1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Kurtuluşun 100. Yıl dönümü Coşkuyla Kutlandı

Kurtuluşun 100. Yıl dönümü Coşkuyla Kutlandı

Kurtuluşun 100. Yıl dönümü Coşkuyla Kutlandı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Kutlama etkinlikleri Bayburt Ortaokulu bahçesinde yer alan Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumuyla başladı. Çelenk töreni sonrasında Vali Ali Hamza Pehlivan ve törene katılanlar Cumhuriyet Caddesi üzerinde kutlamalar için oluşturulan alana geçti.
Kutlamalar atlı spor kulüpleri öncülüğünde tören birliklerinin vatandaşları selamlamalarıyla başladı. Vali Pehlivan tören geçişi sonrası alanı dolduran kalabalığa yaptığı konuşmada Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılına ulaşmanın hep birlikte gururu ve mutluluğunun yaşandığını söyledi. Hafta boyu İlimizde düzenlenen kutlama ve anma etkinlikleriyle aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle andığımızı belirtti.

Böylesi müstesna günlerin tarihi yeniden gözden geçirme bağlamında da önemli olduğunu ifade eden Vali Pehlivan, “Bu anlamlı günde, bizlere şanlı bayrağımızın altında hür bir şekilde yaşama imkânı veren ve bu uğurda canlarını feda eden vatan evlatlarının aziz hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. İnanç ve irade sahibi insanların, yokluğa ve yoksulluğa aldırmadan, nasıl bir vatan inşa edebileceğinin somut bir tezahürü olan Bayburt’un kurtuluşu, şanlı tarihimizin de en müstesna dönüm noktalarından biridir. Bayburt’un kurtuluşu, vatanını canından aziz bilen insanların, canı pahasına aziz bir Vatan inşa edişinin destanıdır. Bayburt’un kurtuluşu bir yeniden varoluş manzumesidir. 16 Temmuz 1916 da Ruslar ve onlardan güç alan Ermenilerin işgaline uğrayan, yoksulluk ve acıya tahammül gösterip düştüğü yerden bir bayrak gibi kalkmasını bilen yiğitler diyarıdır Bayburt. Mareşal Fevzi Çakmak Paşanın ‘Bayburt Kop Müdafaası muvaffak olmuş 2. Plevne’dir.’ dediği, Kop dağlarını düşmana dar ederek, adını o dağlara al kanıyla yazan Şehitlerin yurdudur Bayburt. Kutlu bir direnişten, muhteşem bir diriliş inşa edenlerin şehridir Bayburt. Yiyecek ekmeği, içecek suyu, sırtına geçirebileceği ceketi olmasa da bu toprağı canından aziz bilip, gerektiğinde canını verebilenlerin yurdudur Bayburt. Bayburt işgale uğradıktan sonra işte bu güçlü iradenin destansı bir yansıması olarak, özgürlük ve bağımsızlığa olan düşkünlüğünü ortaya koymuş, canına, malına, namusuna kastedeni, destansı bir mücadeleyle bertaraf etmesini bilmiştir.” dedi.

Vali Pehlivan kendilerine teslim edilen emaneti gelecek nesillere aktarma sorumluluğuyla hareket ettiklerini aktararak, “1916 yılında Bayburt’u Ermeni işbirlikçileriyle birlikte zapt eden emperyalist güçler ile 15 Temmuzda hain kalkışmayı gerçekleştirenler aynı kirli yolun yolcularıydı aslında… Onun için kaderleri de aynı oldu. Dün olduğu gibi 15 Temmuzda da ihanetleriyle birlikte buruşturulup tarihin çöp sepetine atıldılar. Şükürler olsun ki; bize yüz yıl önce verilen bu emaneti tüm badirelere rağmen yüzümüzün akıyla günümüze kadar taşıdık. Her geçen gün gücü ve etki alanı artan devletimiz; kararlı adımlarla tüm iç ve dış tehditleri birer birer yok ediyor. Kurtuluş ruhundan; yeniden bir büyük diriliş inşa ediyor. İdlip’te, Afrin’de yeni destanlar yazıyor. Allah güvenlik kuvvetlerimizi muzaffer kılsın. Allah onların yardımcısı olsun. 100 yıl önce tarihin dilinden düşmeyecek bir destan yazan ecdadımızı ve bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor; sınırlarımızın içinde ve dışında hainlerle mücadele eden Mehmetçiğimize yüce Allah’tan güç ve kuvvet diliyorum. Kurtuluşun 100. Yılı kutlu olsun. Hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” şeklinde konuştu.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş de konuşmasında bu toprakları kanları pahasına vatan olarak bırakan vatan evlatlarına layık torunlar olmak istediklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Ermeni çetelerinin Bayburt’ta yaptığı katliamlar tiyatro gösterisi olarak sergilendi. Kutlamalar mehteran dinletisi ve halk oyunları gösterileriyle sona erdi. Törende ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in kutlama mesajları okundu.

Kutlama törenine Vali Ali Hamza Pehlivan, Garnizon Komutanı Tank Albay Davut Balibaşa, Belediye Başkanı Mete Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, Vali Yardımcıları Mutlu Almalı ile Tamer Kılıç, İl Emniyet Müdürü Sezayi Er, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Cemal Kiper, İl Genel Meclis Başkanı Yusuf Elçi, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FOTO GALERİ

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir