1. Haberler
  2. Bayburt Siyaset
  3. MHP Seçime 30 Proje İle İddialı Giriyor

MHP Seçime 30 Proje İle İddialı Giriyor

MHP Seçime 30 Proje İle İddialı Giriyor
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

31 Mart 2019 da yapılacak seçimler öncesi MHP Bayburt Belediye Başkan Adayı Hükmü Pekmezci Bayburt’un il oluşunun 30. yılında 30 proje açıkladı.

Proje Tanıtım Toplantısında ilk konuşmayı yapan MHP Bayburt İl Başkanı Bekir Kasap, “21 Şubat kutlamalarında gerçekleştiği esnada bir olay gelişti. Protokol nezdinde Bayburt sosyal medya ve ulusal medya da linç edilmeye çalışılıyor. Ben o protokolde oturan herkesin vatan ve millet sevdalısı olduğuna şahidim ve eminim. Gerisi laf-ı güzaftır” dedi.

31 Mart’ta yapılacak olan seçimlere değinen ve “Ülkücü Milliyetçi Hareket Bayburt’un emrindedir” diyen Kasap, “Yeni sistemin ihtiyaç duyduğu en önemli değerlerden biri de liyakattir. Milliyetçi Hareket Partisi sözünün eri, işinin ehli ekibiyle Bayburt’umuza uzun yıllar damga vuracak belediyecilik anlayışı ve projeleriyle şehrimize hizmet etmeye taliptir ve hazırdır” diye konuştu.

MHP MYK Üyesi İdris Aydın ise, 15 Temmuz’un Türkiye için milad olduğunu belirterek, “Bu süreçten sonra bize tereddütle bakanlar, anlamayanlar, anlamak istemeyenler, liderimiz sayesinde hem Milliyetçi Hareket Partisi ‘ni Ülkücü camiayı fark ettiler. Tek derdimizin bu millete hizmet etmek, içte ve dıştaki tehlikelere karşı bu vatanı korumak ve kollamak olduğunu, bunun için her ülkücünün geçmişte olduğu gibi kanlarının son damlasına kadar mücadele edeceğini anladılar. Bu memleketi yıkmanın önündeki en büyük engelin Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkücü Hareket olduğunu idrak ettiler. Bunun sonucunda Cumhur İttifakı kuruldu. İçteki ve dıştaki tehlikeler bir bir bertaraf edildi. Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı, Afrin operasyonları bu ittifak sonucunda gerçekleştirildi. Terör yuvaları bu ittifakla bozguna uğratıldı. Devletin bekasına yönelik girişimlerde bulunan belediyelere bu ittifak zamanında kayyum atandı. Kayyum olarak atanan arkadaşlar bölge halkına hizmeti ve devletin şefkatli yüzünü bu ittifak döneminde gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bölgesinde denklem kuran ağırlığını koyan bir devlet konumuna geldi. Sonuçta kazanç ve başarı buna destek veren büyük Türk Milleti’nin, yani sizlerindir” dedi.

Şair Zihni Kültür Merkezindeki proje tanıtım toplantısında konuşan Pekmezci, toplumun her kesimine yönelik hazırlanan projelerini slayt sunumu ile anlattı. Otopark, içme suyu, çeşmeler, fabrikalar, ulaşım, kentsel dönüşüm, konut projeleri, kültürel faaliyetler, Çoruh Nehri ve kıyısında düşünülen projeler, kadınlar, üniversite ve lise öğrencilerine yönelik çeşitli projelerini paylaşan Pekmezci, Şehit Osman Dağı’na Tünel Projesi, Termal Kaplıca ve Seracılık, Otogar projesine nasıl kaynak bulunacağını da anlattı.

Projelerini açıklamadan önce Bayburt’un bir alın yazısı haline gelen göç konusuna rakamsal değerlerle değinen Pekmezci, “İşte biz Bayburt Belediyesi olarak bu ızdıraba çözüm bulma adına özellikle en büyük problemimiz olan iş istihdamına bir takım projeler yaptık” diye konuştu. Hükmü Pekmezci, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bayburt bizim gönül sevdamızı koyduğumuz, onunla yatıp, onunla kalktığımız bir şehir. Doğduğumuz, doyduğumuz, yaşadığımız ve geleceğimizi planladığımız bir şehir. Hayatı iç içe yaşadığımız bir şehir. Genci, kadını ve çocuğu ile bu şehirde yaşamanın, bu şehrin huzurlu sokaklarında dolaşmanın mutluluğuna erdiğimiz bir şehir. Fakat kaderimizde bir yazgı var bizi derinden üzen, yıllardan beri maalesef içimizde bir uhde olarak kalan bazı konular var. 1985 yılında Bayburt’un nüfusu 109 bin 270, ardından 1990’larda nüfus 107 bin 370 ve yıllar birbirini kovalamış sürekli değişen bir nüfusla BAYBURT baş başa kalmış. Bayburt’un kaderindeki göç yazgısı hiç değişmemiş. Son dönemde Belediye Başkanımız ve dernek başkanı arkadaşların gayreti ile 2016 yılında zorla 90 bine çıkarılmış iki milletvekili ile temsil edilmişiz. Ancak yine kaderimizde bir yazgı olarak 2017 yılında yine 80 binlere düşmüş ve 765 kişi ile beraber bir milletvekilini kaybetmişiz. Bunları şunun için anlatıyorum. Bayburt’un en büyük hastalığı göç olgusunun bu memlekete yaptığı büyük tahribatı anlatmak istiyorum. Bazen göçler savaşlarla gerçekleşir, bazense ekonomik, sağlık, eğitim gibi sorunlarla. 1989 yılında il olduğumuzda büyük heyecanlarımız vardı. Ama aradan geçen bu zaman süreci maalesef o ilçe bazından itibaren devam eden talihsizliği bir türlü yenemedik. Dert bu dert, göç derdi, ızdırabız bu. İşte biz de Bayburt Belediyesi olarak bu ızdıraba çözüm bulma adına özellikle en büyük problemimiz olan iş istihdamına bir takım projeler yaptık. Bayburt’un il oluşunun 30. Yılında 30. Proje ile karşınıza çıktık. Ancak bu projelere ilerleyen zaman içerisinde yeni projelerde eklenecektir.”

“Bayburt Toplumun her kesimi ile barışık tarafsız olarak herkesi kucaklayan adil bir hizmet anlayışı içinde olacağız. Şehrimizin geleceği ile ilgili önemli konularda halkımızın görüşüne başvuracağız. Hizmetlerimiz ve projelerimiz halkımızın onayı ile yapılacak. Engelliler ve kadınlarımıza karşı pozitif ayrımcılık uygulayacağız. Sorunları önceliğimiz olacak. Engelli ve kadınlarımızın sosyal ve kültürel alanlarda daha iyi hizmet alabilmesi sağlayacağız. Hesap verebilen şeffaf bir yapı oluşturacağız. Belediye içerisinde proje ekibi kuracağız ve akademik kadrolardan destek alınacak. Teknoloji takip edilerek şehrimize vizyon katacağız.”

MHP Bayburt Belediye Başkan Adayı Hükmü Pekmezci’nin Bayburt İçin Açıkladığı 30 Proje

VELİ ŞABAN MAHALLESİ OTOPARK

Bayburt Belediyesi olarak istimlak işlemi yapılan ve üzerinde yer alan binalar yıkılan Veli Şaban Mahallesi’nde yer alan bölgeye 3 katlı 100 araç kapasiteli modern akıllı otopark yapılacaktır. Teknolojinin imkanlarından faydalanılarak akıllı sistem ile donatılacaktır. Bayburt Belediyesi tarafından Hazırlanan proje revize edilerek uygulanacaktır.

İÇME SUYU KALİTESİNİN ARTIRILMASI VE ÇEŞMELERİN DÜZENLENMESİ

Şehir içi isale hattından evlerimize verilen içme suyunun debisi yeni su kaynakları ile artırılacak. Suyun sertliği ve kireç oranı giderilecektir. Mahallelerimizde yer alan çeşmelerin düzenlenmesi yeniden yapılacak ve halkımızın hizmetine sunulacaktır. Su kaynakları bakılarak yeni ve modern çeşmeler yapılacaktır.

TURŞU FABRİKASI

Yöremizde yetiştirilen lahana, havuç, fasulye, salatalık ve diğer mahsulleri turşu yaparak hem üretime katkı sağlayacağız, hem de iş istihdamı yaratmış olacağız. Bölgemizde çok az sayıda bulunan turşu üretim tesisi sayesinde çevre illerin ve ilimizin ihtiyacını karşılayacağız.

ORGANİK GÜBRE ÜRETİM TESİSİ

Bayburt Belediyesi olarak belediyenin asli hizmetleri dışında istihdama yönelik projeler oluşturacağız. Bunların bir tanesi solucan gübresi üretim tesisleri. Bu tesisleri çoğaltarak işsiz gençlerimize iş hacmi oluşturacağız. Bu tesis sayesinde; Organik atıkların geri dönüşümü sağlanacak. Belediyenin çöp toplama maliyeti azalacak. Temiz ve sağlıklı organik tarıma katkı sağlanacak. İşsiz gençlerimize iş imkanı sağlanacak.

KAVURMA VE SUCUK FABRİKASI

Bayburt’ta hayvancılığa da can vermek amacıyla kasap esnafımız ile birlikte ortak olacağı kavurma ve sucuk fabrikası kuracağız. Öncelikle yeni yapılan mezbahanemiz yanında küçük çaplı başlayacağımız projemiz gelecek yıllarda ürünlerin satışı ve duruma göre büyütülecektir.

AROMATİK ÇAY ÜRETİMİ

İlimizde yetiştirilen yaban elması, alıç, kuşburnu, papatya gibi meyve ve bitkilerden bardak ve demlik poşeti şeklinde Bayburt Çayı adında üretimi yapılarak marka yaratılarak satışa sunulacak.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE SABAH ÇORBASI

İlimizde eğitim gören ailesinden uzakta yaşayan üniversiteli öğrencilerimize vize ve final sınavı haftasında çorbalarını biz vereceğiz. Bu sayede sınavları için daha fazla zamanları olacak.

TOPLU ULAŞIM TAKİP SİSTEMİ

İlimizde toplu ulaşım sistematik hale getirilecek. Belediye otobüsleri ve dolmuş saatleri belediyemiz web sayfası ve mobil uygulamada halkımız ile paylaşılacaktır. Mobil uygulamada yaklaşık olarak hangi vasıtanın hangi durakta olacağı bildirilecektir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ

Belediyemiz idari yapısına yeni bir müdürlük katacağız. Amacı şehrimizde yıpranmış ve ekonomik ömrünü tamamlamış evlerin belli ölçütlere uyarak etrafında yer alan diğer yapılar ile birleştirilerek yeni yapılaşma alanları oluşturulması sağlanacaktır. Mahallelerimizde bu durumda bulunan ev sahiplerini ve inşaat firmalarını bir araya getirerek şehrin yenileşmesine katkı sağlayacaktır.

HOŞ GELDİN BEBEK

Bayburt’ta doğan bebeklere Bayburt Belediyesi olarak ayrıcalıklı olduklarını hissettirecek ve hediyemizle ziyaretlerine gideceğiz.

KAPALI ÇOCUK OYUN PARKI

Çocuklarımızın daha güvenli ortamda oynamaları için kapalı çocuk oyun parkı yapacağız. Kış aylarının uzun süre yaşandığı ilimizde soğuk havada çocuklarımızın eğlenmelerini sağlayacağız.

MACERA PARKI

Gençlerimizin ilimizde sosyal aktivite yapmalarına olanak sağlayacak macera parkı yapılacaktır. Hazırlanan parkurlarda güven duvarı, tırmanma kulesi, ağaç yolu, çoklu yürüme parkuru, dev merdiven, paintball ve ağaç basamak bulunacak. Güvenlik önlemlerinin alınacağı parkımızda gençlerimizin zaman geçirmesi ve eğlenmesi sağlanacak.

ESKİ SANAYİ SİTESİ KONUT PROJESİ

Eski sanayi sitesinde uzun zamandır yaşanan imar sorunu çözülecektir. İlk etapta TOKİ vasıtasıyla çözüm sağlanmaya çalışılacak. Sorun çözülmemesi halinde belediye imkanları kullanılarak ilimizde faaliyet gösteren inşaat firmalarıyla da istişare edilerek bölgenin sorunu çözüme kavuşturulacaktır.

BUZLANAN RAMPA VE YOLLARA ISITMA

Kış aylarında kar yağışı ve soğuk nedeniyle kaza oranın fazla olduğu rampalara ve yollara ısıtma sistemi yaparak buzlanma sorununu çözeceğiz. Sıcak asfalt altına don ve ısıya duyarlı olarak kurulacak sistem sıcaklığın düşmesi durumunda otomatik olarak çalışarak buzlanmayı önleyerek kaza oranını azaltacaktır.

ÇOCUK BAHÇELERİMİZİ GÜVENLİK KAMERASI İLE İZLEME

İlimizde yer alan çocuk bahçelerine kamera sistemi yerleştirerek 7 gün 24 saat izlemeye alacağız. Bu sayede çocuklarımızın güvenli bir ortamda oynamalarını sağlayacağız. Ayrıca belediyemize ait web sayfasından çocuklarımızın aileleri de cep telefonlarından veya bilgisayarlarından çocuklarını canlı olarak izleyerek takip edebilecektir.

DEDE KORKUT ŞÖLENLERİNİN GENİŞLETİLMESİ

UNESCO tarafından bu yıl kültür mirası listesine alınan Dede Korkut adını yaşatmak için şölenleri daha aktif ve çok katılımcı ile gerçekleştireceğiz. Şehrimize gelen insan sayısını artırarak esnafımıza katkı sağlayacağız. Bayburt’un il oluşunun 30. Yılına denk gelen bu yıl yurt içi ve yurt dışından çok fazla katılım ile şölenleri gerçekleştirip ilimize turizm ve kültürel açıdan katkı sağlayacağız.

BAYBURT İÖ SPOR VE AMATÖR KULÜPLERE DESTEK

Geçmişte olduğu gibi profesyonel futbol takımımıza her türlü destek sağlanacaktır. Her branşta amatör spor kulüplerine ve sporcularımıza katkı sağlanacaktır. Başarılı sporcularımız ödüllendirilecektir.

EV HANIMLARI ÜRETİCİ PAZARI

Ev hanımlarının el emeği göz nuru üretimlerini satabilmeleri için bir sistem oluşturacağız. İster belediyemizin oluşturacağı satış noktalarından bireysel olarak kendileri satabilecek isterlerse belediyemiz şirketleri aracılığıyla ürünlerin satışı yapılarak bedeli ev hanımlarına ödenecektir. Bu sayede ev hanımları aile bütçesine katkı sağlamış olacaklar.

ÜCRETSİZ WİFİ NOKTALARI KURULMASI

Bayburt Belediyesi olarak sosyal belediyecilik ve akıllı şehir anlayışı içinde hayata geçireceği projelere bir yenisini daha ekleyeceğiz. Bayburt’ta vatandaşların yoğun olarak bulunduğu meydanlarda ve parklarda ücretsiz kablosuz internet (Wi-fi) hizmeti vermeye başlayacağız.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ VE GENÇLER İÇİN KARİYER EĞİTİMLERİ

İş ve meslek seçme aşamasında bulunan işsiz gençlere iş bulma ve kariyer planlaması yapmak, istihdamlarına yönelik meslek ve beceri kazandıracak ücretsiz eğitimler verilecektir.

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE UZAKTAN EĞİTİM DESTEK HİZMETİ

Üniversite sınavına girecek lise 11 ve 12’nci sınıflar ile mezun gruplardan oluşan öğrencilere uzaktan eğitim yoluyla evlerinden veya herhangi bir bilgisayar bağlantısı olan ortamdan uzaktan eğitim ile destek verilecek. Bu hizmetler destek eğitimleri ve online deneme sınavı şeklinde olacaktır.

TAŞ KÖPRÜ ERZİNCAN KÖPRÜSÜ ARASINA YÜRÜYÜŞ BANDI VE PARKI

İlk etapta taş köprüden Erzincan köprüsüne daha sonrada Erzincan köprüsünden belediye köprüsüne kadar Çoruh Nehri’nin Zahit Mahallesi tarafına park ve yürüme bandı yapacağız.

GENÇ OSMAN VE ŞEHİT NUSRET PARKI

Geçmişte Genç Osman Parkı olan şu an içerisinden yolgeçen alan yeniden park yapılacaktır. Şehit Nusret Parkı günümüz şartlarına uygun şekilde yeniden dizayn edilecektir.

ŞEHİR İÇİ KÖPRÜLER

Şehir içerisinde bulunan taş köprü, belediye köprüsü ve meydan köprüsü DSİ ile görüşülerek tarihi kimliğe ve şehir estetiğine uygun şekilde dizayn edilecektir.

ÇORUH ŞİŞİRME PROJESİ

Özellikle yaz aylarında Çoruh Nehri’nin debisinin düşmesi nedeniyle şehir içi geçişinde çirkin görüntü oluşmaktadır. Bu görüntüyü ortadan kaldırmak için kauçuk bent şişirme projesini gerçekleştireceğiz. Yurt dışında sıklıkla kullanılan ülkemizde de yakın zamanda kullanılmaya başlanan kauçuk şişirme bent kullanım ömrü yaklaşık 30 yıldır. Kauçuk bent içi su veya hava ile doldurulmaktadır. Yaz aylarında şişirilip kış aylarında havası boşaltılmaktadır. Acil sel ve su baskınlarında kısa zaman içerisinde havası düşürülebilmektedir. Kauçuk katmanlardan oluşması nedeniyle dış ortam şartlarına dayanıklıdır. Bu sayede Çoruh Nehri üzerinde yapay şelale ve su tutma olayı gerçekleşecektir. Su sporları ve yaz aylarında doğal yüzme alanı oluşturulmuş olacaktır.

BAYBURT KALESİ SEYİR TERASI VE PANAROMİK ASANSÖR

Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ve Kültür Turizm Bakanlığının onayı alınarak bent köprüsünden yaklaşık 30 metre uzunluğunda panoramik asansör yapılacak. Asansör 8 kişilik ve turnike sistemi ile giriş yapılacaktır. Asansörün üst kapısı kalenin giriş kapısı seviyesinde olacak bu bölüme de şehre üst noktadan bakan seyir terası yapılacaktır. Bu sayede kaleyi ziyaret eden kişi sayısı artırılacak ve turizme katkı sağlanacaktır.

ÇORUH NEHRİ ARŞİMET BURGUSU PROJESİ

Çoruh nehri yüksek debisi ve hızı dikkate alındığı zaman Türkiye’de elektrik enerjisi üretimi için en uygun nehirlerden birisidir. Bu kapsamda hızını elektriğe çevirecek Arşimet burgusu adı verilen sistem yerleştirilerek elektrik üretimi yapılacaktır. Bu sayede belediyemize kaynak üretilmiş olacaktır. Her hangi bir lisans gerektirmeyen çevre dostu bir sistemdir. Çoruh nehri içerisinde balık ve canlılara zarar vermemektedir.3-5 yıl arasında kendisini amorti etmektedir.

OTOGAR PROJESİ

Mevcut otogarın durumu göz önüne alınarak bulunduğu bölgede değişiklikler yapılacak. Eylül 2016 tarihinde askeri kışlanın Bayburt Üniversitesine devredilmesi de göz önüne alınarak hem öğrencilere daha güzel yaşam alanı ve sosyal aktiviteler sağlayacak hem de bölgede yer alan yeni kooperatif evlerine katkı sağlayacak bir proje oluşturduk. Otogar, avm, yaşam alanı ve sosyal tesislerin yer alacağı üniversite parkı adını verdiğimiz projeyi bu bölgede gerçekleştireceğiz. Gümüşhane-Bayburt karayolunun üzerine yapacağımız modern üst geçitle hastane bölgesinde yer alan halkımızın da bu projeden yararlanmasını sağlayacağız.

ŞEHİT OSMAN TÜNEL PROJESİ

Şehrin doğusu ile batısı arasında ulaşımı sağlayacak. Hastane caddesinden girerek Şehit Osman dağı sıla evleri mevkisinden çıkacak tek tüp tünel yapılacak. Gelecek yıllarda şehir içerisinde trafiği rahatlatacak ve Trabzon-Erzurum çevre yolunu kullanmadan geçişi sağlayacak projemizde devletten ve yurt dışından kaynak sağlanarak yapılması düşünülmektedir. Bu sayede şehrin Trabzon istikametine doğru açılımını hızlandıracak. Şehit Osman dağı arkasında yer alan hastane, kamu kurumları ve okullara halkımızın ulaşımını sağlayacak. Trabzon-Erzurum karayolu üzerinde oluşan trafik kazalarını azaltacak.

TERMAL KAPLICA VE SERACILIK

İTÜ ve MTA ile yaptığımız çalışmalar neticesinde Bayburt’ta jeotermal sıcak su kaynakları belirlenmiştir. İlk etapta bu kaynakları yeryüzüne çıkarıp termal tesis kurarak ilimizde kaplıca turizmi başlatacağız. Çıkarılan sıcak su kaynağının yeterli debiye sahip olması durumunda termal su ile seracılık yapılacaktır.

Proje Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=fWwt6iFqyFc

Proje Tanıtım toplantısı

https://www.youtube.com/watch?v=JVpl679cOAg

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir