Kültür Sohbetleri’nde Hekât Geleneği Sunumu Yapıldı

Kültür Sohbetleri'nde Hekât Geleneği Sunumu Yapıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) tarafından yürütülen “Kültürel Değerlerimizle Geleceğe Yürüyoruz” projesi kapsamında “Hekât Geleneği” etkinliği düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje kapsamında sözlü kültürün önemli öğelerinden hekât geleneğine yer verildi.

Etkinlikte İmdat Sancar tarafından “Pir Ahmet ve Selvinaz” adlı hikâyenin bir bölümünün anlatılmasıyla katılımcılar hekât geleneğiyle buluştu. Hekat geleneğine uygun olarak katılımcılara yatsılık yerine geçen ikramlarda bulunuldu.

Proje Koordinatörü ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Dede Korkut’tan günümüze uzanan hekât geleneğinin Anadolu’da unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek şunları söyledi:

“Hekât geleneği, teknolojinin evimize, cebimize girmediği dönemlerde insanları bir araya getiren, kaynaştıran, daha çok tandır başlarında, konaklarda, misafir odalarında anlatılarak süregelen bir Anadolu geleneğidir. Bu gelenek, sözlü edebiyatımızın en önemli öğelerindendir.”

Dündar, günümüzde hekât anlatanların da kalmadığını dile getirerek İmdat Sancar’a ve desteklerinden dolayı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Program, ağız barları gösterisi, İmdat Sancar, Uğur Dündar ve Serdar Eslek’in sahne sunumlarıyla sona erdi.

Kültür Sohbetleri'nde Hekât Geleneği Sunumu Yapıldı
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün