1. Haberler
  2. Asayiş
  3. Jandarma Ekipleri Birçok Tarihi Eser Ele Geçirdi

Jandarma Ekipleri Birçok Tarihi Eser Ele Geçirdi

Bayburt İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan operasyon sonucu birçok tarihi eser ele geçirildi.

Jandarma Ekipleri Birçok Tarihi Eser Ele Geçirdi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından yapılan operasyon sonucu birçok tarihi eser ele geçirildi.

Bayburt İl jandarma Komutanlığı tarafından yapılan operasyon ile ilgili açıklama şöyle:

Yapılan istihbarı çalışmalar ve alınan duyumlar ile Bayburt İli ve çevre illerde izinsiz kazı ve tarihi eser kaçakçılığı yapıldığının tespit edilmesi üzerine geniş çaplı inceleme ve araştırma başlatılmıştır. 

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan araştırmalar sonucu (İ.K.), (S.T.), (E.G.), (Ş.Y.), (İ.P.), (H.C.), (S.K.), (M.A.) ve (N.Y.) isimli şahısların ellerinde tarihi eser bulundurdukları ve bu eserleri satma çabası içerisinde olduklarının tespit edilmesi üzerine adli makamlardan alınan arama kararı ile 22.03.2023 tarihinde Bayburt, Erzurum ve Ordu İllerinde dokuz şüpheliye ait toplam (16) adreste eş zamanlı olarak arama faaliyeti icra edilmiştir.

Bayburt İli merkezli üç ilde düzenlenen operasyon sonucu yapılan aramalarda Doğu Roma ve Bizans dönemine ait yaklaşık 1000 yıllık oldukları değerlendirilen toplam (119) adet sikke, haç ve takı eşyası türünde tarihi eserler ile tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen (2) adet el yazması kitap ele geçirilmiştir. Yapılan aramalarda define aramakta kullanılan alan tarama cihazı, detektör ve çeşitli aparatlara da el konulmuştur.

Operasyon sonucu yakalanan şüphelilerden yedisi Jandarmada ifadelerinin alınmasına müteakip serbest bırakılırken, (Ş.Y.) ve (N.Y.) gözaltına alınmalarına müteakip adli makamlara sevk edilmiş olup şüpheli (N.Y) çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken diğer şüpheli (Ş.Y) adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir