1. Haberler
  2. Bayburt Haberleri
  3. Şair Zihni Şiir Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Şair Zihni Şiir Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Şair Zihni Şiir Yarışması Ödül Töreni Yapıldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Şair Zihni Şiir Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu.

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Bayburtlu Zihni Şiir Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. 4 ülke ve 46 ilden katılım gösteren yarışmacıların eserlerinin değerlendirildiği gecede; birinciliği ‘Aşk ve İntizar’ şiiriyle Yasin Semiz, ikinciliği ‘Yağmur’un Türküsü’ şiiriyle Nihat Malkoç, üçüncülüğü ise ‘Sergüzeşt’ adlı eseriyle Ömriye Karataş aldı.

Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve katılımın oldukça yoğun olduğu program BAYDER tanıtım filmi ile başladı. Programda bir konuşma yapan BAYDER Başkanı Fatih Dündar, bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmanın geleneksel olarak devam edeceğini kaydetti.

Dündar: “Okuyan, düşünen, araştıran ve yazan gençlik”

Dernek olarak yarışmayı düzenlemekteki amaçlarından da bahseden Dündar, şunları söyledi:

“Düzenlemiş olduğumuz şiir yarışmasının amacı özellikle genç kardeşlerimizden edebiyatımıza yeni şairler ve yeni eserler kazandırmak, kültürel değerler konusunda toplumumuzda duyarlılık uyandırmak, şairlerimizin çalışmalarını desteklemek, okuyan, düşünen, araştıran ve yazan gençliğin ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktır.”

Dündar, programda emeği olan dernek yöneticilerine teşekkür etti.

Yarışmada ilk üçe giren eserlerin yanı sıra Şükrü Nişancı ‘Görestim Ey Şehir’, İsmail Gül ‘Olmuyor İşte’, İbrahim Şaşma ‘Yılkı Atları’, Celalettin Kurt ‘Bu Memleket Kara Sevda Türküsü’, Tahir Akay ‘Yörük Semai’, Deniz Garipan ‘Adını Barış Koydum’ ve Alperen Enes ‘Yokluk Sarmalında Direnen Özne’ adlı şiirleriyle ilk 10’a girdiler. Dereceye giren 10 şiir; Fidan Çırakoğlu, Emre Özçelik, Seher Çöl, Nurdan Torun, Burcu Binbir, Talat Saka, Naci Ahıskalıoğlu’nun yorumlarıyla dinleyiciyle buluştu. Yarışmada ilk 3’e giren yarışmacıların eserlerini ise Mehmet Öksüzer seslendirdi. Öksüzer, ayrıca Bayburt Zihni’nin eserlerinden de okudu.  

Yarışmaya eser gönderen 15 yaş altı çocukların da unutulmadığı programda, ilk 10 giren eser sahiplerine de çeşitli ödüller takdim edildi. 

Azerbaycan, Kosova, Tataristan, Almanya ve Türkiye’den 46 ilden gelen 200 eseri değerlendiren Jüri üyeleri Türkiye İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Bayburt Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fatih Yalçın, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Bahir Necati Sorguç Yatılı Bölge Okulu Müdürü Ali Osman Akbaş, BEKDER Başkanı Mete Emir ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar’a da plaket takdim edildi. 

Yarışmacılara ve juri üyelerine ödül ve plaketlerini Garnizon Komutanı Albay Ahmet Ergüden, Belediye Başkanı Mete Memiş ve Belediye Başkan Yardımcısı Nesumittin Selçuk tarafından verildi.  

Program toplu fotoğraf çekimi ve kokteyl ile son buldu.

FOTO GALERİ

http://www.youtube.com/watch?v=gJGfpxdjba8

0
be_en
Beğen
0
alk_
Alkış
0
mutlu
Mutlu
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
_zg_n
Üzgün

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir