1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Eğitim-Bir-Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda Kapsayıcılık Talep Ediyor

Eğitim-Bir-Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda Kapsayıcılık Talep Ediyor

Eğitim-Bir-Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda Kapsayıcılık Talep Ediyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-Bir-Sen, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kapsamının genişletilerek tüm eğitimcileri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep etti.

Memur-Sen Bayburt İl Temsilcisi Kenan Turan tarafından okunan basın açıklmasında, kanunun şube müdürleri, ilçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, bakanlık ve eğitim müfettişleri, şahsa bağlı uzmanları ve araştırmacıları kapsam dışı bırakmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Eğitim-Bir-Sen, Anayasa Mahkemesi’nin bazı maddeleri iptal etmesiyle birlikte kanunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Açıklamada, kanun taslağındaki ayrımcı bakış açısına da dikkat çekilerek, “Şube müdürü veya üstü kadrolarda bulunan personelin büyük bir çoğunluğunun diğer bakanlıklardan farklı olarak öğretmen kökenli olduğu, öğretmenlik ünvanlının bu kişiler yönünden kazanılmış bir hak, hak edilmiş bir unvan, yetkinliğe sahip bir meslekî tecrübe olduğu unutulmamalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Eğitim-Bir-Sen, kanunda şube müdürü, dengi veya üstü eğitim yönetimi/denetimi kadrolarında bulunanlara da kariyer basamakları sürecinde unvan için başvuruda bulunma hakkı tanınması gerektiğini savundu.

Açıklamada, eğitimcinin hak ve yetkilerini genişleten ve onları destekleyen bir kanun içeriği talep edilirken, siyasi irade ve TBMM’ye çağrıda bulunuldu.

Eğitim-Bir-Sen, basın açıklamasında ayrıca ekonomik krize karşı öğretmenlerin korunması, ek ders ücretlerinin artırılması, kıdem sürelerinin söz verildiği gibi 5 ve 10 yıl olması, kademe ilerlemesinin durdurulması cezasının katmerli ceza haline getirilmemesi, 3600 ek göstergenin tüm memurlara verilmesi, kadroya geçen öğretmenlerin özlük haklarından faydalanması, aile bütünlüğü hakkının korunması, sözleşmeli öğretmenlik ve öğretmen alımında mülakatın kaldırılması, Yardımcı Hizmetler Sınıfı’nın kaldırılması, kamu şeflerinin maaş dezavantajlarının giderilmesi ve iptal edilen Toplu Sözleşme İkramiyesine çözüm üretilmesi gibi konularda da taleplerini dile getirdi.

1
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir