Cumhuriyetin 100. Yılı Bayburt’ta Coşku Ve Heyecanla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıldönümü Bayburtlular ve vatandaşlar tarafından cumhuriyet caddesinde coşku ve heyecanla kutlandı.

Cumhuriyetin 100. Yılı Bayburt’ta Coşku Ve Heyecanla Kutlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıldönümü Bayburtlular ve vatandaşlar tarafından cumhuriyet caddesinde coşku ve heyecanla kutlandı.

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan ve beraberinde Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya ve Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ile birlikte törene katılanların bayramlarını kutlaması sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler okunup ve halk oyunları gösterileri sergilendi.

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, “Bugün aziz milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlattığı eşsiz kurtuluş mücadelesinin neticesinde kurulan Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içindeyiz. Selam olsun bize bu günü yaşatanlara…

Yokluk ve yoksulluğu imanıyla doyurup, hürriyet meşalesini yakanlara selam olsun. Ülkesine ve milletine kast edenleri bu topraklardan söküp atan, denize dökenlere selam olsun. Kanıyla, teriyle Dünyada eşi benzeri olmayan bu destanı yazanlara selam olsun. Kop’ta, Dumlupınar’da, Sakarya’da toprağa düşüp, hürriyet hürriyet çiçek açanlara selam olsun. Allah Allah diyerek zifiri gecelerden bize tertemiz sabahlar bırakanlara selam olsun. Bu toprakları Vatan yapan o şanlı ecdadımıza, selam olsun. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kahramanlar diyarı Bayburt’ta kutlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Çünkü Bayburt, Şairin “Selam Bayburtlum, tarihlerde ünün var. Bayburt’uma ayak basan her düşmana cihan dar” dediği yerdir. Vatana ve millete sadakatin timsalidir Bayburt… Bayburt bu sadakati, Kop Müdafaasında, Kurtuluş Savaşında, Kıbrıs Harekâtında, 15 Temmuz’da destansı bir şekilde ortaya koymuştur. Hiç şüphe yok ki bu yüksek ruh bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. Büyük devletler, büyük hedefler üzerine inşa edilirler. Cumhuriyeti bu pencereden görmek ve okumak zorundayız.

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlarken ecdadımıza duyduğumuz saygıya, mutlaka gelecek idealleri eşlik etmelidir. Zira bu necip milletin hedefleri bitmez. 2053, 2071 gibi daha nice hedefimiz var. Memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki ülkemiz bu hedeflere büyük ve kararlı adımlarla yürümektedir. Türkiye ilerleyen demokrasisi, gelişen ekonomisi, güçlü ordusu, zengin insan kaynağı, İHA’sı, SİHA’sı ile saygınlığını her geçen gün arttırmakta, dosta güven düşmana korku salmaktadır. Muhakkak ki bunda gücünü milletinden alan demokratik Cumhuriyet rejiminin payı son derece büyüktür. Bizler bu şuurla Cumhuriyetimize ve onun değerlerine sahip çıkacağız. Birliğimizi ve dirliğimizi koruyacağız. Zorlukları bizlikte omuzlayacak, mutluluğumuzu paylaşacağız. Ve her şeyden önemlisi daha çok çalışacağız. Ecdadımıza olan borcumuzun ancak çalışarak ödenebileceğinin şuurunda olacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Vali Mustafa Eldivan’ın konuşmasının ardından müsabakalarda derece elde eden öğrencilere madalyaları takılarak ödülleri verildi.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde gerçekleştirilen kutlama törenine Vali Mustafa Eldivan, Bayburt Milletvekili Prof. Dr. Orhan Ateş, Garnizon Komutanı Topçu Albay Gürol Akkaya, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Caddesi üzerindeki kutlama programı tören geçişiyle sona erdi.