Gelin Birlik Olalım konulu konferans düzenlendi

Gelin Birlik Olalım konulu konferans düzenlendi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kutlu Doğum Haftası” etkinlikleri kapsamında İl Müftülüğü tarafından ‘Hz Peygamber, Gelin Birlik Olalım, Tevhit ve Vahdet’ konulu konferans düzenlendi.

Şair Kültür merkezinde yapılan programa Vali Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Adalet Komisyonu Başkanı İsmail Deniz, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun, Aydıntepe Kaymakamı Yeliz Yıldızhan, İl Emniyet Müdürü İsa Bülent Kaya, İl Müftüsü Kemalettin Aksoy, İl Defterdarı Davut Karaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan, kutum amirleri, öğrenci ve vatandaş katıldı

Ulucami İmamı Coşkun Çakır tarafından Kuran- ı Kerim Tilaveti okunmasının ardından selamlama konuşmalarını yapan Vali Yusuf Odabaş, “Biz Kutlu Doğum Haftasında Peygamber Efendimizin doğumunu kutluyoruz, Peygamber Efendimizin doğumunun kutlanmasına ihtiyacı yok. Ancak bizler onun doğumundan ölümüne kadar getirdiği bu İslam nizamını anlaşılması, öğrenilmesi ve öğretilmesine ihtiyacımız var. O nedenle biz Kutlu Doğum Haftasına önem veriyor ve Kutlu Doğum Haftasını kutluyoruz.

Bu gün Diyanet İşleri Başkanlığımız Tevhit ve Vahdet konuları üzerinde Kutlu Doğum Haftasını kutlamaya devam ediyor. Bizim özellikle bu gün İslam dünyasında ve Türkiye’mizde Tevhide ve birliği ihtiyacımız var, en büyük ihtiyacımız birlik. Dış güçler ülkemizi ve ülkelerimizi Müslüman dünyasını parçalayabilmek için, birlik ve beraberliği bozabilmek için elindeki bütün imkânları seferber etmiş durumda.

Bu gün hangi İslam ülkesine baksak savaş, anarşi, her türlü top tüfekle beraber üzerimize geliyor. Başta mezhepçilik, daha sonra ırkçılık İslam ülkelerini bölmek için yeterli argümanlar olarak önümüze sunulmaktadır.

Ben, Peygamber Efendimiz hakkındaki Mevlana’nın mesnevindeki, mısralarından birkaç mısra okuyarak sözlerime son vermek istiyorum.

Mevlana diyor ki;

Bişnev in ney çün hikâyet mîküned
Ez cüdâyîhâ şikâyet mîküned
Kez neyistân tâ merâ bübrîdeend
Ez nefîrem merd ü zen nâlîdeend
Sîne hâhem şerha şerha ez firâk
Tâ bigûyem şerh-i derd-i iştiyâk
Herkesî kû dûr mand ez asl-ı hiş
Bâz cûyed rûzgâr-ı vasl-ı hîş
Men beher cem’iyyetî nâlân şüdem
Cüft-i bedhâlân ü hoşhâlân şüdem
Herkesî ez zann-i hod şüd yâr-i men
Vez derûn-i men necüst esrâr-i men

Mevlana’nın Allah aşkıyla beraber kalın temennisiyle teşekkür ediyor hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, ‘Hz Peygamber, Gelin Birlik Olalım, Tevhit ve Vahdet’ konulu konferansı sunumunun ardından Ortaokullar arası Peygamberimize şiir Liseler arası Peygamberimize kompozisyon ve Kuran Kursları arası 18 yaş altı yüzüne Kuran okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir