1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Önder Şipal, Boks Hayatını Jübile Gecesiyle Sonlandırdı

Önder Şipal, Boks Hayatını Jübile Gecesiyle Sonlandırdı

Önder Şipal, Boks Hayatını Jübile Gecesiyle Sonlandırdı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazandığı ulusal ve uluslararası şampiyonluklarla boksun efsaneleri arasına adını yazdıran Önder Şipal, 26 yıllık boks hayatını 19 Kasım 2022’de Bayburt Üniversitesi Busenaz Sürmeneli spor salonunda yapılan muhteşem jübile gecesiyle sonlandırdı.

Bayburt Üniversitesinde akademik kariyerine devam eden kardeşi Öğr. Gör. Onur Şipal ile birlikte boks camiasında ‘Şipal Kardeşler’ olarak nam kazanan Önder Şipal, kariyerinin en anlamlı maçına yüksek lisans eğitimi aldığı Bayburt Üniversitesinde çıktı. 

Önder Şipal’in profesyonel kariyerindeki son maçına sahne olan  jübile gecesinde, büyük maç öncesinde millî ve uluslararası boksörlerin katıldığı 7 müsabaka gerçekleşti. Büyük maç için büyük ilgi ve tezahürat eşliğinde ringe çıkan Önder Şipal WBO Avrupa şampiyonu ve UBO Profesyonel Boks Dünya Şampiyonu Fatih Keleş karşısında son kez eldiven giydi. 26 yıllık profesyonel boks kariyerine 27 Türkiye Şampiyonluğu, Yıldızlar Avrupa Şampiyonluğu, Gençler Avrupa 3.’lüğü, Akdeniz Oyunları Şampiyonluğu ve 3.’lüğü, Üniversiteler Arası Dünya Şampiyonluğu ve 2016 Rio Olimpiyatları Temsilciliği olmak üzere 40 Altın, 10 Gümüş ve 19 Bronz madalya sığdırarak erişilmesi güç başarılar elde eden Şipal, Keleş ile yaptığı sembolik maçın ardından yetişmesinde en çok emeği olan  ailesi ve antrenörü Seyfullah Dumlupınar’ın elinden ödülünü alarak aktif boks hayatını sonlandırdı.

Şampiyonları ağırlayan gecede Şampiyonların Üniversitesi olan Üniversitemize teşekkürlerini ileten Şipal, Rektör Prof. Mutlu Türkmen başta olmak üzere yetişmesinde emeği geçen tüm akademi ailemize minnet duygularını iletti. 

Şipal’in jübile maçını Bayburt Üniversitesinde gerçekleştirmesi hakkında açıklama yapan Rektör Türkmen, “Başarılarıyla sınırlarını aşarak dünyaya mâl olmuş bir ismin en önemli günlerinden birine ev sahipliği yapmak bizim için önemli ve seçkin bir tecrübeydi. Şampiyonların Üniversitesi olarak Önder Şipal, Onur Şipal, Busenaz Sürmeneli, Deniz Dağdelen gibi uluslararası başarılarla nam salmış sporcuların akademisiyiz. Akademimizde her yeni sporcu adayının kariyer hedefleri içinde Önder Şipal gibi bir sporcu olmak hayali mutlaka vardır. Bu hayalle iç içe yaşamak, ona tanıklık etmek ve deneyimlerinden istifade etmek, şampiyonluğa giden yolun motivasyonudur. Şipal Kardeşler, Üniversitemizle bağları sebebiyle her daim spor camiasının içinde olacaklar. Bu eşsiz geceyi bu nedenle bir son değil, yeni bir başlangıç olarak yorumluyor, Önder Şipal kardeşimize başarılarla dolu yeni bir kariyer diliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Geceye Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, İl Emniyet Müdürü Vekili Nihat Uzun, İl Millî Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Çetin Yaman, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Murat Kul, Ak Parti İl Başkanı Hacı Ali Polat, akademisyenler, vatandaşlar ve öğrencilerin yanı sıra Önder Şipal’in millî takımdan Avrupa ve Dünya dereceli sporcu arkadaşları da katıldı. Adem Kılıççı, Ali Eren Demirezen,  Yakup Şener, Çetin Özdemir, Arif Boz, Erhan Şentürk, Olimpiyat Şampiyonu Busenaz Sürmeneli, Dünya Şampiyonu Şennur Lala ve oyuncu Barış Murat Yağcı, bu anlamlı gecede Önder Şipal’i yalnız bırakmadı.  

Önder Şipal, Boks Hayatını Jübile Gecesiyle Sonlandırdı
0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
1
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir