Ocak ayında ihracat ve faiz tartışıldı

Ocak ayında ihracat ve faiz tartışıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Medya Takip Merkezi ile Ekonomi Gazetecileri Derneği, ocak ayında yayınlanan ekonomi haberlerini analiz etti.

Ekonomi basını yılın ilk ayında ihracat verilerini ve faiz tartışmalarını öne çıkardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Merkez Bankası yönetimine yönlendirdiği sert eleştiriler, kurlarda yaşanan aşırı oynaklık ekonomi gündeminin tepedeki maddeleri oldu.

Medya Takip Merkezi tarafından Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) için hazırlanan rapora göre, yılın ilk ayında çıkan ekonomi gündemine yönelik hazırladığı analizde en çok ihracat haberleri yapıldığı gözlemlendi. Komşularında yaşanan olumsuz gelişmelerin etkilediği Türkiye’nin ihracat rakamları, ekonomi basınının en çok haberleştirdiği konu oldu. Suriye’deki iç savaş, Rusya ile Avrupa Birliği arasında Ukrayna konusunda yükselen tansiyonun ihracat rakamlarına etkileri uzun süre konuşuldu ve 54 binden fazla habere konu edildi.

Faiz tartışması piyasaları ve siyaseti ısıttı

İhracatın hemen ardından, Ankara’da tırmanan faiz tartışmasına ilişkin haberler ekonomi gündeminde ikinci sırayı aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankası’nın faiz politikasına yönelik sert eleştirileri, gerek Ankara siyasetinde ve gerekse piyasalarda geniş yankı buldu. Ocak boyunca çıkan yaklaşık 35 bin haberde, faiz tartışmasının kurlara yaptığı etki, Merkez Bankası’nın ara bir faiz toplantısı yapıp yapmayacağı ele alındı, köşelerde tartışıldı.

Faiz tartışmasının yankılarının yaşandığı bir başka önemli nokta da enflasyon cephesiydi. Merkez Bankası yönetimi, Cumhurbaşkanlığı ve Hükümet tarafından gelen yoğun baskıyı hafifletmek amacıyla, Ocak ayı enflasyon verilerini bekleyeceğini ve buna bağlı erken Para Politikası Kurulu toplantısı yapabileceğini açıklayarak, gündemde yeni bir perde açtı. Ocak enflasyon verilerine ilişkin beklentilerin yer aldığı haberler, ay boyunca yazılı, görsel ve elektronik basında 33 bin 500 kez değerlendirildi.

Paranın patronu Merkez Bankası, Ankara gündeminin odak noktasında yer aldı. Merkez Bankası ve Başkan Erdem Başçı, çeşitli mecralarda geniş tartışma konusu oldu. Merkez Bankası haberleri, toplamda 23 bin 222 haber ve değerlendirmeye konu oldu.

İşsizlik verileri tartışıldı

Ekonomi gündeminin bir başka can alıcı konusu ise işsizlik rakamları. TÜİK tarafından açıklanan son rakamlar işsizlik sorununun büyümeye devam ettiğini ve genç işsizliğinin rekora koştuğu gerçeğini ortaya koydu. Ekonomi basını tüm mecralarda işsizlik rakamları ve yansımalarını 22 bin 300’den fazla habere konu etti. Cari açığın küçültülmesi amacıyla hükümetin aldığı önlemler meyvesini verdi, ithalat rakamları geriliyor. Ekonomi basını ithalatta yaşanan gelişmeler ve açıklanan verileri, tüm mecralarda 19 binden fazla haberde ele aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir