Sağlık Sen’den Özelleştirme Mağdurlarına Kazanım

Sağlık Sen'den özelleştirme Mağdurlarına Kazanım
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık-Sen Bayburt Şubesi 6 (Altı) özelleştirme mağduru 4/C li Sağlık Personeli Döner sermaye Davasını Kazandı.

Sağlık-Sen Bayburt Şube Başkanı Fikret Lökoğlu, yaptığı açıklamada şöyle dedi: Özelleştirme kapsamında Sağlık Müdürlüğü 5(Beş) ve Halk Sağlığı Müdürlüğü 1(Bir) olmak üzere ataması yapılan 4/C’ li sözleşmeli 6(altı) çalışanımız adına Trabzon Bölge İdari Mahkemesinde açtığımız davalar çalışanlarımız lehine sonuçlanmasından memnun olduk.

İlklerin sendikası olma unvanını elinde bulunduran Sağlık-Sen tarafından açılan dava sonrası, Trabzon Bölge İdare Mahkemesi, 4/C’lilere ek ödeme verilmesine karar verdi. Kazanımımız sonrasında 6 (Altı) çalışanımıza 2014 Mayısından 2015 Ocak ayına kadar olan Döner Sermayeden ek ödemeleri ödendi.

Kararı değerlendiren Sağlık-Sen Bayburt Şube Başkanı Fikret Lökoğlu, haklı taleplerini yargı yoluyla da olsa kazanıma dönüştürmeye devam edeceklerini söyledi.

Lökoğlu, konuyla ilgili Sağlık-Sen tarafından açılan davayı bakan Trabzon Bölge İdare Mahkemesi kararında, “Sözleşmeli personelin yaptıkları işin niteliği gereği, asli ve sürekli bir kamu hizmeti ile görevlendirilmiş kişiler olduğu görülmektedir. Buna göre, asli ve sürekli bir kamu hizmeti görmekle görevlendirilen 4/C’li sözleşmeli personelin, bu dört istihdam şekli içinde ancak memur statüsünde kabul edilmeleri gerekmektedir. Atanma şekli diğer memurlara göre farklı olmakla birlikte, 4/C’li sözleşmeli personelin de, memur statüsünde kabul edilerek, memurlara tanınan aynı özlük haklarından yararlandırılması hakkaniyete uygun olacaktır. Dolayısıyla, döner sermaye gelirlerinin elde edilmesinde asıl görevli ile aynı oranda katkı sağlamaları nedeniyle de, 4/C’li sözleşmeli personele döner sermayeden ek ödeme yapılması gerekeceği açıktır” dedi.

Lökoğlu, 4/C’lilerin ek ödeme alması gerektiğini sürekli dile getirmelerine karşın, kamu bürokrasisinin buna ayak dirediğini, ancak yargının 4/C’lilerin talepleri doğrultusunda karar verdiğini söyledi. Türkiye’nin birçok bölgesinde açılan davalarda yargının 4/C’lilerin ek ödemeden faydalanması yönünde karar verdiğini hatırlatan Lökoğlu, “Davalar bireysel olarak açılıyor ve bizim kazandığımız her dava sonrası kurumlar vekalet ücreti ve yargılama giderlerini ödüyor. Kamunun daha fazla zarara girmemesi, çalışma hayatındaki bu belirsizlik ortamının sona ermesi için 4/C’lilere ek ödeme verilmesi hükümetimiz tarafından kabul edilerek sorun çözülmelidir. Kazanımlarımız çalışanlarımıza hayırlı olsun.”dedi

Lökoğlu,” Değerli Çalışanlarımıza buradan yüksek sesle sesleniyoruz. Sağlık-Sen her zaman sizinle beraber ekmek ve hak mücadelenizin yanında olacaktır. Sizlerin hakları ve menfaatleri konusunda her zaman bağımsız ve özgür sesiniz olmaya devam edecektir. İfadelerine yer verdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir