçim Öncesi Bu İş Bitecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seçim Öncesi Bu İş Bitecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Seçim Öncesi Bu İş Bitecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bayburt Spor Salonu’nda düzenlenen 6. Olağan İl Kongresi’ne katılarak Halk’a hitap etti.

Konuşmasına, “Yaklaşık iki yıllık hasretin ardından tarih şehri, evliyalar şehri, milli mücadelenin şehri Bayburt’ta olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum.” diyerek başlayan Erdoğan, “Söyleyin Bayburt’un Vasfi Halini” isimli türkünün “Söyleyin Bayburt’un vasfı halini. Ülkede bulunmaz bir eşin Bayburt. Bülbüller çekerler ah-ü zarını. Seherde ötüşür kuşların Bayburt. Kahramanlar eli Bayburt otağı. Şehitler yurdudur bizde Kop Dağı.” sözlerini okudu.

Erdoğan, Bayburt’un, Birinci Dünya Savaşı’nda işgale karşı direnişiyle tarihe “İkinci Plevne Savunması” olarak geçen destansı bir mücadelenin şehri olduğunu vurguladı. Bayburt’un bu kutlu mirasa canı pahasına sahip çıktığını ifade eden Erdoğan, dün olduğu gibi bugün de Bayburtluların, Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesine en güçlü desteği verdiğini belirtti.

Şu ana kadar girilen tüm kritik süreçlerde Bayburt’un dili dualı, mütevekkil, yiğit insanlarını daima bugün olduğu gibi yanlarında gördüklerine işaret eden Erdoğan’ın konuşması, salonda bulunanlarca “Dik dur eğilme, Bayburt seninle” sloganlarıyla kesildi. Erdoğan da bu slogana “Bayburt bugüne kadar eğilmedi, Allah’ın izniyle bundan sonra da eğilmeyecek.” karşılığını verdi.

BİZİ 2019 SEÇİMLERİNE TAŞIYACAK KADROLARI DA OLUŞTURUYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vesayet odaklarının tüm güçleriyle üzerlerine yüklendiği 2007’de Bayburt’un yüzde 61 ile “demokrasi” dediğini aktararak, şöyle devam etti:

“Eski Türkiye heveslerinin kabardığı 2011’de Bayburt yüzde 63,5 ile ‘kalkınma’ dedi. İhanet çetesinin saldırılarının yoğunlaştığı 10 Ağustos 2014’te Bayburt yüzde 80 ile ‘milli irade’ dedi. Çukur eylemleriyle geleceğimizin karartılmak istendiği 1 Kasım 2015’te Bayburt yüzde 73 ile ‘istikrarsızlığa hayır’ dedi. En son bu yılın 16 Nisan’ında Bayburt yüzde 82 ile ‘kalıcı istikrar’ dedi, ‘büyük ve güçlü Türkiye’ dedi.

Ben, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 82 ‘evet’ oyuyla Türkiye birincisi olan Bayburt’a tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Bayburt 16 Nisan’daki tarihi duruşuyla Türkiye’nin önünde farklı bir yol açmıştır. 16 Nisan’la beraber Türkiye, istikrarsızlıkların tarihe karıştığı, gayrimeşru güç odaklarının artık hükmünü kaybettiği yepyeni bir döneme girmiştir. İnşallah girilen bu yol önce bizi 2023 hedeflerimizle buluşturacak, ardından da 2053 ve 2071 vizyonumuza taşıyacaktır.”

Erdoğan, 2019’da yapılacak seçimlerin Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesinin en kritik dönüm noktaları olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin 2019 kavşağını da geçtikten sonra çok daha güçlü ve hızlı bir şekilde hedeflerine ilerleyeceğine dikkati çeken Erdoğan, “Bu anlayışla 2019 hazırlıklarımıza şimdiden başlamış bulunuyoruz. İşte bugünkü kongre 2019 seçimlerinin hazırlık kongresidir. Önümüzdeki sürecin parolası, iki önemli kavramdır. Bir değişimdir, iki yenilenmedir. İşte biz şimdi bunun adımlarını atıyoruz. Hem değişim hem yenilenme. Kim ne derse desin. Evelallah yere sağlam basarak yolumuza devam ediyoruz. AK Parti’yi siyasi tarihimizdeki gelmiş geçmiş diğer tüm partilerden ayıran temel vasfı değişime ve dönüşüme açık olmasıdır.” diye konuştu.

Türkiye’de kuruluş felsefesinden ve ilkelerinden taviz vermeden sürekli güncellenmeyi başarabilen yegâne hareketin “AK Parti” olduğuna değinen Erdoğan, “Biz kendimizi günün şartlarına ve geleceğin ihtiyaçlarına göre yenilemekten asla korkmadık, korkmayız. Tıpkı Hazreti Mevlana’nın pergel misalinde olduğu gibi… Bir ayağımızı kadim değerlerimize sabitliyoruz, diğeriyle de daha güzelin, daha iyinin, daha yeninin peşinde koşuyoruz.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, Yunus Emre’nin “Biz sevdik âşık olduk sevildik maşuk olduk. Her dem yeniden doğarız bizden kim usanası.” sözlerini hatırlatarak, “İşte bu sevdayla hem kendimizi hem de partimizi yeniliyoruz. İlçe ve il kongrelerimiz bu tarihi değişim sürecinin en önemli kanallarıdır… Önümüzdeki hafta Doğu illerindeyiz. İnşallah oralarda kongrelerimize devam edeceğiz ve böylece şubat sonuna kadar inşallah bütün kongrelerimizi bitireceğiz. Bugün Bayburt’ta olduğu gibi kongrelerimiz vasıtasıyla bizi 2019 seçimlerine taşıyacak kadroları da oluşturuyoruz.” dedi.

MAKAMLAR GELİP GEÇİCİDİR

Siyasetin, bir bayrak ve millete hizmet etme yarışı olduğunu belirten Erdoğan, “Biz bu milletin efendisi değiliz, biz bu milletin hizmetkârıyız.” dediklerini aktararak, AK Parti’yi diğer partilerden ayıran noktanın da bu olduğunu ifade etti.

Erdoğan, AK Parti’nin bir dava hareketi olduğunu, kendisinin şahsı dâhil herkesin bu kutlu davada sadece birer nefer konumunda bulunduklarına değindi. Nefer olmanın hazmedilebildiği zaman zaferin yakın olduğuna işaret eden Erdoğan, salondaki gençlere şöyle seslendi:

“Şunu unutmayın; makamlar gelip geçidir. Milletimize ve canımızdan aziz bildiğimiz vatanımıza hizmet için makamlar birer araçtır, birer fırsattır. Kimsenin bu unvanları, bu makamları araç olmaktan çıkartıp amaç haline getirmesine bizler rıza göstermeyiz. Bizler oturduğu koltuklardan, sahip olduğu payelerden güç alan, hayata sadece bu pencereden bakan insanlar olamayız. Hep birlikte dünya hayatının tıpkı bir ağacın gölgesinde dinlemek kadar kısa bir yolculuk olduğunu unutmadan, geride hoş bir sada bırakmak için çalışan insanlar olmanın mücadelesini veriyoruz, vermeliyiz.

Sonunda gideceğimiz yer, boyumuz kadar bir mezar. Bir şey gelecek mi bizle beraber? Gelmeyecek. Makamlar gelecek mi? Gelmeyecek. Hoca efendi musalla taşında bizi oraya yerleştirdikleri zaman ne diyecek? Cumhurbaşkanı niyetine demeyecek, başbakan niyetine demeyecek. Er kişi niyetine, hatun kişi niyetine diyecek. Sırtlayıp götürecekler. Mezara yerleştirecekler. Sonra yanında yarım saat 45 dakika kalır orada bir dualar okunursa… Ondan sonra giderler inanın bir daha yanınıza uğrayan ya olur ya olmaz. Vefalılar uğrar ama vefasızlar hiç uğramaz. Yani sana eğer hiç olmazsa vefalı evlatlar, yakınlar, zaman zaman o mukaddes kitabımızdan bazı sureler okursa öp başına koy.”

Erdoğan, “Baki kalan bu kubbede hoş bir sadaymış meğer.” anlayışıyla hareket ettiklerini bildirdi.

Amaçlarının yapılan güzel hizmetlerle, terörle yapılan mücadele ile hatırlanmak olduğunu belirten Erdoğan, bunun için de sürekli nefislerini hesaba çekip eksik ve hatalarla yüzleşerek yollarına devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Erdoğan, beşer sıfatı nedeniyle eksiklerinin, noksan ve hatalarının olabileceğini, önemli olanın hatada, yanlışta ısrar değil bu eksikliklerin farkına varmak olduğunu vurguladı.

KADROLARIMIZI YENİLEDİKÇE BİRİLERİNİN UYKUSU KAÇIYOR

Erdem, basiret ve özgüvenin bunu gerektirdiğini, AK Parti’nin, diğer vasıflarının yanı sıra bu değerlerin de partisi olduğunu kurulduğundan bu yana ispat ettiğini, bugün de aynı yolda ilerlediğini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz değişim dedikçe, söylemlerimizi, kadrolarımızı yeniledikçe adeta birilerinin uykusu kaçıyor. Genel başkan değişikliğini dahi kasetle, türlü ayak oyunlarıyla yapabilenler, AK Parti’nin bütün bu süreçleri şeffaf bir şekilde yürütmesinden rahatsızlık duyuyorlar. Koltuğa oturduğu günden beri girdiği tüm seçimleri kaybetmiş bir zat, kendi başarısızlıklarının bedelini ödemeyi aklına dahi getirmemiş olmasına rağmen AK Parti’ye dil uzatma hadsizliği gösteriyor. Şark kurnazı bu çevrelere ‘Siz dönüp önce kendine bir bakın’ diyoruz. Bize laf edenler, şöyle ucundan, kıyısından demokrat olsa inanın zerre kadar içerlenmeyeceğiz ancak demokrasi karneleri, özgürlük anlayışları, hukuk algıları o kadar kötü ki bunların pişkinliğini biz de hayretle takip ediyoruz. Hiç kimse kusura bakmasın artık bunların ikiyüzlülüğüne daha fazla tahammül göstermeyeceğiz.”

FETO’NUN SÖYLEMLERİNE BORAZANLIK YAPANLAR…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazete köşelerini tutmuş, televizyon ekranlarına ipotek koymuş, kültür ve sanat dünyasını esir almış bir avuç millet düşmanının ülkemizin ortak değerlerini sömürmesine sessiz kalmayacağız. Bunu da böyle bilsinler. Bunların zihinleri öyle bulanmıştır ki terör örgütünün pravdasına çevirdikleri gazetelerinde şehitlerimize şehit demeye dahi dilleri varmaz. Bir taraftan Feto’nun söylemlerine borazanlık yapanlar, Avrupa kapılarını ağlama duvarına çevirirler, diğer taraftan da cumhuriyetimize sahip çıkmaktan bahsederler.” ifadesini kullandı.

Bayburtluların kullandığı “Kurt gitti yazıya, meydan kaldı cıngıllı tazıya.” sözünü anımsatan Erdoğan, “Bunların da sesleri sadece meydanı boş zannettiklerinde çıkıyor. Öyleyse meydanı asla bu kifayetsiz muhterislere bırakmayacağız.” görüşlerine yer verdi.

YOLUMUZDAN DÖNMEYECEĞİZ

“Ülkeyi, kendi şahsi mülkleri zanneden bu ruhu faşist, beslenme kaynağı komünist, söylemi popülist kesimlere sesleniyorum” diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhuriyetimizin ortak değerleri adına demokrasi, millet, ezan, bayrak düşmanlığı yaptığınız günler sona ermiştir. Bunlara ihtiyacı olan mühimmatı sağlayan Pensilvanya’daki şarlatan gibi ihanet şebekelerinin devri de kapanmıştır. Türkiye ne bin 400 yıllık medeniyet değerlerinden ne 2 bin yıllık devlet geleneğinden ne de 94 yıllık cumhuriyet kazanımlarından asla geri adım atmayacaktır. 80 milyon vatandaşı ve 81 vilayetiyle ülkemiz bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak muasır medeniyet yolculuğuna devam ediyor. Ne iplerini ellerinde tutan güçleri ne de onların üzerimize saldığı örgütler bizi yolumuzdan asla alıkoyamayacaktır. Çünkü bizim milletimizle belirlediğimiz bir ahdimiz var. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. İşte bu dört ilkeye gönülden inananlar bu mücadeleyi zaferle sonuçlandıracaktır. Bizler şunu unutmayacağız. ‘Men sabera, zafera.’ Sabreden kimse Allah’ın izniyle zafere ulaşır. Biz kendi yolumuzdan dönmeyeceğiz. Artık ülkemizi saplantılarınızın oyuncağı haline getirmenize göz yummayacağız.”

Erdoğan, 2019 yaklaştıkça Türkiye’ye çelme takmak isteyenlerin operasyonlarının artacağına dikkati çekti.

Son birkaç gün içinde yaşananların gerçeği görmek isteyenler için yeterli olacağına işaret eden Erdoğan, geçtiğimiz aylarda Avrupa ülkelerinin birinin başkentinde, bizzat o devletlerin himayesinde alnına silah dayanmış posterlerle gösteriler yapıldığını anımsattı.

DÖVİZ REZERVİNDE İLK HEDEF 150 MİLYAR DOLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir başka Avrupa ülkesinde, şahsını öldürene araba vermeyi vadeden densizlerin ortaya çıktığına değinerek, şunları kaydetti:

“Diğer hakaretleri, terbiyesizlikleri saymıyorum. Bütün bunlar olurken bazıları sanıyordu ki sorun Tayyip Erdoğan’dır. Sorun AK Parti’dir. Çünkü AK Parti bunların oyunlarını, planlarını bozdu. 15 yıllık iktidarında AK Parti Türkiye’yi 3 kat büyüttü. Kişi başına milli gelir 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara dayandı. İşte bunu hazmedemiyorlar. Düşünün 23,5 milyar dolar IMF’ye borcu olan bir Türkiye vardı. Sene 2013 artık IMF’ye borcu olan Türkiye yok. IMF bizden borç istedi. O zaman ‘Verelim mi?’ diye sordu bana ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı arkadaşım. ‘Verin’ dedim ama sonra onlar vazgeçtiler. ‘Bunlar hakikaten ciddi konuşuyorlar’ dediler. Merkez Bankamızın 27,5 milyar dolar döviz rezervi vardı, şimdi 120 milyar dolar ama bu bizim için yeterli değil. Biz 138’i yakalamış bir ülkeyiz, 138 milyar doları da aşacağız. İlk hedef 150 milyar dolar inşallah. Maliye Bakanınıza söyleyin biraz çok çalışsın.”

Erdoğan, “AK Parti ve Tayyip Erdoğan aradan çekilirse her şey düzelecek” diyenlerin, İslam karşıtlarının ve Türk düşmanlığının asıl sebebinin Türkiye’nin doğru yol üzere olmasından kaynaklandığını belirtti.

En son NATO tatbikatında hem Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hem de kendisinin hedef tahtasına yerleştirildiğine dikkati çeken Erdoğan, “Bir skandala imza attılar. Bizi devre dışı bırakmadan ülkemizi durduramayacaklarını bildikleri için şahsımızı hedef tahtasına oturtuyorlar. Bugüne kadar bize yapılan saldırıları gizleyemedikleri bir sevinçle karşılayanların, işin içine Atatürk de dahil edilince meselenin gerçek yüzünü anlamış olduklarını ümit ediyorum. Bu çerçevede yapılan açıklamaları da olumlu buluyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, artık meselenin şahıs, parti olmadığını, hedefin Türkiye ve Türk milleti olduğunu belirterek, gelecek dönemin çok daha büyük sınamalarla geçeceğine işaret etti.

Her şeye hazırlı olduklarını vurgulayan Erdoğan, “Bugün artık ekonomiden savunma sanayine, ticaretten diplomasiye kadar her alanda 15 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak bir Türkiye var. Şimdi kendi silahını yapan, kendi tankını imal eden bir Türkiye var. Terörle mücadelesini kendi insansız hava araçlarıyla sürdüren bir ülke var. Şimdi yerli otomobilini yapmaya hazırlanan bir Türkiye var.” ifadesini kullandı.

İŞİ HIZLI TUTACAĞIZ VE SEÇİM ÖNCESİ BU İŞ BİTECEK

Erdoğan, Bayburt’a 3 milyar liranın üzerinde yatırım yapılığına dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bayburt ve Gümüşhane’ye hizmet verecek, Salyazı beldesinde, yıllık 2 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı yapıyoruz. Buraya büyük uçaklar da iniş yapabilecek. Artık benim yurt dışındaki Bayburtlu, Gümüşhaneli kardeşlerim havalimanına inecek. 285 milyon lira maliyeti olan havalimanının proje ve ihale hazırlıkları sürüyor. İşi hızlı tutacağız ve seçim öncesi bu iş bitecek. Yoğun çalışacağız. İnşallah 2019 seçim kampanyasına uçağımızla geliriz. 200 yataklı hastanemizin inşaatına da başlandı biliyorsunuz. Onu da seçime yetiştireceğiz. Öyle zannediyorum ki 450 gün sonra hastanemizin açılışını yapacağız.”

Sadece Bayburt’ta değil, Türkiye’nin bütün şehirlerinde benzer tarihi projelerin hayata geçirildiğini dile getiren Erdoğan, bir taraftan bağımsızlığa sahip çıkarken diğer taraftan da yatırım hamlelerinin devam ettiğini vurguladı.

Erdoğan, Türkiye’nin artık IMF’nin kapısında olmadığını aksine borç veren bir ülke konumuna geldiğine değinerek, “Artık belli uluslararası örgütlere sadece ileri garnizonluk yapan bir Türkiye yok. Bizi 1980’lerin, 1990’ların Türkiye’si ile karşılaştıranlar çok büyük bir yanılgı içinde olduklarını elbette anlayacaklardır. Türkiye bağımsızlığını birilerinin ihsanına borçlu, sınırları cetvelle çizilmiş bir ülke değildir. Türkiye istiklalini kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklara borçlu bir ülke de değildir. O iş geçti. Onlar tarih oldu.” değerlendirmesini yaptı.

NAMAHREM ELİ DEĞMESİN DİYE CANLARIMIZI FEDA EDİYORUZ

Türk milletinin, 1071’den beri Anadolu topraklarında özgür yaşama mücadelesi verdiğini belirten Erdoğan, “İstiklal şairimizin o veciz ifadesi var ya, ‘Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda / Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda / Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda / Ruhumun senden, İlahi, şudur ancak emeli / Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli / Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli / Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’. İşte ben karşımdaki gençliği böyle görüyorum. Biz asırlardır mabetlerimizin göğsüne namahrem eli değmesin diye canlarımızı feda ediyoruz.” dedi.

Erdoğan, İstanbul, Ankara, İzmir gibi Türkiye’nin büyük kentlerinde çok sayıda Bayburtlu ve Gümüşhaneli yaşadığını belirterek, 2019 seçimleri için sadece Bayburt’taki değil büyük şehirlerdeki çalışmalara da destek verilmesini istedi.

Hiçbir zaman baraj hesapları yapan bir parti olmadıklarını aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz barajları yıka yıka geldik, yıka yıka devam edeceğiz. Milletimizin tamamının gönlünde yer etmeyi hedefleyen AK Parti için seçimlerdeki oy çıtası çok daha yüksektir. Son 15 yıldaki başarılarımızla, vizyonumuzla, milletimizdeki güçlü bağla, bunu başarabilecek bir partiyiz.”

Kongrenin yapıldığı Bayburt Spor Salonu’na eşi Emine Erdoğan ile gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşları selamladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuşma öncesinde, “AK Parti Bayburt 6. Olağan Kongresi” yazan ve Erdoğan’ın resminin de yer aldığı Bayburtspor’un sarı-siyah renkleriyle hazırlanmış atkıyı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boynuna taktı.

Erdoğan’a, konuşmasının ardından, AK Parti İl Başkanı Fatih Yumak tarafından tablo hediye edildi.

Salonda, “Başımız Kop gibi dik, alnımız Çoruh gibi AK”, “Reis; gençlik davasının sancağını en yükseğe taşıyan Ulubatlı Hasanların yolunda yürüyen gençliğiz biz”, “Yolumuz dümdüz, desteğimiz yüzde yüz”, “Hizmet sizden, yüzde yüz destek Gökçedere’den” ve “Rekorların lideri Erdoğan, rekorların şehri Bayburt” yazılı afişler dikkati çekti.

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da katıldı.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir