Katarlı Profesör Bayburt Üniversitesinde

Katarlı Profesör Bayburt Üniversitesinde
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katar Üniversitesi Matematik-İstatistik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Safeer Hussain Khan, Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Video Konferans Salonu’nda bir seminer verdi.

Bayburt Üniversitesi’nin davetlisinin davetlisi olarak Bayburt’a gelen Prof. Safeer Hussain Khan, “Üç Adımlı ve Üç Dönüşümlü İterasyon Yönteminin Contractive Like Operatörlerin Ortak Sabit Noktalarına Yakınsaması” başlıklı seminerde ilk olarak sabit nokta kavramı, bazı dönüşüm tanımları ve temel iterasyon metotlarını anlattı.

Seminerde sabit nokta teorisinin öneminden ve kullanım alanlarından da bahseden Prof. Khan, yeni tanımlanan bir iterasyon yöntemi için elde edilen sabit nokta teoremleri ve ispatlarını katılımcılarla paylaştı.

Prof.Khan, sabit nokta teorisinin fizik, mühendislik, ekonomi ve oyun teorisinde geniş uygulama alanlarına sahip olduğunu, uygulamalı matematikte verilen bir denklemin çözümünün olup olmadığının sabit nokta teorisi yardımıyla bulanabileceğini, denklemde kullanılan dönüşümün (fonksiyonun) sabit noktası varsa o denklemin çözümünün var olduğunu söyledi.

Khan sabit nokta teorisi ile ilgili yapmış olduğu bir çalışmayı ise Bayburt Üniversitesi akademisyenleri ile paylaştı. Prof. Khan’ın Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sezgin Akbulut ile de ortak çalışması bulunuyor.

Seminere Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sezgin Akbulut yanı sıra Atatürk Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanı Prof.Dr.Murat Özdemir, Erzurum Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Aydın, Atatürk Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Abdullah Kopuzlu, akademisyenler ve Matematik öğretmenleri katıldı.

Seminer sonunda ise Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Sezgin Akbulut tarafından Prof. Safeer Hussain Khan’a Bayburt Üniversitesi logolu çini tabak hediye edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir