1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Dede Korkut Hikaye Yarışması Sonuçlandı

Dede Korkut Hikaye Yarışması Sonuçlandı

Dede Korkut Hikaye Yarışması Sonuçlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) tarafından düzenlenen ‘Dedem Korkut Hikaye Yarışması’ kapsamında dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Bayburt Gençlik Merkezi Konferans Salonunda düzenlenen ödül törenine Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, Bayburt Milletvekili Naci Ağbal, Bayburt Belediye Başkan Yardımcısı Nesumuttin Selçuk, AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal, MHP İl Başkanı Süleyman Burç, BAYDER Başkanı Fatih Dündar, BEKDER başkanı Mete Emir, yönetim kurulu üyeleri, jüri üyeleri ve davetliler katıldı.

Törende ilk olarak BAYDER’in tanıtım videosu izlendi. Daha sonra konuşmaların ardından kürsüye çıkan jüri kuruluna teşekkür belgeleri takdim edildi. Yarışmada jüri değerlendirmesine göre 39 hikaye arasından ilk üçe girmeyi başaran hikayenin olmadığına karar verilirken, sadece mansiyon ödülüne layık görülen ilk üçe ödülleri takdim edildi.

Ödül alan eser ve isimler

‘Notlar’ isimli hikayesiyle mansiyon birinciliğini hak eden Nagihan Karaca’ya Bayburt Valisi Yusuf Odabaş tarafından, ‘İstasyon Kahvesi’ isimli hikayesiyle mansiyon ikinciliğine layık görülen Halil Ayhan’a kendisi bulunmadığı için vekaleten Nahit İmaç’a Bayburt Milletvekili Naci Ağbal tarafından ve ‘Bir Sabah’ isimli hikayesiyle mansiyon üçüncülüğüne layık görülen Ziya Karslı’ya ödülü Bayburt Belediye Başkan Yardımcısı Nesumuttin Selçuk tarafından verildi.

Odabaş: “Zor bir faaliyet alanı”

Törende konuşma yapan Bayburt Valisi Yusuf Odabaş, BAYDER’e Bayburt’un tarih ve kültürünü yayma gayretinden dolayı teşekkür etti. Bu tür yarışmaları düzenlemenin günümüzde zor olduğuna dikkat çeken Odabaş şunları kaydetti:

“Aslında zor bir faaliyet alanı. Ülkemizde medyanın, televizyonun çok etkin kullanıldığı bir dönemde bu tür faaliyetleri başarıya ulaştırmak oldukça zor. Ama zoru bir yerden başlayıp devam ettirme zorunluluğumuz var. Ben bir kez daha sizleri kutluyor başarılarınızın devamını diliyorum.”

Programda konuşma yapan BAYDER Başkanı Fatih Dündar, dernek faaliyetlerinden bahsetti.

Dündar şunları anlattı:

“8’i TRT programı olmak üzere 100’e yakın önemli programlar gerçekleştiren derneğimiz, araştırma-geliştirme, kaynak oluşturma ve kitap çalışmaları ile de kültürel değerleri yeniden yaşatmaya yönelik bu programlarına devam etmektedir.

Ulusal olarak; Hekat Geceleri, Aşık Şölenleri, Şiir Şölenleri ve 2013 yılının Türkiye’nin en büyük şiir yarışma organizasyonunu gerçekleştiren derneğimiz;

Gelenekten geleceğe sloganıyla yola çıkarak değerlerimizin geleceğe aktarılmasını şiar edinmiştir.
Çünkü tarihe, kültüre, edebiyata yapılan yatırım insanlığa yapılan yatırımdır.

Biz, Türkiye’de ses getirecek kadar hikaye ve şiire önem verdik. Hekat geceleri yani hikaye geceleri ile Türkiye’de ilkleri yaşadık, ilkleri yaşattık. Şiir ile de 48 ili Bayburt’ta yarıştırdık.”

Geleneksel olarak her yıl yapılacak

İlkini gerçekleştirdikleri yarışmanın geleneksel olarak her yıl yapılacağını ifade eden Dündar:
“Bu sene ilkini gerçekleştirdiğimiz hikaye yarışmasının her yıl geleneksel olarak yapılacağını belirtmek istiyorum.

Ayrıca geleneksel şiir yarışmamız da şuan şiir toplama aşamasındadır… İnşallah Ekim ayı içerisinde büyük bir organizasyonla ödül törenini gerçekleştireceğiz.

Gençlerimiz ve geleceğimiz için bu tür etkinlikleri ve yarışmaları önemsiyoruz.
Hayal eden ve bu hayallerini kelimelere döken yüreklerin hangi meslekten olurlarsa olsunlar estetik ve güzel işlere imza atacaklarını düşünüyoruz.

Bu yüzden yarışmamıza katılan bütün hikayeler, bütün kalemler yarışmanın kazananıdır. Ben hepsini tebrik ediyorum” dedi.

Programın ardından davetliler düzenlenen kokteyle katıldı.

Not: Mansiyon derece alan hikayeler BAYDER resmi web sitesi www.bayburtdernegi.org.tr adresinden yayınlanacak.

FOTO GALERİ

http://www.youtube.com/watch?v=Rs5DjrN8XHM

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir