1. Haberler
  2. Bayburt Üniversitesi
  3. İnanç, Edebiyatın Can Veren Pervanelerini Anlattı

İnanç, Edebiyatın Can Veren Pervanelerini Anlattı

İnanç, Edebiyatın Can Veren Pervanelerini Anlattı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Üniversitesi’nin düzenlediği 4. Geleneksel Dede Korkut Bilim, Kültür, Sanat ve Edebiyat Ödülleri Edebiyat Ödülü alan Hayati İnanç, Bilgi ve Değerler Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Can Veren Pervaneler’ konferansında öğrencilere Divan Edebiyatının seçkin eserlerini keyifli bir dille aktardı.

Aynı isimli televizyon programı ve edebiyat kitabı ile özdeşleşen ‘Can Veren Pervaneler’ konferansında konuşan İnanç, şiirin dünyasına giden yolu nasıl keşfettiğini anlatırken, öğrencilik dönemlerinde eşinden uzakta yaşamasının derin etkilerinden söz etti. İnanç, ailesiyle birlikte yaşayan eşiyle mektuplaşmalarını, hukuk eğitimini nispeten zorlaştıran şiir aşkını ve maneviyatı keşfettiği dizelerin hikayesini öğrencilere esprili bir üslupla anlattı. Divan Edebiyatının seçkin şairlerini ve birçok gazelin ve divanın yazılış süreçlerini öykülendiren İnanç, Osmanlı Türkçesinin zengin anlam yapısının o dönem şairlerini avantajlı kıldığını söyledi. Öğrencilerin yoğun ilgiyle dinlediği konferansta birçok beyit ve mısrayı modern anlamıyla birlikte yorumlayan ve tasavvufla ilişkilendiren İnanç, birçok kez yoğun alkış aldı. İnanç aşk kavramının doluluğunu şiirlerle irdelerken, Necip Fazıl Kısakürek’e olan hayranlığını da dile getirdi.

Konferansa Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Davut Balibaşa, Belediye Başkan Vekili Çetin Köse, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Adalet Komisyonu Başkanı Menderes Akar, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir